Doların Seyri Ne Olur ? Yükselir mi, Düşer mi ?

Döviz kurları piyasasında dolar en büyük önemi taşıyan kur olarak karşımıza çıkıyor. 2018 yaz döneminde dolarda büyük bir hareketlilik yaşanmasının ardından insanlar doların seyri ne olur diye merak içinde. Bu yazımızda önümüzdeki dönemde dolar hakkında beklentilere yer verdik.

Doların Kısa Vadeli Fiyatlamaları

Bu dönemde dolar 5,40 dolaylarında seyrediyor. Mart Türkiye Merkez Bankası faiz kararının takip edildiği Dolar/TL kurunda Türkiye tarafından S-400 alımları ile ilgili ABD’nin olumsuz açıklamaları ile yükseliş görüldü. Euro bölgesinde büyüme tahminleri ile aşağı revize edilen verilerle euro/dolar paritesi aşağıya doğru hareketlendi. Bu dönem içerisinde dolarda 5.4 çok önem taşıyan bir destek noktası. Yukarı yönde hareketlerde ise 5.47 -5.5 direnç noktası önem taşımakta. Dönem içerisinde bu bölgelerin test edildiğini gördük. Kısa dönem görüntüsü ise olumsuz seyretmekte olup 5.4 altı kapanışı olmasının çok fazla muhtemel olmadığı görülmekte.

Dolar’ın Seyri Hakkında Herkes Merak İçerisinde

31 Mart seçimleri ve yaşanacak olan siyasi ve ekonomik gelişmeler herkesin yakın takibinde.  Bu başlık altında uzmanların dolar yorumları hakkında bilgi vereceğiz. Herkes dolar düşer mi yükselir mi merak içerisinde. Bu konular hakkında basının tahminlerine ve uzman yorumlarına değineceğiz.

Doların 2018 yaz döneminde ani yükselişi tüm vatandaşları şaşırttı ve bundan herkes etkilendi. 2017 yılının sonrasındaki dönem ABD’nin dünyadaki doları ülkesine çekmesiyle ilgili hamleleri dışarıya bağımlı ve ülkesinde dolar girdisi önemli düzeyde olan Türkiye gibi ülkeleri çok zor durumlara soktu. Küresel boyutta gelişmelerle ve siyasi açıklamalarla dolar/TL değer kazanmaya başladı.

Türkiye’de hükümet tarafından alınan sonraki dönemdeki tedbirlerle sular şimdiki dönemde durulmuş gibi. Fakat Türk lirası ile ticareti arttırmak ve yatırımları arttırmak gibi gelişmeler yaşanması durumunda vaziyet bu şekilde devam edebilir .

ABD-Çin hattındaki gelişmeler ve küresel boyuttaki gelişmelerle dolar endeksinin yükselişte olduğunu görüyoruz. Dönem içersinde güvenli liman olan görülen doların kurlarda yükselişi devam ediyor. Merkez Bankası ve FED kararlarıyla 5.16’ya kadar gerilemiş olan kur şu sıralarda 5,45 seviyesine kadar yükselmiş durumda.

[ilgili_yazi id=”149″]

2019’da Dolar Ne Olur ?

Uzman ekonomistler TL’nin değer kazanmasının önümüzdeki dönemde mümkün olabileceğini öngörüyorlar. Uzmanların yorumlarına göre yatırımcılar Türkiye Merkez Bankası ve FED’in açıklamalarını dikkatle takip ediyor. Piyasalar da risk iştahı bakımından FED’e ve Türkiye Merkez Bankasına odaklanmış durumda. Bloomberg uzmanlarına göre önümüzdeki dönem dolar 5 TL altına inebilir. Ama uzmanlar bu açıklamayı yaparken doların daha istikrarlı olduğunu ve Türkiye’de insanların enflasyon nedeniyle dolar alımına çok meyilli olduğunu da vurguluyor.

Dolar önümüzdeki dönemde ne olur, yükselir mi yoksa düşer mi soruları gündemde kalmaya devam ediyor. Diğer tarafta Fed’in faiz  ve para politikası yakından takip edilirken, yaklaşan seçim süreci de döviz kuralrını yakından ilgilendiriyor. Önümüzdeki dönemde doların yükselişi veya düşüşü daha çok Fed’in para politikasına bağlı ilerleyecek gibi görünüyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir