Press ESC to close

Altın Fiyatları Ne Zaman Düşer ?

Yatırımcılar tarafından oldukça rağbet gören ve yakından takip edilen altın, güvenli liman olma özelliğini bugünlerde yeniden hissettiriyor. Altına yatırım yapmak isteyen yatırımcıların en çok sorduğu sorulardan olan altın fiyatları ne zaman düşer, altın düşer mi, benzeri sorulara bu makalemizde cevap bulabilirsiniz. Eğer bir altın yatırımcısı iseniz ve altın fiyatları ne zaman yükselir diye merak ediyorsanız altın fiyatlarını yükselten bazı faktörleri sıralamış olduğumuz altın fiyatları ne zaman yükselir başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

Altın Fiyatları Ne Zaman Düşer?

Altın fiyatları, enflasyon oranları ile doğru orantılıdır diyebiliriz. Bu nedenle enflasyon oranı düştüğünde, altın fiyatları da azalacaktır diyebiliriz. Fakat, enflasyon oranlarını ve genel olarak altın fiyatlarını artıran diğer bazı faktörler mevcut bulunmaktadır. Global Petrol fiyatları, dolar kuru ve temel ekonomik değişkenlerdeki bazı farklılıklar altın fiyatlarının azalmasında rolü vardır. Bu yazımız ile altın fiyatlarının azalmasına nelerin neden olduğunu anlayabilirsiniz.

altın fiyatı ne zaman düşer

Petrol Fiyatları Azalınca Altın Fiyatları da Azalır

Bugüne kadar yapılan bazı gözlemler sayesinde petrol fiyatlarında düşüş gösterdiğinde altın fiyatlarının da azaldığı anlaşılıyor. Petrol fiyatları azaldığında enflasyon oranı da düşüş göstermektedir. Dolayısıyla petrol fiyatları azaldığında altın fiyatları da azalma gösterecektir.

Doların Değeri Artarsa Altın Fiyatları Azalır

Doların değerinin artması, ABD için dış alım maliyetini düşürür ve enflasyonun azalmasına neden olur. Enflasyondaki azalma ile birlikte altın fiyatları da düşmektedir ama söz konusu bu durum gerçeği yansıtmayabilir ve dolar değer kaybedince altın da dolar ile aynı anda değer kaybedebilir.

Ekonomik Değişkenler

Ekonomik değişkenlerdeki gelişmeler, beklentilerin altında olursa ABD Merkez Bankası FED bu duruma bir müdahale etmek durumunda kalır. Böylelikle enflasyon oranlarının beklenilenden daha geç artmasına neden olur ve böylelikle altın fiyatları da düşüş gösterecektir.

Altın Arzı ve Talebindeki Değişiklikler

Bu faktörlerin yanı sıra tüm dünyadaki altın arzı ve talebindeki değişikliklerin de altın fiyatlarının azalmasında gerçekten önemli bir payı vardır. Altın arzında bir miktarda artma olursa ve altın talebi sabit tutulursa, altın fiyatlarında da bir miktar düşüş yaşanacaktır.  Diğer yandan, altın talebinde bir düşüş olduğu ve altın arzı sabit tutulduğu bir durumda altın fiyatlarında düşüş gözlemleyebiliriz. Ayrıca reel faiz oranının artması ve likiditenin azalması altın fiyatlarında düşüş trendi görmemize neden olacaktır.

Altın, zor zamanlarda insanlar tarafından güvenli liman olarak görünmektedir. Bir ekonomik krizden sonra finansal sisteme olan güven geri kazanıldıktan sonra talep altından diğer finansal varlıklara doğru kaymaya başlayacaktır. Bu durum da altın fiyatlarının düşmesine neden olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir