darıca hayvan bahçesi
darıca hayvanat bahçesi giriş ücretleri

Bu makalede sizlerle Türkiye’nin en popüler hayvanat bahçelerinden bir tanesi olan Darıca Hayvanat Bahçesi hakkında bilgiler paylaşacağız. Darıca hayvanat bahçesine neden gidilmeli, Darıca Hayvanat Bahçesinde hangi hayvanlar var ve Darıca Hayvanat Bahçesi giriş ücreti ne kadar gibi soruları cevaplamaya çalışacağız.

Hayvanat bahçeleri, insanlara doğa sevgisini aşılamak ve nesli tükenmekte olan hayvanların korunması için yapılmış harika bir uygulamadır. Bu sayede hem hayvanlar korunacak, hem de insanlar onları doğal yaşam platformlarında görerek dünyanın en muhteşem döngüsüne şahitlik edeceklerdir. Ülkemizde bulunan ve dünyada sayılı bahçelerden bir tanesi olan Darıca Hayvanat Bahçesi de, bunların başında gelmektedir.

Neden Darıca Hayvanat Bahçesi

1990 yılında kurulmuş olan Darıca Hayvanat Bahçesi, 28 yıllık tecrübesiyle eşsiz bir bahçe tarihine sahiptir. 250’den fazla tür ve 3000’den fazla hayvan, Darıca Hayvanat Bahçesinde yaşamaktadır. Ülkemizde en çok canlı türüne sahip olan en modern hayvanat bahçesi unvanını elinde bulundurmaktadır. Avrupa’da kurulmuş olan ‘Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliğinin’ tam üye sıfatını kazanmış ilk hayvanat bahçesidir.

[ilgiliicerik icerik_id=”930″]

Sayılarla Darıca Hayvanat Bahçesi

Darıca Hayvanat Bahçesi, sadece ülkemizde değil; Dünyada nesli tükenmekte olan bütün hayvan türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Nesli tükenmekte ve korunma altında olan 62 hayvan türü Darıca Hayvanat Bahçesinde bulunmaktadır. Aynı zamanda kritik bir koruma gerektiren 52 hayvan türü de, yine bu hayvanat bahçesinde yaşamaktadır.

Tükenme tehlikesi geçiren 16 Anadolu türü hayvan, Darıca Hayvanat Bahçesi içerisinde özel şartlarda yetiştirilmektedir. Bunun yanında 400’den fazla bitki türü ve 8000’ü aşkın bitki sayısı ile çok zengin bir botanik bahçesi olarak görev yapmaktadır. Tüm bu özellikleri sayesinde yılda 150 bin öğrenciye ve 500 binden fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapıp, onlara doğa bilincini aşılamaktadır.

darıca hayvan bahçesi

darıca hayvanat bahçesi giriş ücretleri

Darıca Hayvanat Bahçesi Giriş Ücreti

Darıca Hayvanat Bahçesi ziyaret saatleri olan 09.30- 18.00 arasında gelen kişiler gezilerden ve turlardan faydalanabilirler. Darıca hayvanat bahçesinde giriş ücretleri kişilerin öğrencilik durumuna ve çocuklarının yaşına göre belirlenmektedir. Buna göre;

  • 0 ile 3 yaş arasındaki çocuklar Darıca Hayvanat Bahçesinden ücretsiz olarak faydalanabileceklerdir.
  • Öğrenciler Darıca Hayvanat Bahçesini gezmek için 30 TL ödeyeceklerdir.
  • Bu grupların dışında kalan yetişkinler ise 40 TL ödeyerek Darıca Hayvanat Bahçesini gezebilirler.
  • 65 yaş üzeri ve engelli vatandaşlarımız için Darıca Hayvanat Bahçesine giriş ücreti 15 TL’dir.
  • Ayrıca 20 kişi ve üzeri gruplar için belirli kampanyalar düzenlenmiştir. Bu sayıyı sağlayan gruplar Darıca Hayvanat Bahçesini gezmek istediklerinde; öğrencilerden 20 TL, yetişkinlerden 25 TL giriş ücreti alınacaktır.

Kuşadası Milli Parkı Giriş Ücreti

Previous article

Galata Kulesi Tarihi ve Giriş Ücreti

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

More in Genel