Press ESC to close

2021’in En Çok Kaybettiren Hisse Senetleri | Glyho, Hubvc, Ihlgm, Mrgyo

2021’in en çok kaybettiren hisseleri yıllık kayıp yüzdelerine bakıldığında, yatırımcıları baya bir zor duruma düşürdü. Borsa içinde hisseler günlük kayıplar daima yaşasa da bazı hisseler bunu tersine çeviremediler. Özellikle yıllık hisselerin düşüş potansiyeline bakılınca bazı hisseler zarar ettirdiler. Bu hisseler arasında GLYHO, HUBVC, IHLGM, MERKO ve MRGYO hisseleri bulunmaktadır.

Hisseler neden düştü ? Hepsinin farklı konular sebebiyle düştüğünü baz alırsak konuları anlatmamız gerekiyor. Yeni yatırımcılarda özellikle bu hisseler hakkında gelişmeleri takip etmeliler. Ciddi kayıp yaşayan yatırımcıların bu hisselerden biran önce çıktıkları görüldü. Piyasada diğer bir çok hisse günlük kayıplarını toparlarken, onlar yıllık kayıpları bile düzeltemediler.

2021’in En Çok Kaybettiren Hisseleri

Bir çok hisse günlük düşüş veya yükseliş çizgisine erişebilir. 2021 yılında borsa hisselerinin bir çoğu düşse bile toparladı. Fakat bazı hisseler var ki düşüşleri yıl boyu sürdü. Hatta sürmeye de devam ettiği görülüyor. Özellikle büyük yatırımlarını bu hisseler üzerine kullanan yatırımcılar büyük zarar ettiler. Toplanmaları beklense bile daha kötü bir çizgiye eğrildiler. Grafikte hiçte iyi bir tablo çizmediklerini söyleyelim. 2021’in en çok kaybettiren hisseleri hangileridir ? İşte o hisseler…

  • GLYHO ( Global Yatırım Holding )
  • HUBVC ( Hub Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı )
  • IHLGM ( İhlas Gayrimenkul Proje Geliştirme )
  • MERKO ( Merko Gıda Sanayi Ve Ticaret )
  • MRGYO ( Martı Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı )

Borsada bulunan bu hisselerin 1 yıllık verilerine bakıldığında önemli oranda düşme görülmektedir. Hatta yıl bazında değerlendirildiğinde en çok kayıp yaşatan hisselerdir. Türkiye’de yatırımcılar özellikle bu hisselere tedirgin bakıyorlar. Hepsinin farklı konularda problemler yaşaması onların bu süre gelen düşüşünü sağladı.

2021’in en çok kaybettiren hisseleri hakkında neden düştüklerine bakacağız. Bu düşüşler ne kadar sürebilir hakkında bilgi vereceğiz. Hisse bazında yaptığımız araştırmaları yatırımlarınız için bir bilgi olarak kullanabilirsiniz. Her hisse için bir değerlendirme yaptık. Bu değerlendirmeler profesyonel anlamda net bilgiler içermektedir. 650 milyon liraya yükseltilen çıkarılmış sermayesi daha önce 324.1 milyon civarındaydı.

GLYHO ( Global Yatırım Holding )

7 ekim 2020 yılında GLYHO 4,02 TL değeri varken, bugün 1,93 TL üzerinden işlem görüyor. GLYHO hissesi net olarak yüzde 51,99 geriledi. Hissenin bir yıl içinde bu hızlı düşüşü beklenmiyordu. Özellikle GLYHO hissesi yatırımcılara büyük bir zarar getirdi. Peki neden düştü ? Şirket iş yapsa da devamlı zarar açıkladı. Tahmini 5 milyar 541 milyon borcu olduğu düşünülmektedir.

Fakat GLYHO hissesinin asıl düşüşü bedelli kararı sonrası oldu. Holding bünyesinde açıklanan sermaye artırım kararı hissenin durumunu değiştirdi. Özellikle bu adım sonrası çok hızlı bir düşüşe giren GLYHO uzun bir süre toparlanacak gibi durmuyor.

son 6 ayın en çok düşen hisseleri
son 6 ayın en çok düşen hisseleri, son 6 ayın dibinde kapanış yapan hisse senetleri

HUBVC ( Hub Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı )

7 ekim 2020 yılında HUBVC 18,06 değerine sahipken, bugün 9,65 TL üzerinden işlem görmektedir. Hissenin net olarak yüzde 46,57 gerileme kaydettiği görülüyor. Piyasada hızla düşen hisseler içinde oda başı çekiyor. Hisselerde yıllık bazda bu kadar sert düşüşler beklenmez. Şirket girişim sermayesi ortaklığı olduğu için normal bilanço dönemlerinde kar açıklayamıyor. Bunun olabilmesi için bir Exit olması lazım. Ancak ele avuca dokunur bir satış haberi yakın zamanda gelmedi.

Şirket değerinin buralara kadar düşmesinde Twitter fenomenlerinin de payını unutmamak gerekir. Önce bir yere kadar altı doldurulabilir bir yükseliş, ardından ise aşırı düşüş yaşayan HUBVC paylarında bir çok küçük yatırımcı mağdur durumda.

Şirketin şu anki durumuna bakılırsa, her şey normalmiş gibi faaliyetrlerine devam etmekte. Aslına bakılırsa her şey de normal şirket açısından. Ancak yüksek fiyatlardan maliyetlenen yüzlerce yatırımcı bakımından durum biraz farklı. Borsa 2 katıa çıkmışken yarı fiyatına inen bir hisseye sahip olmayı hiç bir yatırımcı istemez elbette. Ancak HUBVC yatırımcıları bu deneyimi yaşamak durumunda kaldı. Yoksa şirket özelinde bakıldığında,  yatırımlar tam gaz devam ediyor. Yeni start-up yatırımları geliyor ve bunlar Kap’ta paylaşılmaya devam ediyor. Ancak gelin görün ki hisse değerine bu ortaklıkların olumlu etkisi olmuyor.

Şirket ne zaman bir kap haberi yollasa önce yukarı yapan şirket hisseleri ardından eksiye geçiyor. Şirket geri alım yapmadığı gibi, yatırımcıları memnun edebilecek, hisse değerini artırabilecek açıklamalarda da bulunmuyor. Zaten İnvesting hubvc sayfasına girerseniz şirket hakkında yazılanların pek de hoş şeyler olmadığını görebilirsiniz.

Şirketin yakın zamandaki en büyük beklentilerinden biri Genz Bio tarafndan çıkarılacak kitlerdi. Ancak gelin görün ki koronavirüs artık bitiyor mu sorularının sorulmaya başlandığı şu günlerde dahi bu kit için onay alamayan bir firma. Yani şirket yatırımlara devam ediyor ancak yatırım yapılan şirketlerin gelecekte ederlerinin ne olacağı muamma. Pay piyasasında hubvc hissesinde ciddi anlamda bir hacim düşüşü de yaşanıyor. Yatırımcıların güvenini kaybeden kurum, durumu nasıl toparlayacak merak ediliyor.

2021 yılının en çok düşen hisse senetleri içerisinde yer alan HUBVC, yatırımcısını en çok mağdur eden kurumların başında yer alıyor denilebilir. Çünkü son 1 senelik grafiği açıp baktığınızda neredeyse 3’te 1 fiyatına gerilemiş bir hisse senedi görüyorsunuz.

IHLGM ( İhlas Gayrimenkul Proje Geliştirme )

IHLGM 7 ekim 2020 yılında 1,50 değerinde işlem görürken, şuan 0,84 değerinde işlem görmektedir. Hissenin bir yıl içinde net olarak yüzde 44 düştüğü görülüyor. 2021’in en çok kaybettiren hisseleri arasında 3. Sırada yerini almaktadır. En parlak dönemini ağustos 2017 yılında 2,37 değerine geldiğinde yaşadı. Fakat o dönemden bu sürece giden düşüş inanılmaz.

IHGLM hissesine yatırım yapan bir çok yatırımcı pişman oldu. Süreçte bir çok ana konu olsa da düşüşü hızlandıran şirketin gidişatı. Kap tarafından yapılan açıklamalarda düşüşünü sağladı. Bugün geldiği noktada pek istikrarlı görünmemektedir. Bu nedenle yatırım yapacak olanların bu hisse üzerinde düşünmesi gerekiyor.

MERKO ( Merko Gıda Ve Sanayi )

Merko hissesi diğerlerinden çok farklı bir düşüş yaşadı. Hissenin 7 ekim 2020 yılı içinde 19,31 üzerinden işlem görürken, bugün 4,69 TL ile işlem görüyor. Merko hissesi yüzde 75,71 oranında bir senede sert bir düşüş yaşadı. Hala da düşüşünü sürdüren hissenin akıbeti oldukça kötü. Yatırımcılara en büyük zararı getiren hisse olduğu bilinmektedir.

Hisseden çıkan yatırımcıların hepsi büyük bir zararla kapattı. Beklemeyi tercih edenler içinde hüsran oldu. Özellikle 2021 yılında yatırımcıların en fazla tedirgin olduğu hissedir. Gidişat hiç iyi olmadığı gibi toparlanma sürecinin oluşması da zor. 1 yıl içinde kaybettiklerini geri toplama ihtimali imkansız gibi görünmektedir. 2021’in en çok kaybettiren hisseleri içinde yatırımcıların özellikle dikkat etmesi gereken hissedir.

MRGYO ( Martı Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı )

MRGYO hissesi de 7 ekim 2020 yılında 2,15 civarında işlem görürken, bugün 0,93 TL üzerinden işlem görüyor. 1 yılda değer kaybının yüzde 56,74 olduğu görülmektedir. Oldukça sert düşenin hissenin yatırımcı topluluğuna baya zararı dokundu. Türkiye’de borsada düşen hisseler içinde bu hisseninse akıbetinin iyi olmadığı görülmektedir.

Şirketin mali yapısı iyi olmadığı için bu düşüş yaşandı. Küçülmeye giden şirketler arasında gösterilmektedir. Mali yapısına uyuşmayan hareketleriyle düşüş sürecini hızlı yaşadı. Önümüzdeki seneler içerisinde düzelir mi bilinmez. Fakat yatırımcıların özellikle bu hisse içinde şüpheli baktığı bilinmektedir. Borsada en çok zarar ettiren hisseler arasında bulunuyor.

Uyarı! Bu makale hiç bir şekilde yönlendirici bir içerik değildir. Al-sat tavsiyesi içermemektedir. 2021 yılının kalanında hisse senetlerinin değerinde nasıl bir değişim olacağı bilinmemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir