Press ESC to close

Dogecoin 2022’de Ne Olur? Dogecoin Geleceği Var mı, Yükselir mi?

Dogecoin ‘in ana akım haline geldiği yıl 2021 olsa da Uzmanlar Dogecoin fiyat tahmini yaparken 2022’yi daha da umut verici bir yıl olarak gösteriyor. Özellikle DogeCoin arkasındaki ismin Elon Musk olması bu doğrultuda yatırımcıları daha da umutlandıran gelişmeler arasında yer alıyor.  Bu yazımızda dogecoin geleceği nasıl, umut vadediyor mu, analistlerin beklentileri ne yönde bunları inceleyeceğiz.

Dogecoin Geleceği Parlak mı?

Dogecoin riskli yatırımlar arasında olabilir, çünkü bir gecede patlayıcı bir büyüme ardından bir gecede çok büyük düşüşlerde yapabiliyor. DOGE, potansiyeli yüksek bir kripto para birimidir. Ancak zaman zaman acı verici bir şekilde yatırımcılarını olduğu yerde bekleyerek üzebiliyor. Bu noktada Dogecoin’nin büyük yatırımcı kitlesi ise haklı olarak Dogecoin fiyat tahmini konusunda uzmanların fikirlerini, teknik analizleri merakla inceliyorlar. Sizde Dogecoin yatırımcısı ve Dogecoin fiyat tahmini konusunu merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam!

CoinMarketCap verilerine göre, Dogecoin fiyat tahmini yazımızın yazıldığı sırada Dogecoin fiyatı 0,15 dolardan işlem görmekteydi. Dogecoin piyasa değeri ise tamamen aynı miktarda seyreltilmiş olarak 20 milyar doların üzerinde dolaşıyor.

Dogecoin 2021 yılının en popüler, hakkında en çok konuşulan kripto paralardan oldu. Bunun en büyük sebebi ise dünyanın en zengin adamının takipçilerini kripto para satın almaya teşvik ettiğini sizlerde duymuşsunuzdur. Hatta belki onun sayesinde duyup siz de Dogecoin fiyatı daha da yükselecek umuduyla yatırım yaptınız. Dogecoin, Tesla ve SpaceX milyarderi Elon Musk’ın desteğini arkasına alarak popülaritesini arttırdı. Bu popülerliği yatırımcıları çekerek fiyatların aşırı yükselmesine sebep oldu.

Dogecoin Fiyat Tahmini: Teknik Analiz

Piyasaya çıkışından bu yana, Dogecoin bugüne kadar 500’den fazla değer kazandı. Zaman zaman yükseliş ve düşüş eğilimi gösteren Dogecoin fiyatlanma durumuna göre zaman zaman pazar payı yükseldi ve azaldı. Bu Dogecoin fiyat tahmini ve teknik analizini yapabilmek için öncelikle geçmişten bugüne Dogecoin fiyatları nasıldı buna bakmamız gerekiyor.

DOGE fiyatı, son zamanlarda yatırımcıları açısından üzücü yönde bir hareketle devam etse de son dönemlerde 0,15 seviyelerinden güçlü bir destek buldu. Bu alanın yeniden test edilmesi, muhtemelen Dogecoin son yükselişinin de ötesine geçecek bir ralliyi başlatmak için gerekli yükseliş momentumunu sağlayacak gibi görünüyor.

Dogecoin, Ağustos 2021’den bu yana sırasıyla 0,3409 ila 0,3515 ABD Doları ve 0,1347 ABD Doları ila 0,1518 ABD Doları arasında iki yüksek ve en düşük seviye belirledi. İlginç bir şekilde, bu hareketler 0,1518 ABD Doları ila 0,2979 ABD Doları arasında değişen günlük talep bölgelerinde gerçekleşti.

Grafikte de gördüğünüz üzere 2021 mayıs ayında 0,79 doları gören Dogecoin o günden bugüne yüzde 80 civarında bir geri çekilme yaşadı.

Başka bir deyişle, Dogecoin yatırımcılar eğer 14Nisan 2021 tarihinden sonra Dogecoin almışlar ise şuan da zararda görünüyorlar. Öncesinde alanlar ise Dogecoin yüzde ath değerinin yüzde 80 altına düşmesine rağmen hala karda görünüyorlar.

Analistlerin Dogecoin İçin Fiyat Tahminleri Nasıl?

Popüler kripto paralardan Dogecoin fiyatı, Ocak ayında iki hareketli ortalamanın da altına düştü. 20 günlük EMA (0,16 dolar) ise talep ve arz arasında denge olduğunu gösteriyor. Ancak uzmanlara göre, Dogecoin fiyatında 0,13 doların altında bir kapanış yaşanması, düşüş trendinin yeniden ve şiddetli bir şekilde başlayacağını gösterir. Ek olarak, Tesla CEO’su Elon Musk’ın bir tweet atması sonrası hafif bir yükseliş gösterdikten sonra doge genel piyasa trendi ile doğru orantılı hareket etmeye devam etti. DOGE, sekiz yıllık varlık süresinde 500’den fazla artış gösterdi. 2022 için Dogecoin fiyat tahmini genel olarak 1 dolara ulaşması ve piyasa değerinin ise 100 milyar doların üzerine çıkması bekleniyor.

Peki, her ne kadar uzmanlar doge coin fiyat tahmini yapsa da Elon Musk bu tahminlerin neresinde, gerçekten Elon Musk Dogecoin fiyatlarına bu denli etkili mi gelin biraz da Elon Doge Coin ilişkisini araştıralım.

Elon Musk Dogecoin Fiyatına Etkisi?

Tesla ve spacex ceosu Elon Musk sıkı bir kripto para takipçisi. Bunu zaten yıllar önce pek çok kez açıklamıştı. Son yıllarda ise özellikle 2021 yılında Musk Dogecoin üzerinde adete CEO gibi etkiler yaptı ve yapmaya da devam ediyor. 2021 yılı içinde yaşanan boğa sezonunda Musk’ın attığı tweetler yatırımcılar tarafından tabiri caizse dört gözle beklendi.

Dogecoin fiyat tahmini araştırması yaparken bir konuyu da es geçmemek gerekiyor. Geçmişten bugüne Elon Musk’ın yaptığı açıklamalar ve Dogecoin fiyatlarına etkisini sizler için araştırdık ve liste haline getirdik;

2021 yılı şubat ayında Musk, Twitter’a bir süre ara vereceğini açıkladı. Ancak bu ara verme tam 2 gün sürdü. Döner dönmez aya giden bir roket fotoğrafı paylaştı. Bunun hemen ardından Dogecoin twiti attı. Sonrasında ise Dogecoin insanların kripto parasıdır twiti atarak adeta kripto dünyasında bomba etkisi yarattı.

Musk’ın twitinden hemen sonra Dogecoin fiyatı birkaç saat içerisinde yüzde 68 artarak 0,054496 dolara yükseldi.

2021 mayıs ayının ilk haftası Elon Musk Amerika’nın en popüler televizyon showlarından Saturday Night Life‘a katılacak ve kripto paralarla ilgili bir açıklama yapacağı açıklandı. Musk’ın katılacağı programda kripto paralarla ilgili de konuşacak olması doğal olarak Dogecoin ’de yükselişe neden oldu. Elon’ın programa katılacağını açıklamasının ardından doge günlük grafikte yaklaşık yüzde 15’lik hızlı bir artış gösterdi. Hafta boyunca Dogecoin yüzde 90 yükseliş göstererek 0,7 dolar civarında fiyatlandı.

Bu olumlu etkilerin ardından ise Elon Musk bu kez ters hamle yaparak, eğer elinde Dogecoin tutan büyük yatırımcılar ellerindeki coinleri satarlarsa kendisinin tam desteğini alacağını söyledi. Ayrıca Dogecoin üzerine çok fazla konsantrasyon olmasının gerçek bir sorun olduğunu dile getirerek Dogecoin yatırımcılarını üzdü. Bu açıklama, sadece Dogecoin değil, tüm kripto para piyasasının büyük bir düşüş yaşamasına sebep oldu. Bitcoin yüzde 4,8, Ethereum yüzde 11, Dogecoin yüzde 24 düştü.

Son olarak ise Elon Musk Dogecoin ’in Tesla’nın ödeme biçimi olarak kabul edildiğini beyan etti. Bu haberden sonra her ne kadar Dogecoin yüzde 24 artış gösterse de genel piyasanın olumsuz yönde olmasından dolayı bu yükseliş kısa sürdü.

Yaptığı açıklamalar ile zaman zaman yükseliş bazen de düşüşe sebep olan Elon hakkında bu yaptıklarından sona birçok spekülasyon dolaşıyor. Bunlardan bazıları Musk’ın olumsuz twitleri bilerek attığı ve düşüşlerde şirketlerine Dogecoin topladığı yönünde.

elon musk happy meal mc donalds dogecoin
 Elon Musk MC Donalds ‘ın doge’yi ödeme türü olarak kabul etmesi halinde televizyonda happy meal menü yiyeceğini açıkladı

Elon Musk’ın Dogecoin ile attığı son twitinde, Mc Donalds’ın ödeme yöntemi olarak Dogecoin’i kabul etmesi halinde televizyonda güzel bir happy meal menü y,yeceği yönündeydi. Bu tweet sonrası %10 üzeri değer kazanan doge yükselişini sürdüremedi. Çünkü FED ve regülasyon endişeleri ile birlikte kripto para piyasaları satış yedi.

Dogecoin Alınır mı 2022

Doge alınır mı diye çok sayıda yatırımcıdan sorular gelmekte. Bu sorulara net olarak bir yatırım tavsiyesi vermek elbette ki mümkün değil. Ancak Dogecoine sadece doge özelinde bakmamakta fayda var. Kripto para piyasalarının bir parçası olan doge, bitcoin, ethereum gibi türevleri ile birlikte değerlendirimeli. Buna göre kripto piyasasında boğa oluşumlarında #dogecoin alınarak kazanç sağlanabilir. Bir başka yatırım stratejisi ise Elon Musk’ın paylaşımları olabilir. Musk’ın yaptığı paylaşımları hızlıca görüp alım yapabilir daha sonra %10 gibi ir kar gördüğünüzde satabilirsiniz. Ya da yapılan paylaşımın büyüklüğüne göre daha yüksek kar marjları da elde edebilirsiniz.

Dogecoin almak veya satmak için kripto para borsalarından hesap açabilirsiniz. Hesap açtığınız firmaya dikkat etmenize fayda var. Güvenilir borsalar ile çalışmalısınız. Aksi takdirde sıkıntılı süreçler yaşayabilirsiniz. Bu nedenle güvenilir kripto para borsaları ile çalışmanız gerekir.

Dogecoin Ne Olursa Yükselir? Ne Olursa Düşer?

Dogecoin geleceği merak edilen bir kripto para. Arkasına Elon Musk’ı aldıktan sonra adından söz ettirmeye başlayan bu kripto paranın gelecekte ne olacağı merak edilmekte. 2013 yılında piyasaya çıktığı ilk günlerinden buyana Dogecoin, çevrimiçi olarak ortaya çıkan kripto para birimleri arasında eğlence amacıyla sosyal medyada bir şaka olarak başladı daha önce bahsettiğimiz sebeplerden ise #Doge kullanıcıları ve yatırımcıları cezbetti ve her geçen gün yeni bir gelişmeyle de popülerliği artmaya devam ediyor.

Yazımızın diğer bölümlerinde bahsettiğimiz ve sizlerin de bildiğiniz üzere bitcoin 40 bin dolar civarında bir tutunma mücadelesi veriyor ama genel tabloya baktığımızda bitcoin ve kripto paralar için bir süre daha trend aşağı yönlü gibi görünüyor. Genel olarak bitcoinin domine ettiği kripto para piyasasında piyasanın aşağı yönlü olması doğal olarak Dogecoin fiyatlarını da düşürür tam tersi durumda ise döğenin de yükseleceğini söyleyebiliriz.

Bunların dışında Elon Musk ve benzeri popüler iş adamlarının yapacağı olumlu olumsuz açıklama da Dogecoin fiyatlarını etkilenecektir.

Bu yazımızda, sizlere 2021 yılını fırtına gibi geçiren birçok insanın takip ettiği Dogecoin hakkında genel bilgiler vermeye çalıştık. Yatırımcıların ise Dogecoin fiyat tahmini konusunda meraklarını gidermeye çalıştık. Hemen belirtmekte fayda var. Kripto para piyasası oldukça riskli, volatilitesi yüksek olan piyasalardır. Bu piyasada yatırım yapılacaksa bunu kendiniz karar vermeniz ve tüm riskleri kendi kendinize kabullenmeniz gerekiyor. Yazımızda bahsedilen tüm bilgiler internet araştırmaları ve genel geçer yorumlardır. Dogecoin fiyat tahmini konusunu işlediğimiz bu yazımızda hiçbir kelime, cümle yatırım tavsiyesi değildir. Herkese iyi yatırımlar…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir