Press ESC to close

Bitcoin Neden Düşüyor, Nereden Döner? Uzmanların Bitcoin Analizleri

Bitcoin 2022 yılının ilk ayında ayı sinyalleri vermeye devam ediyor. Üst üste gelen olumsuz haberler ile Bitcoin düşüş eğiliminden kendini kurtaramadı. 2021 yılında büyük yükseliş yaşan Bitcoin ve altcoinler yatırımcılarını ise 2022 yılında kötü bir başlangıçla tedirgin etti. Doğal olarak bu düşüşün nedenleri de araştırma konusu oldu. Yatırıcımdılar haklı olarak Bitcoin neden düşüyor? sebepleri nelerdir? Gibi soruları sormaya başladılar.

Enerji piyasalarındaki aşırı yükseliş, ABD fed faiz raporu, Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan kriz ve ABD’nin Rusya’yı tehdit etmesi gibi pek çok sebeple Bitcoin ve altcoinler çok büyük kayıplar yaşıyor. Peki bu düşüşün ardında aslında ne var? siz de birçok yatırımcı gibi Bitcoin neden düşüyor sorusunu internette arayanlardansanız bu yazımız tam sizler için hazırlandı.

Bitcoin Neden Düşüyor Sebepleri?

Bitcoin neden düşüyor sorunun çok fazla cevabı olmakla birlikte en önemli sebepleri sizler için sıraladık. ABD fed faiz beklentisi yükselmesi ile piyasalarda BTC’den para çıkısı meydana geldi. Pandeminin ekonomik boyutları her geçen gün kendini biraz daha hissettiren enflasyonun ABD borsalarındaki yüzde 1,2’i aşkın değer kayıpları kripto paralarda da büyük düşüşe neden oldu. Ancak piyasada en çok düşenlerde altcoinler ilk sıralarda yer alıyor. KAVA 7 günde yüzde 46,46 oranında düşüşle 2,94 dolar, Gala yüzde 45,15 oranında düşüşle 0.169 dolar, Solana yüzde 39,92 oranında düşüşle 85,90 dolar, Cardano yüzde 33,09 oranında düşüşle 1,01 dolardan alıcı buluyor. Ethereum ise en büyük kayıp yaşayan kripto para birimlerinden biri oldu. 24,01,2022 tarihi itibariyle Ethereum 2238,07 dolardan işlem görüyor.

Rusya Ukrayna Krizi Etkisi

Rusya, Ukrayna, ABD arasında sıcak gelişmeler gündeme bomba gibi düştü. Bu olumsuz gelişmelerin yaşandığı bu günlerde bu tip siyasi ve uluslararası sorunlar kripto para piyasalarını negatif yönde etkiliyor. Bildiğiniz üzere ABD Rusya’nın Ukrayna’yı işgali durumunda buna çok sert tepki vereceğini açıklamıştı. ABD ilaveten böyle bir durumda Rusya’ya ekonomik yönden ambargo uygulamaları devreye sokacağını ima etti. Bu durum Rusya ekonomisini çökertebilir. Çinin de Rusya tarafında destek olması durumunda, herhangi bir işgal girişiminde küresel çapta ekonomik dalgalanmalar riskini ortaya çıkarıyor.

rusya ukrayna krizinin bitcoine etkileri
rusya ukrayna krizinin bitcoine etkileri, Rusya – Ukrayna geriliminin kripto paralara etkileri2022

Tüm bunların yanında her siyasi uluslararası tartışma ve sorunlardan nemalanan ons altın ise son iki ayının en zirve noktasına ulaştı. Rusya -Ukrayna arasında yaşanan gerilim, yatırımcıları güvenli liman arayışına itti. Bu da bir çok yatırımcının güvenli liman olarak görülen İsviçre Frangı, Japon Yeni ve Ons altın yatırımlarını artırmasına neden oldu. Kripto paralar ise bu durumdan negatif etkilenene yatırım araçları içerisinde yer aldı. Tabi Bitcoin’de yaşanan düşüşün tek nedeni de bu değil. Ayrıca yıl içerisinde bir çok ülkenin kripto para regülasyonlarını çıkarması planlanıyor. Aralarında Türkiye’nin de olduğu ülkelerin nasıl bir regülasyon ve hukuki düzenleme ile yatırımcı karşısına gelecekleri kripto para sektörü için hayati önem taşıyor.

Kripto Piyasasına Gelmesi Beklenen Regülasyonlar

Kripto paraların düşüşünde birkaç sebep var demiştik. Bu sebeplerden biri de kripto piyasasına gelmesi beklenen regülasyonlar. ABD Merkez Bankası (FED) ve Amerika Sigorta Mevduat Kuruluşu kripto para piyasalarında düzenlemeler için 2022 yılında harekete geçiyor. Yatırımcı kuruluşlar bankaların bilançolarında Bitcoin gibi dijital varlıkların hesaplarında tutulmasına yönelik düzenlemeleri belirleyecek. Ayrıca kripto paralarda en çok tartışılan uyum ilkeleri ve tüketiciyi koruma çerçeveleri belirlenecek.

Son dönemlerde kripto paralar ve tüketiciler için haklarını koruyucu kanunlar bulunmaması uzmanlar tarafından sık sık dile getiriliyordu. Ancak gün geçmiyor ki kripto paralara ilgi artsın. İlginin bu denli artması insanların aracı kurumlar kullanmak yerine direk bankalarından kripto para almak istemesi ve taleplerin bu denli artması bankaları kripto para işine girme konusunda iştahlarını kabartıyor. Ancak bunun için kripto paralar için bankacılık kanunu kapsamında düzenleme gerekiyor.

kripto paralara yönelik regülasyon beklentileri
kripto paralara yönelik regülasyon beklentilerinin bitcoine ve kripto paralara etkileri 2022

Tüm bu beklentiler kripto paralardan vergi alınması ve merkeziyetiz bir platformun kısmı merkezileşmesi bir nevi yatırımcıların kafasında soru işareti oluşturuyor. Kripto para piyasalarına gelmesi beklenen regülasyonlar, bir kısım yatırımcı tarafından gerekli görülürken diğer kesim tarafından ise kripto paralara zarar vereceği endişesiyle soğuk bakılıyor. Bu yönde düşünen ve bu sisteme karşı olan yatırımcılar ise piyasadan para çıkışına sebep oluyor. Uzmanlara, Bitcoin neden düşüyor sorusunun cevaplarından biri de kripto piyasasına gelmesi beklenen regülasyonlar olduğu görüşünde.

Enerji Fiyatlarındaki Yükseliş

Kripto para üretimleri elektrik tüketimi konusunda çok eleştiriliyor. Enerji fiyatlarındaki yükseliş ise madencilik yaparak kripto para üretenleri zora soktu. Bundan da ziyade dünya enerji konusunda özellikle yeşil enerjiye dönülmesi politikası bu anlamda kripto para enerji tüketimini hedef tahtası haline getirdi. Öyle ki çoğu analist Bitcoin neden düşüyor sorunun altında enerji fiyatlarını yükselmesinin olabileceğini düşünüyor.

Hal böyle olunca enerji fiyatlarındaki yükseliş ülkelerin madencilik konusunda tedbirler almaya itiyor. Yakın zamanda Kosova’nın enerji tüketiminin yüzde 40’ını dışardan aldığı açıklandı.

Kosova Ekonomi Bakanı, küresel enerji krizi sebebiyle bazı kısıtlamalara gidileceğini bunlardan birinin de kripto para madenciliğinin yasaklanması olduğunu belirtti. Unutmadan belirtmekte fayda var, Kosova yakın zamanda Avrupa’nın en ucuz elektriğini kullanan ülke olarak görülüyordu. Bu durum da aslında Kosova’nın madencilik konusunda diğer ülkelere oranla daha çok tercih edilen bir sektör haline gelmişti.

enerji fiyatlarında yaşanan yükselişin kripto para sektörüne etkileri
enerji fiyatlarında yaşanan yükselişin kripto para sektörüne etkileri

Kosova’nın dışında İran ve Çin gibi ülkeler enerji sorunu nedeniyle madenciliği yasaklamaya giden ülkeler arasında. Dönem dönem gündeme gelen madencilik yasaklama haberleri ile çalkalanan kripto para piyasasını enerji alanında yaşanan yükselişler zorlamaya devam edebilir.

Bitcoin ve Ethereum gibi popüler kripto paraların harcamış olduğu enerji çok yüksek boyutlara ulaşmakta. Dolayısı ile enerji fiyatlarında yaşanan artışlar ülkelere enflasyon olarak dönmekte. 2021 yılında enflasyonun dünya genelinde yükselişe geçmesi, ülkelerin bu konuda tutumlarının giderek sertleşebileceğini gösteriyor.

Fed Faiz Artırımı Beklentisi

Fed ‘in erken faiz artış sinyaliyle kripto para piyasalarında büyük düşüş yaşandı. Bu ani düşüş karşısında yatırımcılar ise Bitcoin neden düşüyor sorusunun cevabını arıyorlar. Fed faiz beklentisi Bitcoin ‘deki haftalık kayıp yüzde 17’i aşarken Ethereum yüzde 29’a yakın değer kaybetti.

FOMC yani Federal Açık Piyasa Komitesinin, 14-15 Aralık 2021’de düzenlenen toplantıya ait tutanaklar yayımlandı. Tutanaklar FED’in giderek daha şahin bir görünüme büründüğünü gözler önüne serdi. FED’in faiz beklentisinin artması da kripto paralardan paa çıkışına sebebiyet vermiş durumda. Tutanaklar yayımlanmadan önce 46.500 dolar civarında seyreden Bitcoin birkaç günde 33.000 doları gördü. Tabi ki bu tek başına bir etken değildi.

FED faiz artırırmı beklentileri
FED faiz artırırmı beklentileri, FED faiz artırma ihtimalinin bitcoine ve kripto sektörüne etkileri

Kripto Para Uzmanlarının Bitcoin Tahminleri 2022

Kripto paralar tabiri caizse resmen ayı dönemine girdiğini gösteriyor. Bitcoin 33.113 dolara kadar gerilerken düşüsün hangi boyutlarda olacağı. Nereden dönüş yapacağı henüz tam kestirilemiyor. Bitcoin geçen yıl ocak ayı içerisinde 29 bin doları görmüştü. Daha sonra sert bir yükselişle 69 bin dolara kadar yükselmişti. Son zamanlarda az önce bahsettiğimiz sebeplerden oldukça düşen Bitcoin ve kripto parala da uzmanlar düşüş bitişi ve yükseliş için yaklaşık tarihler verdi.

Bitcoin neden düşüyor? Bitcoin ne zaman yükselişe geçecek? sorularına cevap arayan yatırımcılar için beklenen an geldi. 33 bin dolara kadar gerileyen Bitcoin ‘in yeniden yükselişe geçeceği tarih verildi. İşte detaylar…

Uzmanlar şubat ve mart aylarında Bitcoinin toparlanacağı ve yeniden bir ATH yapacağı yönünde. Hatta analistler belki de yakın tarih için bu fiyatlardan BTC alabilmenin büyük bir şans olduğu görüşünde.

Düşüşler Alım Fırsatı Mı?

Düşüşler aslında kripto para piyasalarında özellikle uzun vadeli alım yapan firmalar ve kişiler için çok kötü durum da olmayabiliyor. Düşüş ve yükselişlerin gayet normal olduğu piyasada bazen düşüşler alım fırsatı mı? sorusunu akıllara getiriyor. Ve birçok büyük şirket ve kişiler bu durumlarda ortalamalarını düşürmek ya da bakiyelerini artırmak için alım yapabiliyorlar.

Bugüne kadar dünya üzerinde yaklaşık 40 büyük şirket Bitcoin satın aldı. En büyük alımı ise 124 binden fazla BTC satın alın MicroStrategy firması aldı. MicroStrategy’nin BTC ortalama alım maliyeti 30 bin 159 dolar olarak biliniyor. Elon Musk’ın Teslasının ise ortalama alım maliyeti 31 bin 700 dolar.

2021 şubat ayında ilk alım işlemini yapan Tesla’nın yaklaşık 42 bin BTC’si olduğu biliniyor.

Square şirketinin alım ortalaması ise 27 bin 400 dolar seviyelerinde.

Bu yazımızda sizlere Bitcoin neden düşüyor sorunun detaylı şekilde incelemesini yaptık. Yazıda bahsedilen konular tamamen internet araştırmaları olup yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Herkese bol kazançlı günler dileriz.

Bitcoin Buradan Alınır mı?

Kripto para piyasalarında düşüşler etkili olmaya devam ediyor. 33 bin dolar seviyelerine kadar gevşeyen Bitcoin fiyatı için uzun bir zamandır beklentimiz 30K altı fiyatlardı. Ancak geldiğimiz noktada piyasa giren yeni yatırımcı sayısı, likidite göz önüne alındığında bunun çok da kolay olmayabileceği görülüyor. Özellikle büyük kurumsal firmaların yatırım maliyetlerine oldukça yakın bölgedeyiz. Bu nedenle hem yeni maliyetlenmek isteyen hem de maliyetini düşürmek isteyen yatırımcıların tetikte olduğu noktalar. 28-32K arası Bitcoin için oldukça kritik bir destek olacak. Bu seviyelerin altına sarkılması halinde düşüşlerin kripto para piyasasında bir müddet daha etkili olabileceği öngörülebilir.

Bitcoin için olası 30K altı fiyatlarda yatırımcılar için büyük bir alım fırsatı oluşabileceğini düşünüyoruz. Sadece Bitcoin değil, temeli sağlam olan altcoinlerde de alım fırsatları kovalanabilir. Şu anki seviyelerden alım yapmayı düşünenler ise kademeli alım stratejisi uygularlarsa en azından olası geri çekilmelerde daha az üzülürler diye uyarımızı da yaparak konuyu burada noktalayalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir