Bu yazıda 2018 yılı elektrik abonelik ücreti ne kadar ? Elektrik aboneliği nasıl yapılır ? Elektrik üstüne alma işlemi nasıl yapılır gibi sorulara cevap verilmeye çalışılmıştır Sizlerde elektrik abonelik işlemleri ile ilgili güncel bilgilerinizi konu altında paylaşabilirsiniz.

Ev satın alan, yeni bir eve kiraya çıkan kişiler elektrik aboneliğini üzerine almak zorundadır. Bu yüzden de oluşturulmuş elektrik tedarikçi firmalarıyla bir sözleşme yapması gerekmektedir. Bu ücret bedeli sayacın bağlantı gücüne göre belirlenir. Aynı zamanda abonelik türü de, fiyatı değiştirecek etmenlerdendir. Aşağıda gerekli olan evraklar ve elektrik aboneliği ücretleri açıklanmaktadır.

Elektrik Abonelik İşlemlerinde Gerekli Evraklar Nelerdir?

Elektrik abonelik işlemleri, yeni ev satın alan veya kiraya giden kişilerin elektrik kullanması için yapması gereken zorunluluklardan bir tanesidir. Bu abonelik işleminin yapılmaması kanuni anlamda suçtur. Çünkü kişiler, bu abonelik işlemini yapmadıkları takdirde kaçak bir kullanıma sebep olmaktadır.

[ilgiliicerik icerik_id=”1007″]

Elektrik abonelik işlemlerinde yeni bir binaya taşınma durumu varsa aşağıda verilecek maddelerin dışında ayrıca iskan belgesi de gerekmektedir. Ayrıca yeni binaya taşınacak kişilerin belediyeden başvuru yapıldığına ve değerlendirmenin devam ettiğine dair bir yazı almaları önemlidir. Gerekli evrakların kalanı aşağıdaki listede sıralanmıştır;

  • Öncelikle elektrik aboneliğine başvuracak kişinin T.C. kimlik numarasını da içerisinde barındıran nüfus cüzdanının olması gerekir. Bu kişi aboneliği alacak olan kiracı ise o taşınmaz malın sahibinin T.C. kimlik numarasına da ihtiyaç duyulacaktır.
  • Elektrik aboneliğine yapılacak başvuruyu başka bir kişi yapıyorsa, adına işlem yapılan kişinin noterden onaylı vekaletname çıkartması gerekmektedir. Aynı zamanda bu vekilin de kimlik fotokopisi, zorunlu evraklar arasında bulunmalıdır.
  • Elektrik sayacının sayaç seri numarası veya tesisat numarası, abonelik başvurusunda bilinmeli ve görevlilere iletilmelidir.
  • Aynı zamanda DASK poliçe numarası da, abonelik işlemlerinin tamamlanması için gerekli olan prosedürlerden bir tanesidir.
  • Abonelik başvurusunda bulunacak kişinin elektriği üzerine alması için; evin tapusu veya kiracı ise ev sahibiyle yaptığı kira sözleşmesi evrakların arasında bulunmak zorundadır.

Elektrik Abonelik Ücreti

Elektrik abonelik ücretini Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu belirlemektedir. Böylece belirlenen standartlar, abonelik isteyen vatandaşlar tarafından ödenecektir. Güncel olarak belirlenen elektrik abonelik ücreti 129,01 TL’dir. Bu bedele damga vergisi, kesme ve bağlama bedelleri de dahil edilmektedir. Bu fiyat belirlenirken kw hesabına göre düzenleme yapılır. Bu yüzden de abonelerden kw başına güvence birim bedelleri tahsil edilir.

Yurtdışı Telefon Kayıt Ücreti – Güncel Fiyat

Previous article

İmei Kaydı Nedir ? İmei Kayıt Ücreti Ne Kadar ?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

More in Genel