Press ESC to close

Elektriğe Yüzde 38 Zam Geldi. Enerji Hisseleri Nasıl Fiyatlanıyor?

Bugün aslında güzel bir gün başlangıcı olmuştu. Mehmet Şimşek başardık tweeti ile gri listeden çıkış haberini duyurmuştu. Finans çevrelerinde olduğu gibi hal arasında da olumlu karşılanan bir haber olmuştu gri listeden çıkış haberi. Ancak sonrasında gelen elektriğe dev zam haberi biraz can sıkıcı oldu. EPDK elektriğe yüzde 38 zam yapıldığını duyurdu. Tabii bu haberin tam da bugün açıklanması ayarlanmış mıydı orası da bilinmiyor ama gri listeden çıkışı bir miktar gölgeledi gibi duruyor.

EPDK Açıkladı: Elektriğe Yüzde 38 Zam

Elektriğe yüzde 38 zam yapan EPDK kararın 1 Temmuz 2024 itibari ile geçerli olacağını duyurdu. EPDK tarafından yapılan açıklama::

EPDK: Elektrik perakende satış fiyatlarında mesken abone grubu için yüzde 38, tarımsal faaliyetler abone grubu için yüzde 30 oranında artış yapılmıştır. Bu artışla beraber 100 kWh elektrik tüketimi olan bir mesken abonesi için ödenecek tutar 207,23 TL olmuştur. Tarifeler 1 Temmuz 2024 tarihi itibariyle geçerli olacaktır.

Elektriğe gelen zam herkesi üzdü belki ama elektrik şirketlerini bir miktar sevindirdi. Çünkü elektrik şirketlerinin son gelen bilançoları da incelendiğinde esas faaliyet karlarında ciddi düşüşler göze çarpıyordu. Bunlar da elektrik fiyatlarına gelmeyen zamların da etkisi büyüktü. Çünkü Türkiye’de döviz kurları ciddi anlamda yükselmesine rağmen elektriğe gelmesi gereken zamlar uzun bir süredir erteleniyordu. EPDK açıklaması sonrası enerji sektörü hisselerinin bazılarında olumlu tepkiler görülmeye başlandı. Bazı enerji hisseleri ise hala yatay fiyatlamalarına devam ediyor.

Enerji Sektörü Hisse Fiyatlamaları

EPDK’nın zam haberi sonrası XELEKT içerisinde yer alan hisse fiyatlarına baktığımızda bazı hisseler yükselişleriyle ön plana çıkıyor. Sektörde yer alan hisse senetlerinin büyük bir çoğunluğu borsa eksi olmasına rağmen yükselişte. XELEKT içerisinde yer alan bazı hisselerin haber sonrasında güncel kazanç kayıp durumları ise şu şekilde;

PAMEL  + yüzde 6

ARASE + yüzde 4

AYDEM – yüzde 5

CONSE + yüzde 2

ENEJSA +yüzde 3

ESEN + yüzde 3

GWIND + yüzde 5

HUNER + yüzde 4

CANTE + yüzde 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir