Press ESC to close

Banker Kastelli Kimdir ? Banker Kastelli Olayı

Abidin Cevher Özden (Banker Kastelli)

Banker Kastelli 1933 yılında Trabzon ilinin Sürmene ilçesinde doğdu. Asıl adı Abidin Cevher Özden’dir. Trabzon’un Kastel köyünde doğan ve banker olan Abidin Cevher özden Banker Kastelli olarak anılmaya başladı. 1949 yılında İstanbul’a göç eden Banker Kastelli İstanbul’da yetişti. Trabzon’un soylu ailelerinden Memiş Ağa’nın torunu ve Hafız Mehmet’in yeğenidir.

Türkiye’de bankerlik iş kolunu ilk tanıtan Kastelli geniş kapsamlı banker skandalının müsebbibi olmuştur. İsmini finans piyasalarında 1970 yılından sonra duyurmuştur. 1980 yılında Turgut Özal tarafından finans sektörünün çehresini değiştirmesi için görevlendirilmiştir.

Banker Kastelli’nin Hayatı

Yönettiği kaynakları kendi operasyonları için kullanan bankaların baskısı yüzünden kendi müşterilerinin borç yükümlülüklerini yerine getiremedi. Merkez bankasının 1982 yılında yaptığı yeni düzenleme ile Banker Kastelli ile anılan skandal ortaya çıktı. Bunun üzerine ülkeyi terk ederek Cenevre’ye kaçtı.

Banker Kastelli skandalı 1982 yılında o dönem Başbakan yardımcısı olan Turgut Özal’ın istifa etmesine neden oldu. Skandal sonrası Türkiye’ye döndüğünde uzun süre gündemde kalan Kestelli 2 Haziran 2008 günü Kadıköy’de ofisinde not bırakarak intihar etti.

Türkiye’de sermaye piyasasının oluşmasında önemli isimlerden birisi oldu. 1961 ile 1982 yılları arasında Türk finans sistemine damgasını vurdu. 1982 yılında batmadan önce Türk halkından 3,2 milyar dolar para topladı 1982 yılında ülke milli geliri 65 milyar dolarken 3,2 milyar dolar para toplayan Kastelli milli gelirin % 4ü kadar para topladı. Bugün 660 milyar civarı olan bütçeyle eşleştirildiğinde günümüzün 22 milyar dolarını piyasadan toplamıştır.

Banker Kastelli Olayı Nedir ?

İş dünyasına 1961 yılında girdi. İlk iş tasarrufu olarak bonolarla ilgilendi. O dönemde memur maaşları bonolar ile veriliyordu. Vatandaşa o dönemde bono değil para lazımdı. Bonolarda hamilinin yazılı olması durumu Kastelli’nin ekmeğine yağ sürdü. Memurlardan bonoları değerinin alında alıp bunu paraya çeviriyordu. Devlet bu paraları ödemeyince Kastelli ekonomik olarak iflas etti.

1980 yılı sonrası tekrar ayağa kalktı. Bankaların yüzde 3 faizle para topladığı dönemde ayağa kalkması kolay oldu. Kaynak yetmeyince mevduat sertifikası çıkınca Kastelli küllerinden yeniden doğmuş oldu. 100 liralık sertifikayı 75 liraya alan Kastelli halka 100 lirayı bana getirirseniz bende size yüzde 6 fazladan vereceğim diyerek ekonomik kaynak oluşturdu.

Banker Kastelli Nasıl Öldü ?

Banker Kastelli yani Abidin Cevher Özden 2007 yılında oğlunun mezarı başında havaya 11 el ateş etmiştir. Bunun üzerine Kastelli için aslında intahar etmek istedi denilmiştir ancak buna Kastelli 11 el ateş etmişim hiç birini mi şsabet ettiremedi diyerek yalanlamıştır. Yaklaşık 1 yıl sonra Kadıköy’de bulunan ofisinde kendi silahıyla intahar etmiştir. 2 Haziran 2008 tarihinde silahı ile hayatına son veren Abidin Cevher Özden 75 yılında intahar ederek hayatına son vermiş ve mezarı Karacaahmet Mezarlığında bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir