Press ESC to close

Borsada Açığa Satış Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Borsaya yatırım yapmaya başlayan kişilerin zamanla piyasalara hakim olması gerektiği gibi terimlere de hakim olması gerekmektedir. Hangi hisseleri nasıl kullanacağınız, nasıl kar edeceğiniz gibi detaylar aslında bu terimlerde gizli. Borsada açığa satış işlemi de bilmeniz gerekenler arasında yer almaktadır. Peki borsada satış işlemi nedir, nasıl yapılır? Borsada açığa satış işleminden kar etmek mümkün mü?

Borsada Açığa Satış Nedir ?

Finans piyasalarına ilgi duymaya başlayan ve araştırmalar yapan kişilerin ilk baktığı terimlerden birisidir borsada açığa satış işlemi. Bu işlem nasıl gerçekleştirilir, nasıl kar edilebilir konuları oldukça merak edilmekte ve araştırılmaktadır.

Borsada açığa satış, aslında sahip olmadığınız hisse araçlarının satış emrini veya satılmasını ifade eden bir terimdir. Borsada sık sık piyasaları takip etmeniz, tahminlerde bulunmanız gerekmektedir. Normalde elinizdeki hisseler değer kaybettiğinde ya daha çok zarar etmemek için hemen satarsınız ya da uzun vadede elinizde tutarak tekrar değer kazanmasını beklersiniz. Fakat borsada açığa satış işlemi, bu durumdan da kar etmenizi sağlamaktadır.

Borsada Açığa Satış Nasıl Yapılır ?

Borsada açığa satış işlemi yurt dışı borsalarında sıkça kullanılan bir yöntem olsa da ülkemizde yeni yeni kullanılmaya başlanmıştır. Fakat Sermaye Piyasası Kurulu bu işlemi sınırlandırmıştır. Açığa satış işlemi yalnızca SPK kurallarına uyan, yetki belgesi olan kurumlarca gerçekleştirilmektedir. Ülkemizde yeni bir işlem olduğu için henüz çok fazla onaylı kurum bulunmamaktadır. Teoride karlı bir işlem gibi görünse de kendi içerisinde belli riskleri vardır ve herkes bu riski göze almamaktadır.

borsada-açığa-satış-nasıl-yapılır
borsada-açığa-satış-nasıl-yapılır

Borsada açığa satış işleminin mantığı önce satmak sonra almak üzerine kuruludur. Borsada sermaye piyasa araçlarından birinin değer kaybedeceğini düşünüyorsanız, henüz fiyatı düşmeden satabilirsiniz. Söz konusu hisselerin değeri düştüğünde ise satın alarak hem aradaki açığı kapatabilir hem de üstüne kar edebilirsiniz. Bu işlem sayesinde borsada hem değer kazanan hem de değer kaybeden araçlar üzerinden para kazanmak mümkün hale gelmektedir.

İşlem yaptığınız aracı kuruma açığa satış işlem emrini sözlü, yazılı veya online olarak verebilmeniz mümkündür. Hangi şirketin hissesine ne kadar miktarda açığa satış yapmak istediğinizi belirtmeniz yeterlidir. Bu işlem sonucunda portföyünüze hisse senetleri ödünç olarak eklenecek ve satış işlemi gerçekleştirilecektir.

Borsada açığa satış işleminde kar oranı, ödünç hisselerinizi ne kadar yüksek fiyata satabildiğinize, yatırım hacminize, hisselerin kaybedeceği değere ve aracı kurumunuzun ne kadar komisyon alacağına göre değişmektedir. Bu konuda kesin sayılar verebilmek mümkün değildir. Fakat ne kadar çok risk alır ve büyük yatırımlarda bulunursanız yüksek miktarlarda kar elde etme ihtimaliniz de o derece artacaktır.

Şahıs Şirketi Nedir ve Nasıl Açılır sorusuna yanıt verdik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir