Press ESC to close

Euro Ne Olur ? Yükselir Mi Düşer Mi ? Euro Fiyatı Yorumları

Son siyasi gelişmeler, yatırımcıların olduğu kadar döviz cinsinden alacağı ya da borcu bulunanları, Euro ne olur? Yükselir mi düşer mi? Sorusunun cevabını aramaya itti. Tüm finansal bilgileri ve tahminleri en objektif bir şekilde sizlerle paylaşan bankaforex olarak, bu sorunun cevabını, analizci tahminlerini takip ederek sizler için toparladık.

Euro Neden Yükselir Ya Da Düşer?

Özellikle Euro ve Dolar gibi, küresel ticaretin en temel para birimlerinden olan dövizlerin, ülkenin para birimi karşısında değer kazanıp kaybetmesine etki eden birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlere bağlı olarak o ülkede dövizde yükselişler veya düşüşler gözlemlenebilir.

Öncelikle bu sorunun cevabını verdikten sonra, bu bilgiler ışığında Euro ne olur? Yükselir mi düşer mi? Ana sorumuzun cevabına geçeceğiz.

  • Ülkedeki siyasi istikrarsızlık, Euro ve Dolar gibi önemli para birimlerinin ülke para birimi karşısında değer kazanmasına neden olur. Yani Euro, bu gibi durumlarda yükselmektedir.
  • Seçim zamanlarında, ülkede gidişat iyi olsa dahi bir yönetim belirsizliğinin olması da, yükselişe etki etmektedir.
  • Ekonomik darboğazın yükselişe olan önemli etkileri bulunmaktadır.
  • Sel, hortum, büyük çaplı yangınlar, deprem gibi doğa olaylarının, ülkede çok büyük mal ve can kaybına neden olması da bu konuda etkileyici bir faktördür.
  • Amerika ve diğer büyük ülkelerin tek başlarına ya da bir araya gelerek yapmış olacakları yaptırımlarda, yine Euro ve dolar birimlerinin artmasına sebep olur.
  • Savaş ya da iç savaş, artışın en önemli nedenleri arasında yer alır.

Bunlar ve bunlar gibi birçok faktör, Euro neden artar? Sorusunun cevapları arasında verilebilir. Örneğin son yıllarda Türkiye’nin S-400 alma çaba ve isteğine karşı çıkan ABD’nin yaptırım çağrıları bile, Euro ve Dolar’da önemli artışlara neden olmuştur. Bundan öncesinde Papaz Brunson olayı da, önemli ölçüde etki etmiştir.

Euro’nun artmasındaki asıl etkenlerden birisi, Avrupa ülkelerinin yapacağı yaptırımlar ve kısıtlamalardır. Bu bahsedilenler sadece Türkiye için geçerli olmayıp, güçlü ülkeler arasında kabul edebileceğimiz Rusya ve Çin gibi ülkelerde de aynıdır. ABD’nin Çin ile ticari ilişkilerindeki sıkıntılar ABD ekonomisini fazla etkilemezken, Çin ekonomisine olumsuz katkıları daha büyüktür. Küresel dünyada söz sahibi olan ABD, basit bir açıklamayla dahi döviz kurlarının artmasına neden olabilmekte ve bu açıklama bile o ülkenin ekonomisinde olumsuzluklar yaratabilmektedir.

Euro ne olur?

Euro Ne Olur? Yükselir Mi Düşer Mi?

Asıl sorumuz olan Euro ne olur? Sorusunun cevabına gelecek olursak, bunun için analizcilerin birçok tahmini bulunmaktadır.

Son günlerde özellikle S-400 konusu, mevcut döviz kurlarına önemli ölçüde etki edecek faktörlerin başında gelmektedir. Şayet Türkiye olarak ihtiyacımız olan ve hava sahamızı saldırılara kapatacak olan bu savunma sistemlerini alırsak, başta ABD olmak üzere birkaç ülkeden karşı adımların atılacağı bir gerçektir. Ki bu adımlar basit dahi olsa, Euro ve bazı döviz kurlarının yükseleceğini göstermektedir.

Ekonomik dalgalanmalar sonrasında biraz daha iyileştirme gösteren ekonominin düşüşe etki etmesini beklediğimiz anda, S-400 ile yeniden yükselişe geçmek çok olası durumlar arasında yer almaktadır. En azından, analistlerin genel yorumları bu şekildedir.

G-20 Zirvesi Sonrası Euro Nasıl Fiyatlanır ?

G 20 zirvesinde euro kurunu etkileyecek fazla bir gelişme olmadı ancak ekonomistler ECB’den eylül ayında bir faiz indirim, bekliyorlar. Bu nedenle euronun dolar karşısında değer kaybettiği bir döneme girme olasılığımız artıyor olsa da, diğer taraftan Fed’in de faiz indirme ihtimali bulunuyor. Bu nedenle Fed faiz indirirse euro dolar karşısında değer kazanabilir. Ancak hem ECB hem de FED’in faiz indirim hamleleri TL yi bu para birimlerine karşı güçlü kılacaktır. Bu nedenle eurusd paritesi yükselse bile Euro TL paritesinde düşüşler ön plana çıkabilecektir diye düşünüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir