Çince Öğrenmek zor mu? Nasıl Öğrenilir ?

Dünyada en çok konuşulan dil olan Çince, son dönemde yeni iş olanakları nedeni ile oldukça revaçta. Ülkemizde de bu konuda Çince kursları veya online platformlarda Çince anlatımları oldukça sık karşımıza çıkabilmekte. Biz de bu yazımızda Çince nasıl öğrenilir? Çince zor mu gibi soruları cevaplandırmak istedik. Hadi başlayalım.

Yeni Bir Dil Öğrenmek

Birçok insan için farklı bir dil öğrenmek zor bir olay olarak görülmektedir. Çevremizde anadilinin yanında farklı diller öğrenebilen insanlar üst düzey donanımları olan insanlar olarak görülür, onlardan övgüyle bahsedilir. Ancak bu durumu dil öğrenenlere soracak olursak bu sürecin çok zorlu süreç olmadığını anlatacaklar ve dil öğrenmek isteyenlere ilham kaynağı olacaklardır. Kendi iç sesimize mi inanmalıyız yoksa birden fazla dil bilen insanların anlattıklarına mı?

Ülkemizde yabancı dil bilen kişi oranı, dünyanın diğer ülkelerine nazaran daha az durumdadır. Bunun çeşitli nedenleri bulunmakla birlikte temelde eğitim yönteminin uygun olmamasıdır denilebilir. Yabancı dil konusunda yetkin eğitimci sayısının az olması farklı dil öğrenmeyi karmaşık hale getirmektedir. Yine bu eğitimcilerin örneğin İngilizce eğitimi ile Çince eğitimi için benzer teknikleri kullanması dil öğrenimini karmaşık hale getiren nedenlerden biridir.

Yabancı Dil Öğrenmek İçin Gerekli Olan Beceriler

Tam anlamıyla öğrenilmiş sayılan bir dil için yeterlik ölçütü, okuma, yazma, dinlediğini anlama ve konuşma olarak sınıflandırılabilmektedir. Bu sayılan 4 farklı ölçüt bir anda kazanılabilecek durum olmamakla birlikte, bunları kategorize edip sırayla öğrenmeye çalışmak beynin farklı bölümlerini uyumlu bir şekilde çalıştırmaya yardımcı olacaktır.

Günümüzde Yabancı Dil Öğrenmenin Kolaylıkları

Günümüz teknolojik imkanların artmasıyla birlikte bilgiye ulaşım hızı da artmıştır. Sahip olduğumuz mobil cihazlar, bilgisayarlar sayesinde dilediğimiz bilgiye, istediğimiz an ulaşabilmekteyiz. Dolayısıyla gitgide yaygınlaşan mobil cihazlara indirilen yabancı dil uygulamaları, çevrimiçi kurslar, sayısız materyaller insanların öğrenimine katkıda bulunmaktadır.

Dil öğrenmek için farklı kültürden insanlarla kaynaşıp onlarla anlaşmak, sohbet etmek için seyahat etmek olmazsa olmaz şartlardan biriydi. Ancak gelişen teknoloji bu alanda da kolaylıklar getirmiş, seyahat etmeden bazı mobil uygulamalar sayesinde görüntülü konuşarak dil öğrenimi kolaylaşmaktadır.

Peki yabancı dil öğrenimini kolaylaştıran bu kadar teknolojik materyaller, kurs imkanlarına rağmen, Çince öğrenmek zor mu sorusu sıklıkla sorulan sorulardan biridir.

Çince Özellikleri

Çin dilinin kullandığı yazıların karakteristik özellikleri diğer dillerden farklılık arz etmektedir. Çince yazısında binlerce farklı karakterler bulunmakta ve sağlıklı bir şekilde Çince okuyup anlayabilmek için 3 binden fazla kelimeye aşina olup öğrenilmesi gerekmektedir.

Çince dünyada en fazla konuşulan dildir. Zira Çin, zaten 1 milyarı aşkın bir nüfusa sahiptir. Kendi içerisinde birçok bölüme ayrılır. Bunlardan en çok kullanılanı Mandarin, Şanghay ve Wu lehçesidir. Yine Çince Birleşmiş Milletler’ in resmi dilinden bir tanesidir. Çince, bulunduğu coğrafya da birçok ülke dili üzerinde de etkileri olmuştur. Japonca ve Korece bunlardan en net bilinenleridir.Çinde para birimi olarak Çin Yuanı kullanılmaktadır.

Çince Öğrenmek Zor mu?

Açık bir şekilde belki de dünyanın en zor dilidir Çince. Aşina olduğumuz kelime veya harfler bu dilde kullanılmadığından öğrenme süreci biraz daha uzayabilmektedir. Tabi yazımızda bahsettiğimiz teknolojik imkanlar ve etkili eğitim seanslarıyla Çince gibi karışık bir dilin öğrenilmesi de imkansız olmayacaktır. Yalnızca diğer dillere nazaran süreç biraz daha uzayacaktır diyebiliriz.

Çinliler ve Koreliler zaman zaman karıştırılabilmektedir. Ancak ikisinin de birbirinden ayrı dilleri bulunur. İki asya ülkesi olduğundan yüz tipleri benzerlik göstermektedir. Bunun gibi benzerlik gösteren bazı noktalarda vardır. Onlardan biri de Kore dili yani Korecedir. Dilerseniz Korece zor mu başlığından, Korelilerin dili hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir