Press ESC to close

Altın Fiyatları 2018

Altın Fiyatları

Altın fiyatları, yılın ilk birkaç ayında yukarı doğru bir seyir izlemişti. Yılın ilk altı ayında altın ons fiyatı ciddi bir değer artışı yaşamışken, son 2 aydır başlayan ons altın üzerindeki baskı altın fiyatlarını bir anda tepetaklak etti. Öyle ki altın fiyatları yıl içerisinde 1400 dolara oldukça yaklaşmışken bir anda 1,160 dolar seviyelerine kadar geriledi. Bu durum içeride gram altın fiyatlarını pek etkilemedi. Çünkü dolar tl paritesindeki yükseliş gram altın fiyatını yükseltti.

Altın fiyatlarındaki yükseliş hareketi geçtiğimiz aralık ayı ortalarında başlamış ve 1,370 dolara kadar devam etmişti. Fed’in faiz arttırım beklentilerini yükseltmesi ile birlikte düşüşe geçen altın fiyatları şuan yılın en düşük seviyelerinden fiyatlanmakta.

altın fiyatı ne olur
altın fiyatları, altın beklentileri

Altın Fiyatları Neden Düşüyor?

Peki bu süreçte altın fiyatlarını etkileyen faktörler nelerdir? Her şeyden önce ABD dolarının yükselişe geçmesi altın fiyatlarında azalmaya neden oldu. Normalde altın fiyatları ve dolar arasında zaten negatif bir ilişki bulunur. Üstelik altın fiyatları, euro ve pound gibi para birimlerinden daha çok değer kaybetti. Tüm bunlarda elbetteki başka faktörler de etkili oldu. Örneğin faiz oranları bu konudaki en önemli etkenlerden biriydi çünkü faiz oranları ve altın fiyatları arasında da negatif bir ilişki söz konusudur. Şu anda altın fiyatları ve faiz oranları arasındaki bu ilişki geçerliliğini koruyor. Günümüzde altın fiyatları azalırken faiz oranları ise artma sürecine girmiş bulunuyor.

Altın Fiyatlarının Geleceği Ne Olacak?

Peki tüm bu gelişmeler altın fiyatlarının geleceği için ne ifade ediyor? Altın, yatırımcılar için orta vadede oldukça karlı bir yatırım aracı gibi gözüküyor. Altın fiyatlarındaki azalış, hisse senedi borsalarını da etkiliyor. Bu nedenle borsalarda görülebilecek bir dalgalanma altın fiyatlarını önemli ölçüde etkileyebilir. Üstelik FED, geçtiğimiz temmuz ayında faiz oranlarını tekrar artırarak para arzını kısma yoluna gitti. Bu beklentiler ışığında altın fiyatlarının azalacağını fakat altının güvenli bir liman olarak görevi yerine getirmeye devam edeceğini tahmin ediyoruz. Özellikle krizin eşiğindeki ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde altın, herkes için daha önemli bir yer sağlayacaktır kendine.

Altın Fiyatlarını Belirleyen Faktörler Nelerdir?

Dünya yuvarlık değildir. Düz de değildir. Dünyanın kendine özgü geoit adını verdiğimiz bir şekli vardır. Dünyayı yuvarlak olarak modelleriz çünkü bu durum birçok şeyi açıklamayı kolaylaştırır. Ekonomi ve finans alanında da birçok model kullanılır. Bu modelleri kullanmanın temel amacı da insanların ekonomiyi ve finans dünyasını daha iyi anlamasıdır.

Altın fiyatlarını da modellerken bazı faktörleri es geçmemiz gereklidir. Günümüzün karmaşık ekonomilerinde herşey birbirine bağlıdır. Nihilizim gibi bir hataya düşüp herşeyin birbirini etkilediğini söylemek gibi bir hataya düşemeyiz. Altın fiyatları, temelde altın arzına ve altın talebine bağlıdır. Tıpkı diğer tüm emtialarda olduğu gibi altına olan talep artarsa ve altın arzı azalırsa altın fiyatları artış gösterir. İşte bu nedenledir ki kriz, kişiler diğer para birimlerine göre istikrarlı bir yapıya sahip olan altına yatırım yapmayı tercih ediyor. Kriz dönemleri geçip diğer yatırım araçları daha karlı gözükmeye başlayınca da insanlar risk alıp diğer yatırım araçlarını tercih ediyor.

2018 de altın kazandırır mı
altına yatırım yapmak mantıklı mı

Altın Fiyatları Düşüyor Öyleyse Neden Altına Yatırım Yapmalı?

Altın, gerçekten eşi bulunmaz bir finansal varlıktır. Finansal araçlar arasında belki de likidite oranı en yüksek olanı altındır. Altın, kimsenin piyasaya sürdüğü bir yatırım aracı değildir ve bundan dolayıdır ki yatırım araçları arasında en risksizi altındır diyebiliriz. Altın, finansal portföylerin çeşitlendirilmesi için oldukça uygun bir araçtır. İnsanlar, ekonomik dar boğazlarda parasını altına yatırmayı tercih eder. Uzmanların yapmış oldukları altın yorumları ve analizleri içerisinde uzun vadede ABD doları da dahil tüm para birimleri altın karşısında değer kaybetmeye mahkum gibi görünüyor. Altın, diğer yatırım araçlarının aksine olası krizlerde koruma sağlayarak size pozitif bir gelir getirir. İşte saydığımız bu kavramlar, altını diğer yatırım araçlarına göre daha güvenli bir yatırım aracı yapar. Altına yatırım yaptıysanız, doğru bir iş yapmışsınız demektir.

Her ne kadar son dönemde güvenli liman talebini yitirmiş gibi görünse de altın fiyatları, özellikle kriz anlarında en çok yükselen yatırım araçlarından bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Usdjpy paritesi ile de bu konuda korelasyon içerisinde hareket eden altın fiyatları bugünlerde hem japon yeni ile arasında olan korelasyonu bozmuş hem de güvenli liman özelliğini yitirmiş gibi görünse de Fed baskısından kurtulduğu anda yükselişe geçecektir diye düşünülüyor.

Altın fiyatları ile ilgili güncel altın piyasası yorumları ve analizlerini ⇒ buraya tıklayarak takip edebilirsiniz. Ayrıca altın piyasası nedir, altın piyasaları çeşitleri ve dünyada hangi altın borsaları bulunur sorularının cevaplarını bulmak için ⇒ altın piyasası nedir başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir