başbakanlık bursu
başbakanlık bursu nedir, başbaanlık bursu bavurusu, başbakanlık bursu nasıl alınır

Öğrencilerin burs dönemlerinde en çok sorgulamış olduğu burs türü Başbakanlık bursu olmaktadır. Tamamen karılıksız olarak verşken Başbakanlık bursu nedir, başbakanlık bursu nasıl alınabilir gibi soruların cevaplarını bu makalemizde bulabilirsiniz.

Başbakanlık Bursu Nedir ?

Üniversite eğitimi görmekte olan öğrencilere verilen maddi bir burs olan Başbakanlık bursu, 2009 yılında yürürlüğe girmiştir. Üniversite öğrencilerinin karşılıksız olarak alabildiği burs, üniversite giriş sınavları öncesinde tercih edilmektedir. Üniversite sınavlarına giren adayların giriş sınavı öncesinde başvuru işlemlerini gerçekleştirirken burs veya kredi istediklerine dair seçenekleri imzalaması gerekmektedir.

Adaylık başvuru sistemi sırasında imzalanmış olan burs veya kredi başvurusu ile birlikte kişi almış olduğu puan, derece ve bazı koşullara göre burs alma hakkına sahip olabilir. Adayların günümüzde TYT ve AYT gibi farklı isimleri bulunan üniversite giriş sınavları sırasında aldıkları puanlar ve başarılar burs başvurusunda etkili olmaktadır. Fakat temel olarak başvuran kişilerin ailelerinin maddi durumları da göz önünde bulundurulmaktadır.

Başbakanlık Bursu Nasıl Alınır ?

Üniversite sınavına başvuru gerçekleştirirken başbakanlık bursu başvurusu yapan kişi, sınava giriş gerçekleştirdikten sonra belirli bir puan alıp, tercih yaparak burs almaya hak kazanabilir. Bu durumda ailenin maddi durumu, eve giren hane geliri, sahip olunan gayrimenkuller, maaş oranları gibi birçok farklı nokta burs alacak kişilerin belirlenmesi için kullanılır.

Başbakanlık bursu almak için sınav puanı, ekonomik bilgiler kadar önemli bir süreçtir. Çünkü burs alacak kişiler sınav puanına göre belirlenir. Örneğin Türkiye’de ilk 100’e girmeyi başarmış olan öğrenciler hiçbir koşul aranmadan Başbakanlık bursuna tabi olurlar. Öğrenciler lisans veya ön lisans öğrencisi olmalarına bağlı olarak Başbakanlık bursu alabilir ve bu miktar eğitim süresi boyunca her ayın 7. gününde hesabına yatırılır.

[ilgiliicerik icerik_id=”1283″]

Lisans ve ön lisans öğrencileri ilk etapta bulunmak üzere Açıköğretim öğrencileri, iki yıllık fakültelerde okuyan öğrenciler, vakıf üniversitelerine başvuran öğrenciler ve yüksek lisans öğrencileri de Başbakanlık bursu alabilir. Ancak öğrencilerde belirli kısıtlamalar bulunmakla birlikte kısıtlamalara uyan kişiler burs alma hakkına sahip olabilir.

Puan, ekonomik durum ve başarı oranlarına göre verilen Başbakanlık bursu için üniversite süresince başarı durumunun devam ettirilmesi gerekir. Öğrenim sırasında öğrenci 3 ders veya daha fazla ders üzerinden kalırsa ya da üniversiteyi bırakırsa, başbakanlık bursu iptal edilir. Bu durumlar dışında öğrenimini sürdürdüğü sürece burs almaya devam eder. Çalışma hayatına başladıktan sonra kredi gibi bursun geri ödenmesi gerekmez.

Türkiye’de Yıllara Göre Enflasyon Oranları

Previous article

Finans Piyasalarında Yaşanan Gelişmeler

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

More in Genel