Elektrik desteği nedir?
Elektrik desteği

Daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeme getirdiği elektrik desteği, resmen başlayarak başvurular alınmaya başlandı. Yeni destek paketi ile kamuoyuna sunulan bu yeni destek kaleminde, maddi yetersizlik yaşayan ailelere belirli oranlarda destek sağlanıyor. Bu desteğin fatura başına 40 ila 80 TL arasında olması bekleniyor. Peki, bu destek tam olarak ne ve kimleri kapsıyor? İşte yanıtları…

Elektrik Desteği Nedir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Şubat ayında bir toplantıda, enerji tüketimi konusunda da önemli bir desteği kamuoyu ile paylaşmıştı. Bu paylaşımın ardından geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Elektrik desteği, yardıma muhtaç ve hali hazırda yardım kuruluşlarından sosyal yardım alan kişilere verilen bir fatura desteği. Bu destekte amaç, 2.5 milyon hane ve 10 milyon kişiye ulaşarak 40 ila 80 TL arasında bir fatura kesintisi yapılması. Söz konusu kişiler PTT aracılığı ile faturalarında indirim sağlayabilecek. 150 kilowatt saate kadar olacak olan bu desteğin üstü içinse hane halkı ödemesini kendisi gerçekleştirecek.

Elektrik Desteği Nasıl Alınır?

Elektrik desteği için öncelikle PTT’ye başvuru işlemlerinizi başlatmak için giderek kimlik belgenizle birlikte mesken elektrik faturanızı ibraz etmeniz gerekecek. Bu yardımdan yararlanabilmek için düzenli sosyal yardım ve bakıma muhtaç yardımı alıyor olmanız gerekir. Bu başvurudan sonra, değerlendirmeler yapılarak söz konusu haktan yararlanıp yararlanamayacağınız size bildirilecektir. Bildirim olmaması durumuna karşılık başvurduğunuz PTT şubesine giderek durum takibi yapabilirsiniz.

Destek Tutarı Faturanızdan Düzenli Olarak Düşürülecek

Bu işlem için Türkiye genelindeki 5 binden fazla PTT şubesinden işlem yapabilirsiniz. İşleminiz onaylandıktan sonra; geçmişe dönük son 3 dönem faturanıza da yansıtılmak koşulu ile bundan sonraki faturalarınızdan 40 ila 80 TL arasında bir tutar kesilecek. Peki bu kesinti nasıl hesaplanacak?

Kesinti miktarı hane halkı sayısı ile orantılı olarak değişecek. Buna göre sosyal yardım alınan haneye kayıtlı kişiler 1-2 kişi ise; bu durumda 75 kilowatt saatlik bir kesintiyi faturanızda eksik yatıracaksınız. 3 kişilik bir aile için 100 kilowatt saat kesinti olacak ve 4 kişilik bir hane için ise 125 kilowatt saat kesinti olacak. Buna göre, 5 ve daha fazla hane halkı için 80 TL’ye kadar kesinti olacak.

Kara Liste Sorgulama. Kara Listede miyim?

Previous article

Aidatsız Kredi Kartı Veren Bankalar 2019

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

More in Ekonomi