Bankalarda Gişe Asistanı Ne İş Yapar ?

Banka gişelerinde birçok görevi yerine getiren gişe asistanları, birçok kişi tarafından araştırılan mesleklerden biridir. Durum böyle olunca bankalarda gişe asistanı ne iş yapar ve gişe asistanı maaşı ne kadar gibi sorular, her zaman sorulmaya başlanmıştır. Yazımız içerisinde tüm bu sorulara net şekilde cevap bulabilirsiniz.

banka-gişe-asistanı-ne-iş-yapar
banka-gişe-asistanı-ne-iş-yapar

Bankalarda Gişe Asistanı Ne İş Yapar ?

– Müşteri bilgilerini teyit etmek,
– Hesap açma ve kapatma işlemlerini yerine getirmek,
– Havale ve EFT taleplerini gerçekleştirmek,
– Mesai saatinden önce bankaya giriş yapmış olmak,
– Mesai başlangıcından önce tüm rutin işleri yerine getirmiş olmak,
– Para çekme ve para yatırma işlemlerini gerçekleştirmek,
– Müşteri imzasını kontrol etmek gibi görevleri olan gişe asistanları, bunun dışında birçok iş yapmaktadırlar. Müşteri talebi doğrultusunda çek ve senet işlemleri dahil birçok işlem, gişe asistanları tarafından gerçekleştirilmektedir.

Gişe Asistanı Maaşı Ne Kadar ?

Gişe asistanı, çalıştığı bankaya ve tecrübesine bağlı olarak maaş almaktadır. Her bankanın ödediği maaş, farklıdır. Bu noktada tecrübe dışında kişinin eğitim seviyesi de devreye girmektedir. Ön lisans mezunu gişe asistanı, asgari ücret civarında maaş almaktadır. Lisans mezunu gişe asistanları, ortalama 3.000 TL maaş almaktadırlar.

Belirttiğimiz maaşlara, aile yardımı ve çocuk yardımı gibi yardımlar dahil edilmemiştir. Bunun dışında bankalar, belirli şartlar karşılığında prim sunmaktadır. Primlerin eklenmesiyle maaşlar daha farklı olabilmektedir.

Gişe Asistanı Nasıl Olunur ?

İşletme, Bankacılık, İktisat gibi bölümlerin mezunlarını işe alan bankalar, bu bölümler dışında da kişileri kabul etmektedir. Gişe asistanı olmak için bankaların uyguladığı yazılı ve sözlü sınavı başarı ile geçmeniz gerekmektedir. İlk aşama; yazılı sınavdır ve bu aşamayı geçmeniz durumunda sözlü sınav için hak kazanırsınız. Sözlü sınavı geçerseniz gişe asistanı olarak işe başlayabilirsiniz.

Forex Satış Uzmanı Ne İş Yapar ve Maaşı hakkında detaylı bilgi yazımızda!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir