Press ESC to close

Altın Hesabı Nedir ? Altın Hesabı Nasıl Açılır ?

Günümüzde altınlarımızı yastık altında biriktirmek için çok fazla bir neden yoktur. Bunun yerine bankaların oluşturmuş oldukları altın hesaplarını kullanmak daha mantıklıdır. Çünkü altınlarımızın yastık altından çalınma ihtimali bulunurken bankalarda altınlarımız güvence altında bulunmaktadır. Bu makalemizde bankalardaki altın hesapları ile ilgili bazı detaylardan bahsedeceğiz.

Bankalar müşterilerine vadesiz hesap gibi altın hesabı açar. Böylece müşteriler her türlü ziynet eşya, çeyrek, yarım altın bilezik, cumhuriyet ve işlenmiş altınlarını bu hesapta değerlendirebilir. Altınlarını altın hesabında güvenli bir şekilde saklarken bu hesap üzerinden altınlarını çoğaltabilir.

 

  • Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Bankaların belirli gün ve saatlerde çalışan altın eksperleri bulunur. Bu uzmanlar fiziki altınlarınızı ağırlık ve ayar gibi kontrollerini yapar. Bankalar altınlarınızın miktarı kadar 24 ayar altın hesabı açar. Altın hesabınız açıldıktan sonra altın yatırımları yapmak için internet bankacılığını kullanabilirsiniz. Hesabınızdaki para ile internet üzerinden gram cinsinden altın alabilirsiniz. Dilediğiniz anda şubeye gitmeden altın alım ve satım işlemini internet bankacılığı aracılığı ile yapabilirsiniz.

Altın hesabı açmak için illaki altınınızın olmasına gerek yoktur. İnternet bankacılığı kanalı ile altın hesabı açabilirsiniz. Bir miktar altınım var evde saklamayı doğru ve güvenli bulmuyorum diyorsanız siz de altın hesabı açmalısınız. Bankadan kasa kiralamanız durumunda kasa yıllık ücreti 200 lira ödemeniz gerekir. Acil nakit ihtiyaçlarında kasanıza ulaşıp altınınızı almanız size vakit ve para kaybettirecektir.

[ilgiliicerik icerik_id=”1252″]
  • Altın Hesabı Avantajları

Altın hesabı açarak altınlarınızın çalınma ve kaybolma tehlikesine karşı güvenliğini sağlamış olursunuz. Acil ihtiyaç durumunda internet bankacılığından altınlarınızı bozdurabilir nakte çevirebilirsiniz. Altın yükseldiği zaman altınınızı anlık olarak internet bankacılığı aracılığı ile bozdurabilirsiniz. Altın düştüğü zamanda aynı şekilde alım yapıp altın al-sat işinden para kazanabilirsiniz. Altın tutarınızı 1 gr şeklinde değil 0.002 gr şeklinde satabilirsiniz. Vadeli altın hesabı ile altınlarınız durduğu yerde değer kazanmaya devam eder.

 

 

  • Altın Hesabı Dezavantajları

Altın hesabı açan bazı bankalar müşterilerinden hesap işletim ücreti talep edebilir. Bazı bankalar altınları gr cinsen alıp bu konuda size kota koyabilir. Piyasaların kapalı olduğu saatlerde ve günlerde altın al sat işlemi yapamazsınız. Altın alım satım işleri kuyumculara göre daha maliyetli olabilir. Kuyumcu ile altın al sat işinde pazarlık yapabilirsiniz. Aynı şeyi banka ile yapmanız mümkün değildir. Bazı bankalar altın hesabı açmak için sizden en az 10 gr altın talebinde bulunabilir.

[ilgiliicerik icerik_id=”26″]

 

  • Vadeli Altın Hesabı Nedir?

Vadeli altın hesabı da vadeli mevcudat hesabı gibi çalışır. Bankada bulunan altınlarınıza belirli vadelerde faiz verilir. Genel olarak bankalar yıllık % 2,5 faiz verir. Yatırım yapmadan önce tüm bankaların şartlarını ve koşullarını değerlendirerek size en iyi imkânları sunan bankaları tercih etmelisiniz.

 

  • Altın Hesabı Ziraat Bankası

Ziraat bankası üzerinden altın hesabı açmak istiyorsanız şubeye gitmeden internet bankacılığından açabilirsiniz. Ziraat bankası müşterilerinden hesap işletim ücreti almaz. Dolar ya da Türk lirası hesabınızdan altın alımı gerçekleştirebilirsiniz. İşlem başına en fazla 3000 gr altın alabilirsiniz. Gün içinde 6 kez al sat işlemi yapabilirsiniz. Altın hesabı açmak için 10 gr altınınız olmalıdır. Altın hesabı üzerinden % 15 stopaj vergi kesintisi yapılır. Ziraat bankasına teslim ettiğiniz fiziki altınları ancak nakit olarak geri alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir