Bankaların, müşterilerin birikimlerini yatırıma çevirecek uygulamaları bulunmaktadır. Yapılan bu işlemde karşılıklı bir kazanım söz konusudur. Müşteri kendi birikimi sayesinde kazanç sağlayacak ve yatırım elde edecektir. Banka ise müşteri sayesinde finansal anlamda süreklilik sağlayacak, başarısını devam ettirecektir. Bankalar bu işlemin gerçekleşmesi için müşterilerine vadeli mevduat uygulamasını başlatmışlardır. Mevduat hesapları sayesinde, faiz getirisi müşterilerin kazanç yöntemi olmaktadır. Diğer finansman araçları gibi herhangi bir riski bulunmayan faiz sayesinde, müşterilerin kazanç sağlamasına olanak yaratılır. Müşterilerin, faiz getirisi hesaplama formülünü öğrenmeleri oldukça önemlidir. Bu sayede mevduat getirisini hesaplar ve kendilerine en uygun bankayı seçme avantajına sahip olurlar.

[ilgiliicerik icerik_id=”1096″]

Vadeli Mevduat Hesaplarında Stopaj Kesintisinin Değeri

Vadeli mevduat hesapları, müşterilerin hiçbir işlem yapmadan belirli sürelerde paralarını bankada tutmaları sayesinde kazanç elde etmelerini sağlamaktadır. Bu kazanç, devlet tarafından da belirli vergilerle kesintiye uğrayacaktır. Toplamda uygulanan faiz getirisinin anaparaya eklenmesiyle total bir getiri hesaplanır. Bu gelirin üzerinden mevduatta %15 oranında bir stopaj vergisi kesintisi yapılmaktadır. İlk 6 aylık süreyi içeren mevduat hesaplarında bu oran aynı kalırken, 1 yıla kadar açılan vadeli mevduat hesaplarında stopaj kesintisi oranı %12 olarak belirlenmiştir. Müşterilerin bir yıldan daha fazla sürede açacakları vadeli mevduat hesaplarında ise stopaj vergisi kesintisi oranı %10’a düşmektedir. Vadesi bozulan ve vade tarihinden önce çekilen hesaplardaki paralara ise vadesiz mevduata uygulanan faiz oranları üzerinden bir kesinti yapılacaktır.

Mevduat Faizi Hesaplama Formülü

Mevduat hesapları, faiz kazancı üzerinden oluşturulmuş bir uygulamadır. O yüzden de günlük, aylık ve yıllık şekilde faiz getirisi hesaplamaları farklıdır. Öncelikli olarak günlük faize parasını yatıran müşteriler, getiriyi hesaplamak için anaparalarını 100’e bölmelidir. Bu sonucu faiz oranının 365’e bölünmesinden çıkacak sonuç ile çarpan müşteriler, son olarak gün sayısına bölerek getiriyi hesaplayabilirler. Aylık şekilde faiz hesaplayacak olan müşterilerin faiz oranını 12’ye bölmesi ve sonunda ay sayısına bölme işlemi uygulaması gerekmektedir. Yıllık faiz getirisi hesaplayacak müşteriler; anaparayı yüze bölerek faiz oranıyla çarpmalı ve bulduğu sayıyı da paranın vadede geçeceği yıl sayısı ile çarparak getiriyi hesaplamalıdır.

Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar ? İşçilerin Maaşları

Previous article

Bileşik Faiz Formülü

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

More in Genel