Amerika’da Asgari Ücret Ne Kadar ?

Amerika’da asgari ücret uygulaması, diğer ülkelere göre daha farklı ilerlemektedir. Her eyaletin farklı asgari ücret politikası bulunmaktadır. Durum böyle olunca bir eyalette ödenen asgari ücret ile diğer eyalette ödenen asgari ücret arasında fark olmaktadır. Bu ücretler, saatlik olarak belirlenmiştir ve her yeni yılda zam yapılarak asgari ücret arttırılmaktadır. Sözü daha fazla uzatmadan Amerika’da asgari ücret ne kadar sorusuna yanıt verelim.

amerikada-asgari-ücret-ne-kadar
amerikada-asgari-ücret-ne-kadar

Amerika’da Asgari Ücret Ne Kadar ?

Alabama Eyaleti: 8.50$
Alaska Eyaleti: 10.75$
Arizona Eyaleti: 13$
Arkansas Eyaleti: 10.50$
Kaliforniya Eyaleti: 13.50$
Colorado Eyaleti: 12$
Connecticut Eyaleti: 11$
Florida Eyaleti: 9$
Hawaii Eyaleti: 11.25$
Illionis Eyaleti: 9$
Indiana Eyaleti: 8.25$
Kansas Eyaleti: 8$
Kentucky Eyaleti: 8$
Maryland Eyaleti: 11$
Massachusetts Eyaleti: 13$
Michigan Eyaleti: 11$
Minnesota: 10$
Montana: 9.25$
Nebraska: 10$
Nevada: 9.25$
New Jersey: 9.50$
New York: 12$
Ohio: 9.50$
Oklahoma: 8.25$
Pennsylvania: 8.50$
Güney Carolina: 8$
Teksas: 8$
Utah: 8.25$
Virginia: 8.25$
Washington: 13.25$

Amerika’nın önde gelen eyalet ve şehirlerinde ödenen asgari ücret saatlik olarak bu şekildedir. Her bölgenin kendi ekonomik durumuna göre asgari ücretler farklılık göstermektedir. Başkanlık sisteminin geçerli olduğu Amerika’da, özellikle valiler fazlasıyla söz sahibidir. Bu neden ile belirlenen asgari ücrette valilerin de payı bulunmaktadır.

Amerika’da Yaşam ve Asgari Ücret

Asgari ücretin önemi kadar, asgari ücret ile yapılabileceklerin de önemi bulunmaktadır. Amerika’nın birçok bölgesinde asgari ücret ile tek başına geçinmek zordur. Küçük eyaletlerde birkaç arkadaş ile rahatlıkla geçinebilirsiniz, yaptığınız işe ve primlerinize bağlı olarak tek başınıza da yaşayabilirsiniz. Bu noktada Amerika’da yaşam bazı bölgelerde daha kolaydır diyebiliriz. Ekonomik olarak harika bir durumda olan Amerika, vatandaşlarını rahat ettirmektedir. Ulaşım, araba, kira, yemek ve kıyafet gibi birçok alışveriş, oldukça ucuz maliyetler ile atlatılabilmektedir. Bu sayede Amerika’da yaşamak oldukça güzeldir.

Banka Müşteri Temsilcisi Ne İş Yapar adlı yazımıza mutlaka göz gezdirin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir