Press ESC to close

28 Eylül Dolar Analizi ve Yorumları

Dolar tl paritesinde Fed sonrası belirsizlikler bir miktar ortadan kalkmış görünüyor. Özellikle Fed’in zaten fiyatlamaların içerisinde olan faiz artışından neredeyse hiç etkilenmeyen Türk Lirası, bu dönemde Almanya ve Abd ile olan ikili ilişkilerin tamirine ilişkin gelen önemli mesajlarla güçlü bir duruş sergiliyor.

Küresel piyasalara baktığımızda dolarda değerlenme görülürken, usdtry paritesindeki geri çekilmenin nedeni bu aslında. Yani doların düşmesinden ziyade Türk Lirası güçleniyor ve yükseliyor diyebiliriz. Tabi bu güçlenme ne kadar sürecek yatırımcıların en çok merak ettiği soruların başında bu geliyor. Sorunun yanıtı ise ekonomik göstergelerden ziyade siyasal faktörlerde olacakmış gibi görünüyor.

[ilgiliicerik icerik_id=”847″]

Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Abd Başkanı Donald Trump’ın Bm’de samimi görüşmesi sonrası Trump’ın Türkiye’ye İdlib nedeniyle ettiği teşekkür araları bir miktar yumuşatmış görünüyor. Bu yumuşama da piyasalarda fiyatlanmaya başladı ve acaba Brunson krizi de 12 ekimde sona erer mi sorusunun cevabı aranmaya başlandı. Yine Erdoğan’ın Almanya’ya ziyareti ve burada alınabilecek olumlu sonuçlarda piyasayı olumlu tutan bir diğer etken olarak karşımızda duruyor. Tüm bu gelişmeler ışığında, grafikler ve çizgiler ne diyor diye merak ediyorsanız gelin bir de doların yönünü bulabilmek adına teknik analize bakalım.

Bu Makalede Bulabilecekleriniz

Dolar Analizi – Günlük Teknik Analiz

usdtry grafiği
dolar analizi ve usdtry paritesi yorumları

Dolar kurunda 4 saatlik grafiğe baktığımızda aşağı yönlü seyir etkisini sürdürmeye devam ediyor. Ancak yurtdışı forex piyasalarında değer kazancını sürdüren dolar için TL karşısında da yeniden bir yükseliş hareketi denemesi yapması olası olabilir.

Dolar tl de yükseliş yönlü yaşanabilecek hareketlerin, aşağı yönlü görünümü bozmaması açısından 6,086 seviyesi oldukça önemli bir seviye olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviye altında kalındıkça dolar tl paritesinde negatif yönlü seyir etkisini sürdürebilecektir. Bu seviyenin aşılması ise 6,173 seviyesine doğru yeni bir yükseliş hareketini tetikleyebilir bu nedenle 6,086 seviyesi üzerindeki hareketler TL negatif bir görünüme geçmemize neden olabilir.

[ilgiliicerik icerik_id=”338″]

Dolar tl de yaşanacak aşağı yönlü hareketlerde ise 5,95 seviyesini takip ediyor olacağız. Şu sıralarda 6,025 seviyelerinde fiyatlanan dolar kuru için 6,013 altında fiyatlamalar 5,95 seviyesine ulaşmamızın yolunu açabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir