Press ESC to close

Çalışmalarda Zaman Yönetiminde Yapılan Hatalar

Çalışmalarda zaman yönetimi, bir pazarlama stratejilerinin tüm diğer unsurları kadar önem taşımaktadır. Çalışmalarda zaman yönetiminde yapılan hatalar müşteri bulma konusunda sıkıntılara neden olduğu gibi, müşterinin satın alma eğiliminde ve çalışmalarınızın tamamında da olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.

Çalışmalarda Zaman Yönetiminde yapılan hatalar
Çalışmalarda Zaman Yönetiminde yapılan hatalar

Zamanlamanın, nerede ne zaman hangi adımların atılacağının isabetli olması, ürün ve hizmet satışının yanı sıra, verimli çalışma konusunda sizi zirveye taşıyacak faktörlerden birisidir. Aşağıda, Çalışmalarda zaman yönetiminde yapılan hatalar hakkında genel bilgiler yer almaktadır. Bu hatalardan kaçınmanız, işinizde başarılı olmak adına bir adım daha önde olmanız demektir.

Çalışmalarda Zaman Yönetiminde Yapılan Hatalar

Zamanın Yetersizliğinden Yakınmak

Zamanlama konusunda yapılan hataların başında, sürekli zamanın yetmediğinden yakınmak gelmektedir. Zira bunu yapmak yerine zamanın daha verimli kullanılmasına yönelik bir çalışmanın yapılması, aynı süre içerisinde daha sağlıklı ve verimli iş yapmanızı sağlayacaktır.

Verimlilik ve Meşguliyetiniz Ayırt Etmelisiniz

Çalışmalarda zaman yönetiminde yapılan hatalar arasında, çalışırken meşguliyet ve verimliliğin ayırt edilememesi de ayrı bir sorundur. Bir işe çok zaman ayırmanız demek, verimli çalışmak demek değildir. Şayet iş planınızı başında sağlıklı bir şekilde yapamamışsanız, bu kez elinizdeki mevcut işleri en acil olandan başlayarak bir sıraya koymanız daha faydalı olacaktır.

Zaman Konusunda Stresi Azaltmak İçin Planlı Olun

Çalışmalarda zaman yönetimi yaptığınızda ve işleriniz hafiflemeye başladığında, zamanlamadan kaynaklı stresin azalacağını zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Bunun olması muhtemel bir durum olsa da, bu yine bir planlamaya bağlıdır. Zaman yönetimi konusunda iyi bir planlama yapmadığınızda, kaçınılmaz son yine sizi bulacaktır.

Tahmin Yapmayın Zaman Limiti Koyun

Yapacağınız iş ne olursa olsun biteceği süre hakkında tahminde bulunarak, kendinize o işi bitirmek için bir zaman limiti koyun. Sadece tahmin etmekle yetinirseniz, tahmininizle olduğunuz yerde kalmanız ve işinizi henüz yarıya getirememeniz mümkündür.

Bu yöntemle ne azından yanlış bir tahminde bulunsanız bile, yaklaşık bir sürede işinizi tamamlayabilirsiniz.

Zor İşleri Atlamayın

İş planınızı oluştururken kolay işlerden başlamak sizi motive edecek bir durum olsa da, bu işlerin bitiminde sıkılmanız ya da yorulmanız muhtemeldir. Bu defa da zor işlerin kalması nedeniyle isteksiz olacak ve bir kısmını sonraki güne bırakacaksınız. Bunun yerine yorulmadan önce zor işlerden başlayarak kolay işleri daha sonraya bırakarak, yorulduktan sonra kalan kısmın kolaylığı nedeniyle çalışmanıza devam edebilirsiniz.

Her İş Hemen Bitirilemez

Zaman planlaması yapmak, aceleci davranacağınız anlamına gelmez. Her işin sözle hemen biteceğini düşünüyorsanız, büyük bir yanılgı içerisinesiniz. İşlerin hızlı ve kolay bir şekilde biteceğini düşünerek zaman planlaması yapmanız ve bu süreye yazı üzerinde çok fazla iş sığdırmanız, uygulama aşamasında planınızın bozulmasına neden olacaktır. Bu nedenle, iş planı yaparken biraz daha gerçekçi olmanız yararlı olacaktır.

Dinlenin

Zaman planlamasıyla doğrudan alakalı görülmeyip genelde ihmal edilse de, mutlaka çalışma aralarında dinlenmeye özen gösterin. İşinizin ne olduğuna bağlı olarak hafif bir gezinti dahi, sizi dinlendirecektir.

En güncel ekonomi haberleri, Ekonomix.net’de!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir