Press ESC to close

Hesap Hareketlerini Nasıl Silebilirim? Banka Hareketlerini Silme

Bankalar günümüzde hayatımızı kolaylaştıran kurumlardır. Birine para gönderirken veya birinden para alırken bankalar üzerinden eft, havale veya FAST yolu ile işlemlerimizi yapabiliriz. Para transferi hareketleri ve harcama dökümlerimiz bankalar tarafından saklanmaktadır. Dilediğiniz zaman online bankacılık şubesinden işlem hareketlerinizi görüntüleyebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda insanlar hesap hareketlerini silmek isteyebilirler. Çünkü eşine veya ailesine görünmesini istemediği ödeme yapmış veya almış olabilirler. Ya da devletten vergi kaçırmak isteyenler de hesap hareketlerini silmek isteyebilirler. Peki banka hesap hareketleri silinebilir mi? Hesap dökümünde istemediğimiz işlemleri nasıl saklayabiliriz? İşte tüm bu soruların cevaplarını yazımızda bulacaksınız.

Hesap Hareketlerini Nasıl Silebilirim?

Bankalar üzerinden gerçekleştirdiğiniz tüm işlemlerin şeffaf olduğunu ve gerektiğinde denetime tabii tutulabileceğini bilmelisiniz. Yani yasa dışı bir para transferi yaptınız veya yasa dışı olarak gelir elde ettiniz. Bunun tespiti halinde cezalarla karşı karşıya kalabileceğinizi bilmelisiniz. Hesabınıza sürekli ve büyük miktarlarda para girişi oluyorsa belki aylar sonra belki de yıllar sonra bir vergi denetimine tabii tutulma ihtimaliniz olacağını unutmamalısınız. Çünkü bankalar üzerindeki hesap hareketleriniz denetime tabii tutulur. Hesabınıza giren çıkan paranın kaynağını yeri geldiğinde ispat etmekle yükümlü olursunuz.

Para hareketlerinizi silmek istiyorsanız bu maalesef mümkün değildir. Yani banka hsap hareketlerinizden herhangi bir emi silme şansınız yoktur. Bu hareketler bankalarca saklanmaktadır. İsteyen müşteriler banka şubelerinden veya online bankacılık üzerinden hesap ekstrelerini görüntüleyebilir. Hesap hareketlerini silmeniz mümkün değildir.

Hesap Hareketleri Gizleme Yöntemi

Bankalardan gerçekleştirdiğiniz işlemlerin kayıtlarını silmeniz söz konusu olamaz. Ancak hesap ekstrenizi görüntülerken internet bankacılığı üzerinden filtreleme kullanarak dilediğiniz harcamayı gizleyebilirsiniz. Yine filtreleme ayarlarını kullanarak sadece market alışverişi veya sadece gıda alışverişi gibi seçimler yapabilirsiniz. Sektörel bazlı harcamalarınızı görme imkanına sahip olabilirsiniz. Bu şekilde hesap hareketlerinizi eşinize veya aile üyelerine gösterirken diğer harcamaları gizleyebilirsiniz. Ancak bu harcamalar bankaların kayıtlarında kalmaya devam edecektir. Yani sizin filtreleyerek yapmış olduğunuz hesap dökümündeki gizlemeler sadece sizin görüntülemelerinizde geçerli olacaktır. Tekrar ifade etmek gerekirse yasal mevzuatlar gereği bankacılık işlemlerinizi silme talebiniz bankalar tarafından olumlu karşılanmayacaktır.

Hesap Hareketleri Neden Silinemiyor?

Bankacılık kanunları gereği bankalar hesap hareketlerini saklamakla mükelleftir. İlerleyen günlerde aylarda veya bazen yıllar sonra bile bu bilgiler kanunlar çerçevesinde bankalardan talep edilebilir. Genellikle kullanıcılar 2 yıl geriye kadar olan işlemleri bankacılık şubesinden görüntüleyebilir. Daha geçmiş zamanlı işlemler için banka şubelerine müracaat etmeniz istenebilir. Devlete bağlı kurumlar da bazen 3-5 yıl sonra bankalardan sizin harcama dökümlerinizi veya hesabınıza giren ve vergilendirilmeye paraların dökümlerini isteyebilir. Bu gibi durumlarda bankalar talepleri karşılayabilmek için bu verileri saklamaktadır. Herhangi bir suç unsurunun gizlenmesi söz konusu olmaması açısından da hesap hareketleri silinememektedir.

Yine hesap hareketlerinin silinememesinin bir diğer nedeni de kullanıcıların sağlıklı işlem yapabilmeleridir. Bir kullanıcı belki aylar sonra hesap ekstresini kontrol ettiğinde kendi rızası dışında bir işlem gerçekleştiğini görüntüleyebilir. Bu sayede buna itiraz etme veya farklı yollara başvurabilir. Bu bilgiler silinmiş olsa bu tip olaylar karşısında karmaşık süreçler yaşanabilir. u karışıklığı giderebilmek adına her banka müşterisi online işlemlerden nereye ne kadar harcamış, kimden ne kadar para gelmiş gibi görüntüleri rahatlıkla görüntüleyebilir.

Kısaca toparlayacak olur isek, banka hesap hareketlerinin silinmesinin mümkün olmadığını söyleyebiliriz. Yani hiç kimse banka hesap ekstrelerini ve harcamalarını veya hesabına gelen paraların bilgilerini silemez. Ancak yukarıda anlattığımız yöntem ile bu bilgileri gizleme imkanınız vardır. Bunun dışında kalıcı olarak banka dataları üzerinden bu bilgileri silmeniz mümkün olmayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir