Press ESC to close

Altın Yorumları 24.08.2018

Altın fiyatları bugün sakin bir seyir izliyor. Gün içerisinde 1,190 dolar civarında seyreden altın ons fiyatı şu sıralarda da 1,190 dolar civarından işlem görmeye devam ediyor. Yine gram altın fiyatlarında da ons altına paralel bir şekilde sakin bir gün geçirmekteyiz. Gram altın fiyatları da hafta başından bu yana olduğu gibi 230 lira seviyelerine yakın işlem görmeye devam ediyor. Türkiye’de piyaslaarın kapalı oluşu sebebi ile altın piyasalarında da işlem hacmi düşmüş durumda. Tabi bu durum gram altın için geçerli. Ons altın tarafında işlem hacminde çok fazla değişiklik yok.

Güncel Altın Analizleri

Altın tarafında geçtiğimiz haftadan itibaren 1,160 dolar sonrası bir tepki hareketi beklediğimizi vurgulamıştık ve nitekim bu tepki gelmişti. Ancak bu tepki biraz cılız kaldı ve 1,190 dolar civarında nefesi kesildi gibi görünse de ons fiyatının 1,184 dolar üzerinde tutunmasının önemli olduğunu dünki ons analizimizde de paylaşmıştık. Bugün altın fiyaytlarının 4 saatlik grafiğini incelediğimizde de yine 1,185 dolar civarının teknik anlamda önemli bir destek bölgesi olduğunu görüyoruz.

altın analizi ve yorumları
altın ons paritesi grafik analizi

Altın ons fiyatında haftalık kapanışın 1,1925 seviyesi üzerinde olması önümüzdeki hafta için pozitif bir başlangıcı tetikleyebilir. Aksi halde ise yeniden 1,184 seviyesi test edilebilir ve bu seviye altında 1,172 dolar seviyesine gerilemeler yaşanabilir. Şuan için grafikde altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlerin oluşması daha kuvvetli görülürken yine de hafta kapanışı olması sebebiyle farklı fiyat hareketlerine de hazırlıklı olmak gerekir.

Yukarı yönlü hareketlerde ilk durağımız 1200 dolar noktası olmaya devam ediyor. Bunun üzerinde ise 1,212 dolar direnç noktası olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle 1,212 dolar seviyesi ons üzerindeki baskının azalması açısından oldukça önemli duruyor. Bu nedenle bu bölgenin yukarı yönlü kırılması altın ons fiyatında kısa vadeli pozitif bir hava oluşmasını tetikleyebilir.

Altın Piyasalarında Beklentiler

Fed baskıları ile olumsuz fiyatlanan ons fiyatı Eylül ayı Fed toplantısı ile nasıl bir fiyatlama yaşayacak piyasalar tarafından merak konusu olmuş durumda. Olası bir Fed faiz arttırımının gelmeyişi, ertelenişi veya herhangi bir sebeple yapılmayışı altına pozitif yansıyacaktır. Tabi böyle bir hamle Fed’den şu ortamda gelir mi gelmez mi bilinmiyor. Şuan için piyasalar Fed’in faiz arttırımı yapma ihtimalini fiyatlamakta gibi duruyor. Analistleri beklentisi de Fed’in Eylül toplantısında faiz arttıracağı yönünde. Ancak siyasal ortamın ticaret savaşları endişeleri ile giderek karıştığı bu ortamda Fed’den bir sürprizde beklenebilir gibi duruyor.

Gram altın fiyatları içeride bayram tatili nedeni ile sakin seyrini sürdürüyor, işlem hacmi de oldukça düşmüş durumda. Kapalı çarşı piyasası da kapalı olduğundan fazla işlem görmeyen gram altın 229 liradan işlem görüyor. Yeni hafta başlangıcı ile birlikte gram altın tarafında hareketliliğin artacağını tahmin ediyoruz. Gram altında düşüşlerde 2,20 lira yükselişlerde ise 245 tl seviyeleri kritik destek ve direnç bölgeleri olarak karşımıza çıkıyor.

Altın fiyatları hakkında yorum yapabilmek, kendi altın analizlerinizi geliştirmek ve teknik analiz bilgisi ve temel analiz bilgilerinizi geliştirmek adına hazırlamış olduğumuz altın fiyatları ne olur bölümümüzü takip edebilirsiniz. Bu sayfamız üzerinden ne olursa altın fiyatı ne olur, hangi durumlarda altın fiyatı yükselir, hangi durumlarda altın fiyatları düşer gibi soruların cevaplarını verebilmenizi kolaylaştıracaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir