Press ESC to close

1 Ons Altın Kaç Gram Eder? Ons Altın Kaç Gram Altına Eşit?

Ons altın ve gram altın günümüzde çok fazla kullanılan terimler. Özellikle ons altın fiyatındaki hareketlilik, bu kavramın daha fazla telaffuzuna neden oldu. Tabi bu kavramları yatırımcılar çok yakından bilmekteler. Ancak bilmeyen yatırımcılarda merak ediyor. Onlar için oldukça detaylı bir makale kaleme almak istedik. Ons altın ile gram altın hesaplamasını anlatacağımız bu makalede

 

  • Ons ne demek?
  • 1 Ons altın kaç gram?
  • 1 Ons altın gram cinsinden fiyatı nasıl hesaplanır?
  • 1 Ons altın kaç TL, kaç Dolar?
  • Altın neden Ons ile hesaplanır?

Konuları ile ilgili bilgilendirici bir yazı yazdık , iyi okumalar.

ONS Ne Demek?

Ons kelimesi Türkçe diline Fransızca’dan türemiştir. Piyasada genellikle altın ile tabir edildiğine alışkın olduğumuz “ONS”, ekonomi piyasasında genellikle ONS altın olarak bilinir. Bunun nedeni, ekonomi piyasasında değerli maden olan başta altın olmak üzere gümüş, elmas, yakut taşlarının hesaplanmasında kullanılmasıdır.

 

ONS, piyasada değerli taşların ve madenlerin hesaplanmasını sağlayan kütle birimidir. ekonomi piyasasında, tüm değerli maden taşlarının değerinin hesaplanmasında ONS birim fiyatı temel alınır. Piyasada değerli maden taşlarının asıl değeri birim fiyat üzerinden yapılan hesaplamalar ile belirlenir.

1 ONS Altın Kaç Gram?

1 ONS altının dünya piyasasında kaç gram ettiği sabit bir şekilde belirlenmiştir. Dünya birim standartlarına göre 1 ONS altın 31.03 gram kabul edilir ve altın ile yapılan hesaplamalarda standart olarak 31.03 gram ele alınır.

1 ONS altının değeri 31.03 gram olarak bilinir ancak ONS altın biriminin birçok çeşidi bulunmaktadır. Ekonomi piyasasında standart olarak Troya ONS’u kullanılır. Troya ONS’u ortaçağ döneminden, günümüz tarihine kadar ölçü birimi olarak kullanılıyor. ONS ile hesaplanan tüm hesaplamalarda standart olarak Troya ONS birimi kullanılır.

Altın Neden ONS ile hesaplanır?

ONS, genellikle ekonoki piyasalarında ONS altın olarak bilinir. Bunun genel olarak nedeni ise değerli maden taşları olan başta altın olmak üzere elmas, gümüş, yakut gibi ekonomi piyasasında önemli olan taşların değerinin hesaplanmasında kullanılan bir birim olmasıdır.

Bu sebepten dolayı ekonomi piyasalarında altın ve diğer değerli maden taşların değerlerini hesaplamada ONS hesap birimi kullanılır.

1 ONS Altın Gram Cinsinden Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

ONS Altın fiyatını gram cinsinden hesaplarken, hesaplanacak ülkeye göre o ülkenin yerel piyasasındaki o ülkenin kuru ile dolar arasındaki ilişki, oran önemlidir.

Türkiye kuruna göre hesaplama:

  1. 1 Ons = 1832$
  2. 1 Ons = 1832$ = 31.03 gram
  3. 1 gram altın = 59$
  4. 1$ = 8.24 tl
  5. 59 × 8.24 = 486.16

Türkiye kuruna göre günümüz piyasasında 1 gram altın = 486.16 TL olarak hesaplanır.

Altının piyasa fiyatının degisiminde, altının fiyatı ve $/TL arasındaki iliski etki eder. Bu yüzden altının gram fiyatı hesaplanırken altının 1 Ons fiyatı ve $/TL arasındaki iliski ele alınmalıdır.

 

1 Ons Altın Kaç TL, Kaç Dolar?

Günümüz piyasasında (10/05/201):

1 Ons = 1832$

1 Ons = 15,095.68 TL

Olarak hesaplanır.

Bu yazımızda Ons ne demek? 1 Ons altın kaç gram? 1 Ons altın gram cinsinden fiyatı nasıl hesaplanır? 1 Ons altın kaç TL, kaç Dolar? Altın neden Ons ile hesaplanır? Konuları hakkında detaylı bilgi verdik. Ons altın ile gram altın hesaplamasının çok daha ayrıntılı anlatımına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir