Elevated cityscape of Dubai illuminated at dusk

Kişiler, gerekli gördükleri takdirde yurtdışında çalışmanın fırsatlarını ararlar. Bu durum ülke içerisinde kaynaklanan ekonomik dalgalanmalar kaynaklı olabileceği gibi, kariyer planlamasının dahilinde de gerçekleşebilir. Yurtdışında çalışmak ve iş sahibi olmak isteyen kişilerin, gidecekleri ülke ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmaları gerekir. Dubai; Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı emirliklerden bir tanesidir. Genel olarak yüzölçümü İstanbul ayarındadır. Dubai nüfusu ise en son yapılan sayımlarla beraber 3 milyona ulaşmıştır. Dubai’de yerel halk çok azdır. Çünkü dışarıdan gelen ve birçok farklı sektörde çalışan yabancılar bulunmaktadır. Bu kadar fazla yabancının bulunduğu ülkede, bu yüzden Arapça bilmek bir zorunluluk değildir. İngilizce bilen çalışanlar da, çok rahatlıkla iş sahibi olmaktadır.

Dubai’nin Ekonomik Şartları

Altın ve petrol kaynaklarının zengin şekilde bulunduğu Dubai, bu yüzden 20. Yüzyılın sonlarından itibaren ekonomik anlamda parlamaya başlamıştır. Çölün ortasına kurulan bir cennet gibi inşalar yapılan Dubai’de yaşam standartları oldukça iyi seviyededir. Dünyanın en uzun gökdelenleri, en büyük alışveriş merkezleri ve denizdeki 7 yıldızlı otelleri; Dubai sınırları içerisinde bulunmaktadır. Ekonomik şartların ve gelişmenin bu kadar iyi olduğu Dubai’de, bu yüzden yeterli miktarda çalışan bulunmamaktadır. Dubai Emirliği de, bu ihtiyacını ülke dışından gelen çalışanlarla gidermektedir. Özellikle transit hava alanı olması sebebiyle, havacılık ve otelcilik alanında önemli iş fırsatlarını bünyesinde barındırır.

Dubai’de Hangi İşler Yapılır?

Dubai, Expo 2020’ye ev sahipliği yapmak için birçok farklı alanda inşaatlar gerçekleştirmektedir. Bu yüzden de Dubai’de şu an inşaat sektörüne ciddi bir alım yapılmaktadır. Sadece niteliksiz işçilere değil, mimarlara ve mühendislere de ihtiyaç duyulmaktadır. Dubai’de çalışmak isteyen kişilerin, özellikle sözleşme yaparken şartlara dikkat etmeleri gerekmektedir. Bunun dışında, havacılık sektöründe inanılmaz bir sektörel büyüme vardır. Havacılık sektöründe başarılı olmak isteyen kişiler, Dubai’ye giderek çalışmaya başlayabilirler. Otelcilik anlamında da dünyanın sayılı bölgelerinden bir tanesi olan Dubai’de, işverenler bu alanda da yabancı çalışanları bünyesine kazandırmaktadır. Arapçası veya İngilizcesi olan kişiler, rahatlıkla Dubai’ye giderek kendilerine uygun bir işe girebilirler. Bu sayede kariyer planlamasında çok önemli bir adım atılmış olacaktır.

Katar’da İş İmkanları

Previous article

Fed Nedir ? Abd Merkez Bankası’nın Görevleri

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel