Press ESC to close

Son Dakika FATF Açıklaması: Türkiye Gri Listeden Çıkmak Üzere

Merakla beklenen FATF değerlendirmesi geldi. FATF’nin ülkeler ile ilgili yaptığı değerlendirmede Türkiye’nin gri listeden çıkmak üzere olduğu anlaşıldı.

FATF’nin Türkiye ile İlgili Gri Liste Açıklaması

FATF’nin açıklamasında yaptığı değerlendirme Türkiye’nin gri listeden çıkış için şartları tamamladığını gösteriyor. Bu nedenle de Haziran ayında Türkiye’nin resmen gri listeden çıkacak gibi görünüyor ki Mehmet Şimşek’in de değerlendirmesi bu yönde. Öncelikle FATF’den gelen açıklama metnine bir bakalım;

Ekim 2021’de Türkiye, kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele (AML/CFT) rejiminin etkinliğini güçlendirmek için FATF ile çalışma konusunda yüksek düzeyde siyasi taahhütte bulundu. Şubat 2024’teki Genel Kurulunda FATF, Türkiye’nin eylem planını büyük ölçüde tamamladığına ve AML/CFT reformlarının uygulanmaya başlandığının ve sürdürüldüğünün doğrulanması için yerinde bir değerlendirme yapılmasını hak ettiğine ilişkin ilk belirlemeyi yaptı, ayrıca gerekli siyasi taahhüdün gelecekteki uygulamaları sürdürme konusunda yerinde olduğunu belirtti.

ifadeleri kullanılırken Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten değerlendirme geldi. İy haber etiketiyle paylaşım yapan Mehmet Şimşek,

Türkiye’yi “gri liste”den çıkarmak için ne gerekiyorsa yapmaya kararlıyız. açıklamasını yaptı. 

Mehmet Şimşek’in FATF Değerlendirmesine İlk Yorumları

FATF ülkemizin, kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele sisteminin daha da güçlendirilmesi için oluşturulan Eylem Planı’nın tüm maddelerini tamamladığı kararına varmıştır. Böylece ülkemizin gri listeden çıkışı sürecinde son aşamaya gelinmiştir. Prosedür uyarınca FATF ekibi tarafından Türkiye’ye yapılacak ziyaret akabinde hazırlanacak değerlendirme raporu haziran ayındaki Genel Kurul toplantısında ele alınacak ve bu toplantıda ülkemize yönelik gri liste kararının kaldırılması bekleniyor. Bu başarılı sonucun elde edilmesinde emeği geçen başta MASAK olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarımızın temsilcilerine teşekkür ediyorum.

FATF Gri Liste Değerlendirmesi Sonrası Piyasa Tepkisi

Son dakika FATF açıklaması borsa kapanışı sonrasında geldi. Buna karşın Borsa İstanbul haftayı rekor seviyeden kapamayı başardı. Önümüzdeki hafta için borsada beklenti yukarı yönlü olmaya devam ediyor. Pazartesi açılışında bu haberin etkisiyle gaplı bir açılış olma ihtimali yüksek.
Karar sonrası dolar kurunda önemli bir hareketlenme yaşanmadı. Kur 31 lira civarında seyretmeye devam ediyor.
28.06.2024 tarihi itibarıyla Türkiye gri listeden çıkarıldı. FATF Türkiye’nin önemli ierlemeler kaydettiğini ve gri listeden çıkmaya hak kazandığını duyurdu. İşte detayların yer aldığı Türkiye’nin gri listeden çıkış haberi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir