Press ESC to close

Aylık Akbil Nedir? Aylık Akbil Ücretleri

İstanbul, dünyanın en kalabalık metropollerinden bir tanesidir. Her geçen gün artan nüfusu sebebiyle de, toplu ulaşım konusu daha önemli bir hal almaktadır. İstanbul’u gezmeye gelen turistlerin, bu noktada aylık alımlardan faydalanmasına gerek yoktur. Fakat İstanbul’da yaşayan ve toplu ulaşımdan faydalanmak isteyen bütün vatandaşların İETT tarafından çıkartılan Mavi Kartlardan almaları gerekmektedir. Mavi Kartlar sayesinde; öğrencilerin, emeklilerin ve birkaç farklı portföydeki vatandaşların indirimli kullanımının yanında, toplu alımlarda belirli bir aylık geçiş hakkı sunulmaktadır.

İETT Tek Geçiş Tarifleri Güncel Fiyatları

İstanbul’da toplu ulaşım araçlarını kullanırken, tam bilet kullananlar 2,60 TL, öğrenciler 1,25 TL ve sosyal kart kullananlar ise 1,85 TL ödemesi yapacaklardır. Aylık akbil şeklinde alınacak Mavi Kart sayesinde, toplu ulaşım araçlarının birçoğundan faydalanmak mümkün hale getirilmiştir. Metrobüsler, tramvaylar, belediye otobüslerinde ve vapurlarda, bazı özel halk otobüslerinde akbil kullanımına izin verilmektedir. Aktarma konularında ise ilk aktarma tam biletlerde 1,85 TL, öğrencilerde 0,55 TL ve sosyal kartlarda 1,70 TL olarak güncellenmektedir. Ayrıca Metrobüs hatlarındaki fiyat uygulaması, farklı şekilde uygulanmaktadır.

İETT Aylık Akbil Kaç Geçiş Hakkı Verir?

Toplu ulaşımı kullanan vatandaşlar için en iyi çözüm yolu olan aylık akbilde, geçiş sayıları alınan karta göre değişiklik göstermektedir. Normal kullanımlarda Mavi Kart için aylık en fazla geçiş sayısı 180 adet ile tanımlanmıştır. Öğrencilerin aylık ödemeleri ile alacakları aylık akbillerde geçiş sayısı 200 ile sınırlandırılmaktadır. Sosyal karta sahip olan ve yine aylık ödeme gerçekleştiren vatandaşların, öğrencilere sunulan imkan gibi 200 geçiş fırsatı bulunmaktadır.

Aylık Akbil Ücretleri ve Mavi Kart Bedeli

Mavi kart ücreti 2018- 2019 yılları arasında 10 TL olarak belirlenmiştir. Mavi kartı kaybeden vatandaşların da 20 TL Mavi kart ücreti ödemeleri gerekmektedir. Aylık olarak belirli sınırlamalarla geçiş hakkı sunan akbilde, fiyat uygulanması ise kartın özelliğine göre değişmektedir. Tam bilet kullanan vatandaşlar aylık akbile 205 TL ücret ödeyeceklerdir. Öğrencilerin aylık akbilde 85 TL ödemeleri gerekmektedir. Son olarak Sosyal kart çıkartan vatandaşların da aylık akbile ödeyecekleri meblağ 125 TL’dir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir