BAĞ-KUR Yapılandırma ve Ödeme İşlemleri

BAĞ-KUR yapılandırma işleminin uygulanması ve ödemelerin sağlaması günümüzde çok basit şekilde gerçekleştirilmektedir. Çünkü devlet tarafından sunulan yapılandırma işlemleri günümüzde e-devlet sistemi üzerinden kolaylıkla sağlanmaktadır. İsteyen kişiler yapılandırma işlemlerini direkt olarak SGK daireleri üzerinden de sağlayabilmektedir.

BAĞ-KUR Yapılandırması ve Ödemeleri

4B olarak adlandırılan BAĞ-KUR primlerinin daha da yükselen bir noktaya ulaşması çoğu kişinin ekonomik durumundan dolayı prim ödemelerini de zor duruma sokmaktadır. 2018 yılında 7143 sayılı kanun sayesinde yapılan yapılandırma sonrasında 2019 için BAĞ-KUR yapılandırma düzenlenmesi merak edilmeye başlandı.

2019 BAĞ-KUR yapılandırması için aktif borcunu yapılandırmak isteyenler açısından geçerli bir kanun bulunmuyor. Ancak olası BAĞ-KUR affı yasası çıkması durumunda prim borçlarını yapılandırmak için SGK, BAĞ-KUR kapsamında peşin ödeme yapılarak gecikme ve faizler silinecek. Sonrasında BAĞ-KUR yapılandırması ile borç 18 eşit taksitle 2 ayda bir ödenebilir Yapılandırma imkanı oluştuğu takdirde yapılandırma formu ve kimlik fotokopisi ile direkt başvuru gerçekleştirebilir

BAĞ-KUR Yapılandırma Ödemesi Hangi Bankalara Yapılır?

SGK üzerinden gerçekleştirilen BAĞ-KUR yapılandırma işlemi sonrasında ödeme Türkiye’de şubesi bulunan tüm bankalar üzerinden yapılabilir. Fakat Türkiye’nin her yerinde şubesi ve ATM’si bulunan bankalar arasında Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Türkiye İş Bankası, Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, PTT Bank, TEB, Şekerbank, Burgan Bank ve Denizbank gibi kurumlar yer almaktadır.

Bankamatiklerde menü içerisinde ödeme kısmına, oradan SGK ödemelerine girdiğinizde BAĞ-KUR prim borcunuzun toplamını ve taksitlerini görebilirsiniz. Bankamatiklerde bu işlem T.C kimlik numaranız üzerinden giriş yapılarak sağlanmaktadır. Normal prim ödemeleri gibi BAĞ-KUR yapılandırma taksitleri de yine sorgulama ile öğrenilerek yatırılabilir.

BAĞ-KUR Yapılandırma Ödemesi Kredi Kartı İle Yapılır Mı?

Sağlanan yapılandırma işlemleri e-devlet sistemi üzerinden SGK sayfasına girildikten sonra kredi kartı ile ödeme imkanı sunmaktadır. Ancak e-devlet üzerinden SGK kredi kartı ödeme sayfasına girdiğinizde, sadece kendi şifreniz ile ancak istediğiniz kartlar ile ödeme yapabilirsiniz.

İlk aşamada şifre ile e-devlet’e giriş yapıp, sonrasında SGK kredi kartı ile prim ödeme sistemine giriş yaparsınız. Uygulamaya git denilerek, açılan sistemde sorgu türü için 4B sigortalı tahsilatları seçilir. Sorgun tipi için BAĞ-KUR geçmiş dönem verileri seçilerek, TC kimlik numarası yazılır ve sorgulama ekranında borçlar görünür. Açılan ekranda toplam borcu veya istediğiniz kısmı seçerek, kredi kartı bilgilerini girerek, ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir