Press ESC to close

Borsa Nasıl Oynanır? Borsa Oynamaya Nereden Başlanmalı?

Borsa oynamak tabiri sıklıkla yeni yatırımcıların kullandığı bir tabirdir. Borsa nasıl oynanır ? Borsada işlem yapabilecek bir hesabınız olması size etkin bir alan sunacaktır. Fakat borsa bir oyun olmadığı gibi ciddi bir yatırımcı kitlesinin bulunduğu kurtlar sofrasıdır. Peki neden öyle diyoruz ? Çünkü borsada spekülatif bir çok işlemin uygulanması yatırım yapılan enstrümanlarda değişikliğe yol açmaktadır.

Borsa Nasıl Oynanır ?

Akılcı, bilinçli bireyler borsada para kazanıyorlar. Fakat bunu bir oyun olarak gören ve bilinçsiz hareketlerde bulunan kullanıcılar ise para kaybı yaşayarak cezalandırılıyorlar. Borsada para kazanmanın en önemli faktörünün düşük bir seviyede alınan enstrümanı yüksek bir orandan satmaktadır. Kar elde etme üzerine kurulu bu ortamda onlarda değişken bulunmaktadır.

Borsada işlem yapılan onlarca araç bulunuyor. Borsa takipçileri işlemlerdeki değişkenleri önceden analiz etmeye çalışırlar. Özellikle analiz sonrasında yükselme potansiyeli taşıyan araca yönelik önceden alım yaparlar. Belirli bir süreç sonra beklendiği gibi bir kar elde etme durumunda ise özellikle satıp kar elde ederler.

 • Alınan ve satılan menkul kıymetler
 • Emtia çeşitleri
 • Döviz araçları
 • Vadeli işlemler
 • Hisseler

Gibi bir çok element üzerinden çeşitli borsa işlemleri yapılmaktadır. Kullanıcılar en iyi bildiği enstrüman çeşitleri üzerinde varlıklarını sürdürmeyi amaçlarlar. Çünkü ne kadar iyi bilinirse kar etme düzeyi buna doğru orantılı sürecektir. Bu yüzden borsada düşündüğünüz alana yatırım yapmadan önce iyi bir bilgiye sahip olmanız önemlidir.

Borsayı asla bir bilgisayar oyunu gibi görmeyin. Sanal bir ortamda yapılan bütün işlemler maddi yönden yapılmaktadır. Rakamlar size gerçek gibi gelmese bile ciddi paraların ortada döndüğünü bilmeniz gerekmektedir. Sizin için önemli bir yeri bulunan yatırımınızı kaybetmeniz bunu bir oyun gibi görmenizden kaynaklanmaktadır.

Borsa Oynamaya Nereden Başlanmalı ?

Yatırımcı pozisyonunda işlem yapmayı planlayan bireyin öncelikle borsayı tanıması gerekmektedir. Borsa oynamaya nereden başlanmalı ? Bilinmeyen bir konuma giderken, telefonunuzda nasıl navigasyon da yön arıyorsanız borsada da yönünüzü iyi bilmeniz önemlidir. Yanlış yollara sapılmaması ve vakit kaybedilmemesi için borsa nasıl oynanır sorusunun kilit noktasıdır.

Borsanın çalışma mantığını ve nelerden etkilendiğini çözdükten sonra belirli bir deneyimin kazanılması önemlidir. Çünkü parasal işlemleriniz üzerinde kayıpların yaşanmaması tamamen bilgi düzeyinizle alakalı olacaktır. Spekülatif eylemlere izin vermeden akılcı ve analize dayanan işlemlerin yapılması para kazandıracaktır.

Bunun yanında kendi borsa yatırım profilinize uygun bir kurum seçmeniz gerekir. Kesinlikle kurum seçimi aşamasında hukuki haklarınızın olduğu yasal kurumlar tercih edilmelidir. Özellikle yaşayacağınız aksaklıklar ve problemlerde teknik bir destek almanızı sağlayacaktır. Hatta sizi yönlendiren çeşitli ekipler karar verme sürecinde size destek olurlar.

 • Yatırım miktarı
 • Yatırımda odaklanacağınız alan
 • Strateji odaklı yatırım planı
 • Online borsa işlemleri teknik terimleri
 • Borsa emri vermeye yönelik emir işlemlerini öğrenmek.
 • Yatırım yaparken psikolojinizi yönetmek.

6 başlıkla birlikte tüm borsa faaliyetlerine yönelik bilinmesi gereken metotlar araştırılmalıdır. Para kazanma süreci borsadaki bilgi seviyenizin artmasıyla yükselişe geçecektir. Borsa nasıl oynanır ? Sorusunda artık bunun bir oyun olmadığı gözler önüne geliyor. Çünkü hiçbir oyunda bu kadar çeşitli kombinasyon bulunmaz. Olası ve olasılık dışı onlarca kavramın bilinmesi kar elde etme seviyenize yansıyacaktır.

Borsa Oynarken Neye Dikkat Edilmeli ?

Yatırımcı konumuna girmeyi planlayanlar özellikle yüksek kazanç vaatleri ile bu işe girmemeliler. Çünkü piyasada ciddi anlamda kar elde eden büyük yatırımcılar bulunmaktadır. Borsa nasıl oynanır ? sorusunu yukarıdaki başlık öbeklerimizde detaylı olarak anlattık. Bu durumda size kalan gerçekten bu alanda yer almaya uygun olup olmadığınızdır.

Borsa Oynarken dikkat edilmesi gerekenler:

 • Para kazanırken, para kaybetme riskiniz olduğunu asla unutmayın.
 • Borsa konusunda kaliteli bir eğitim süreci geçirmeden balıklama yatırım yapmayın.
 • Seçili aracı kurum sizin para kazanmanızda önemli bir faktördür. Bu nedenle aracı kurum seçiminde özellikle titiz olmanız gerekmektedir. En iyi hizmeti sağlayan kuruluş üzerinden işlemlerinizi yapmaya özen gösterin.
 • Piyasa takibinin yapılması size olası bütün kar elde etme yöntemleri üzerinde fikir verecektir. Özellikle piyasada detaylı bir takip yapın. Yalnız tek bir ürüne bile odaklanmanız bu alanda kar elde etmenizi sağlayacaktır.
 • Risk ve duygu yönetimi konusunda daima kendinizi geliştirecek süreçlere odaklanın. Çünkü portföy yönetimi bu iki kavramın iyi bilinmesi ve yönetilmesi ile mümkün olacaktır.
 • Ünlü borsacıların temel ve teknik anlamda verdiği bütün analizlerden faydalanmaya odaklanmanız gerekmektedir. Akıl akıldan üstün kavramını benimseyin. Herkesten alabileceğiniz kadar meyve toplamaya devam edin.
 • Önemli oranda piyasa nasıl işliyor konusunda bilgi alın. Aldığınız bilgiyle yetinmeden gelişim sürecinizi daima artırmaya yönelik kaynaklar okuyun.
 • Son olarak en iyi yatırım aracını sizden başka kimse bilemez. Doğru yatırım aracı dövizler, emtialar, hisse senetleri ve bir çok farklı yatırım aracı olabilmektedir. Yalnız sevdiğiniz ve daha iyi bildiğiniz bir yatırım aracı üzerinde odaklanmanız gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir