25 eylül 2018 dolar analizi ve yorumları

Dolar TL paritesinde dün oldukça sert bir geri çekilme hareketi yaşandı. Aslında dün sabah paylaşmış olduğumuz dolar analizimiz içerisinde gün içerisinde düşüş yönlü senaryoların gerçekleşme ihtimalinin daha yüksek olduğunu vurgulamıştık. Nitekim analizimiz doğrultusunda dolarda düşüşler yaşandı ancak bu düşüşler beklediğimizden daha sert oldu. Biz 6,15 civarna doğru düşüşler beklerken 6,05 seviyelerine kadar bir geri çekilme söz konusu oldu.

Bu Makalede Bulabilecekleriniz

Güncel Dolar Yorumu

Dün usdtry de yaşanan düşüş hareketinde etkenlere baktığımızda teknik analiz ve Brunson konusunda yeni gelişmelerin olabilme ihtimali etkili oldu diyebiliriz. Dün paylaşmış olduğumuz dolar teknik analizi içerisinde 6,35 seviyesinin geçilememesi halinde dolarda gerileme yaşanma ihtimalinin daha baskın olduğunu vurgulamıştık. Nitekim dolar kuru dün yükselişlerini 6,33 seviyelerine kadar devam ettirdi ancak 6,35 seviyesini aşmayı başaramadı.

6,35 seviyesi aşılamayınca satış yönlü baskıların arttığını gözlemlediğimi dolar tarafında önce 6,24 seviyelerine doğru bir geri çekilme yaşandı. Sonrasında ise Brunson ile alakalı olan serbest kalabilir tarzında ki haberlerin etkisi ile önce 5,20 seviyesine kadar gevşeyen dolar kuru. Piyasalar kapandıktan sonra bir anda 6,05 li seviyelere kadar düşüş yaşadı.

[ilgiliicerik icerik_id=”338″]

Bugüne baktığımızda ise gece ve sabah saatlerinde gelen alışlar ile 6,15 civarında fiyatlanan dolar tl, piyasa açılışı ile beraber ne olacak merak konusu. Dolar düşer mi, dolar ne olur sorularının cevaplarını bugün ki teknik analizimiz eşliğinde bulmaya çalışalım.

Dolar Teknik Analizi

Fed’in faiz kararının yaklaştığı bugünlerde dolar kurunda yaşanan geri çekilme devam edebilecek mi ? Fed faiz toplantısından ne kararı çıkacak ? Fed faizleri arttıracak mı yoksa sabit mi bırakacak ? sorularının net cevaplarıno verebilmek oldukça güç. Biz Fed’i bir kenara bırakarak doların teknik analizine bakacak olursak karşımıza çıkan önemli noktalar şu şekilde.

güncel dolar analizi

usdtry analizi günlük

Dolar tl paritesinde 6,425 seviyesi altında satış baskısı etkisini göstermeye devam ediyor. Dolarda Merkez Bankası faiz arttırım kararı sonrası 6,40 seviyesinin üzerine doğru yaşanan yükseliş sonrası 6,425 seviyesinin aşılamaması ile birlikte dolarda satış baskısı olabileceğini bir süredir vurguluyoruz. Bugün için baktığımızda 6,28 seviyesi altında kalan dolar kuru için 6,015 seviyesi hedef haline gelebilir. Sabah saatlerinde yaşanan yükselişlerin 6,28 seviyesi altında kalması aşağı yönlü hareketleri destekleyebilir. Ancak yarın ki Fed endişeleri ile doların yükselişi 6,28 seviyesini aşarsa bu durumda 6,35 ara direnç ve 6,425 seviyelerini izliyor olacağız.

Sonuç

Kısaca toparlayacak olur isek, dolar tl tarafında günlük olarak düşüş yönlü senaryoların yine bir adım önde olduğunu düşünüyoruz. Yaşanacak yükseliş hareketleri satış fırsatı olarak değerlendirilebilir. Piyasa açılışı ile birlikte yani saat 9:00 – 10:30 arasında nasıl bir fiyatlama olacağı önemli. Yükseliş devam eder ise 6,20 üzerinden satışlar kısa stoplu olmak kaydı ile kazanç sağlayabilir veya bu seviyelerden yeniden dün ki görülen 6,05 seviyelerine doğru gerilemeler piyasa açılışında da yaşanabilir. Bu doğrultu da dolarda 6,05 seviyesinin aşağı yönlü kırılması 5,80 seviyelerine doğru yeni bir düşüş dalgasını tetikleyebilir. Ancak yine de yarın ki Fed kararları öncesinde temkinli olmakta fayda var.

Dolar Ne Olur ? Dolar Analizi

Previous article

25 Eylül 2018 Altın Analizi

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

More in Analizler