Provizyon nedir, Bekleyen provizyon ne demek? | Provizyon İşmeleri

Provizyon nedir, Bekleyen provizyon ne demek?

Kredi kartı ile harcama yaparken veya işlem yaparken alabileceğimiz karşılıklardan biri olmaktadır. Bekleyen provizyon ne demek sorusuna en basit şekilde cevap vermek istersek, provizyon onay anlamına gelmektedir. Kredi kartı ile işlem yaparken harcamalarınız belirli provizyon süreçlerinden geçmektedir. Bunların artısı ve avantajı ise kart sahibine olmaktadır. Kartın size ait olup olmadığı, çalınıp çalınmadığı veya alınan ürüne göre belirli onay aşamalarından geçerken yapmış olduğunuz işlemler de bekleyen provizyon sürecinde olmaktadır. Bekleyen provizyon sürecinde sizin kart numaranız, kartınız için kullanılan pos cihazı ve o iş yeri gibi bilgilerin analiz edilip doğrulanması amaçlanmakta ve bu şekilde kart bilgilerinin güvenliği sağlanmaktadır.

Provizyon İşlem Süresi

Provizyon süreci genellikle standart sürelerde bitmektedir. Bekleyen provizyon nedir sorusuna ek olarak sorulabilen en sık soru bu işlemin süresi olmaktadır. Provizyon sürecinde bulunan işlemler genellikle gün sonunda bitmekte ve tamamlanmaktadır.

Provizyon nedir, Bekleyen provizyon ne demek? | Provizyon İşmeleri

Genel olarak tüm aşamaların bitmesi ve bekleyen provizyon sürecinin sonlanması 1 gün sürerken gün içinde birden fazla aşamada kontroller eksiksiz bir şekilde yapılmaktadır. Eğer günün sonunda işleminiz hala bekleyen provizyon sürecinde ise işlem detayları ile ilgili olarak bankanızla görüşebilir ve durum hakkında net bir bilgi alabilirsiniz. Bazı durumlarda ise pos cihazı sizin kartınızın bankasından farklıysa bu provizyon süreci 2 güne çıkabilmektedir. Bu aşamada da pos cihazı sahibinden bilgi alabilirsiniz.

Provizyon İptali

Alışveriş yaptıktan sonra olası bir durumda işleminiz bekleyen provizyona düştü. Bu andan sonra bekleyen provizyon nedir cevaplarını alıp işlem hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda bekleyen provizyon süreci boyunca işleminizi bankanız ile görüşerek iptal etme hakkınız bulunmaktadır. Ancak unutmamanız gereken bir konu vardır ki bekleyen provizyondaki işlemlerin iptali için bankaya ve banka yetkililerine geçerli bir sebep sunulması gerekmektedir. Kart bilgilerinizin çalınması ve bunun ardından sizin rızanız veya talebiniz olmadan yapılan harcamalarda bekleyen provizyon talebini iptal ederek alışverişi sonlandırmak oldukça sık karşılaşılan bir durum olmaktadır. Provizyon hakkında bu bilgilere sahip olduktan sonra alışveriş yaparken çok daha pratik ve rahat kart kullanımı sağlayabilirsiniz.

Ekonomi Editörü

Ölen Kişinin Mal Varlığı Nasıl Öğrenilir

Previous article

SPK Lisansı Ne İşe Yarar?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel