Bankalardan Kredi Kullanmak için Kredi Puanı (KKB) Kaç Olmalıdır?

İnsan hayatında çok önemli bir yere sahip olan bankalar kişiler ile nakit para arasında köprü görevi görmektedir. Kişilere sağlanan en önemli hizmetlerden birisi kişilerin nakit ihtiyacı sebebi ile kullandıkları kredilerdir. Müşterileri bankadan ne kadar fazla kredi kullanırsa bankanın gelirleri bir o kadar artacaktır. Buna istinaden birçok kredi türü sunmak ve kredi türlerini kullanacak müşterileri kendilerine çekmek bankaların en önemli zorunluluklarından biridir. Bu bağlamda kampanya gibi gösterilerek kişilere sunulan konut kredisi, ihtiyaç kredisi, araç kredisi, öğrenci kredisi gibi fırsatlardan kişilerin yararlanması büyük ölçüde önem arzetmektedir. Kredi puanı konusunda biraz daha titiz davranırsanız olası kredi ihtiyaçlarınızı kolayca karşılayabilirsiniz.

Bankaların Müşterilerine Sunduğu Kredi Nasıl Alınır?

Bankalar müşterilerinin kredi kullanması ile kazançlarını arttırdığı için her müşterisine kredi vermek ister. Kuruluş amaçları bundan ibaret olması sebebi ile belirledikleri bazı şartları karşılayan müşterilerin kredi kullanması bankalar için gerçekten iyi olacaktır. Aynı zamanda kullanılan kredinin kolay bir şekilde ödenmesi için ödeme yöntemleri belirliyorlar. Bu yöntemler doğru kredinin seçimi için çok büyük önem arzediyor.

Her İsteyen Kişi Kredi Kullanabilir mi?

Eğer düzenli olarak sigortası ödenen ve düzenli gelir sahibi olan bir kişiyseniz kredi alma olanağınız bulunuyor. Çekeceğiniz kredi miktarı geliriniz ile doğru orantılı olarak belirlenecektir. Aylık gelirinizin 3 te 1’ini geçecek taksiti bulunan kredi imkanlarından faydalanmanız neredeyse imkansızdır. Bankalar kredi vereceği müşterileri belirlerken ilk olarak müşterinin daha önceki kullandığı kredilerin geri ödemesinde sorun yaşayaıp yaşamadığını kredi siciline bakarak öğrenirler. Kredi puanınız eğer kredi kullanmanıza yeterli derecede bulunuyorsa bankanın insiyatifine kalarak diğer şartları da yerine getirmeniz durumunda kredi kullanabilirsiniz.

Kredi Puanı Nedir? Kredi Almak için KKB Puanı Kaç Olmalı?

Kredi puanı kişinin aldığı krediyi geri ödeme gücü olup olmadığını belirtir. Kredi kartlarına veya çektiğiniz kredilerin taksitlerini geri ödeme düzeninize bağlı olarak artar veya azalır. Bu puan Kredi Kayıt Büroları (KKB) tarafından organize edilerek bankalara bilgi olarak sunulur.

Kredi çekmek için kkb puanı kaç olmalıdır sorusuna gelecek olursak, bankaların kredi vereceği müşterilerinde yaptığı ilk araştırma kkb puanıdır. Bu puana göre kredi verip veremeyeceğine karar verir. Bankların gözünde güven kazanmak için ödemelerinizi kesinlikle düzenli bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Müşterilerin kredi kullanmada en büyük referanslarından biri bu puandır. Müşterilerin kullanıyorlarsa kredi kartlarını veya kredilerini geri ödeme sürecinde belirli miktarlarda kkb puanında artış veya azalış görülmektedir. Bu hareketlenme sonucunda bir puan belirlenir. Zamanında geri ödemesi yapılmayan krediler müşteri için kredi kullanmada büyük risk oluşturmaktadır. Bankaların size güvenmesi için zamanında ödemesi yapılmamış kredilerin sonradan tamamen kapatılması durumunda bile size güvenmemelerine sebep olacaktır. Eğer ödemelerinizi zamanında yaparsanız bankanın gözünde kendinizi güvenilir olarak gösterebilirsiniz. Bankalar müşterilerine kredi imkanı sunarken sadece kredi puanı bakımından değerlendirmeyerek birçok kriter sunarlar. Bu kriterleri doğrudan olumlu olarak karşılayan bir sicil sahibi iseniz kredi kullanabilirsiniz. Bankaların sizden olası durumlarda isteyebileceği belgeler aşağıda belirtilmiştir.

  • Gelir Belgesi
  • Adınıza ait Fatura

Müşteri eğer gerekli tüm şartları karşılıyorsa ve bunun yanı sıra kredi puanı Türkiye ortalaması olan 1000 puanın üzerindeyse bankaların ürünlerinden faydalanabilir. Bu tamamen kesin bir sonuç değildir. Bankalar farklı kriterler arayarak ürünlerini kullandırmayabilirler. Ama sizin yapmanız gereken en önemli şeylerden biri ise borçlarınızı düzgün bir şekilde ödeyerek vadesini geçirmemektir. Bu şekilde bankaların gözünde güvenilir bir çizginiz olacak ve bunun sonucunda kredi kartı ve kredi kullanma imkanınız olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir