fed faizleri arttırdı, faiz artışı sonrası dolar yorumları

Dün beklenildiği üzere Abd Merkez Bankası Fed faiz oranlarında 0,25 puanlık artışa gitti. Yapmış olduğumuz Fed öncesi analizlerimizde bu faiz artışının zaten piyasa tarafından beklenildiğini dolayısı ile fiyatlamalaırn içerisinde olduğunu belirtmiştik. Yine bu nedenle dolar kurunda Fed’in faiz artışı sonrası yukarı yönlü bir hareket ihtimalinin fazla bulunmadığını söylemiştik. Çünkü bu faiz artışı zaten aylardır fiyatlanmaktaydı. Bu nedenle doların Fed’in faiz arttırdığında hareketlenmesini beklemek çok akıllıca olmazdı.

Buraya Dikkat : Fed faizleri arttırdığı dün ki faiz toplantısında almış olduğu kararı 9 üyenin oyuyla aldı. Yani 9 üye faizleri arttıralım derken hiç bir üye çekimser kalmadı veya tersi yönde oy kullanmadı.

Fed Sonrası Dolar Yorumları

Dolar kuru dün akşam Fed’in faiz artışı sonrasında oldukça sakin bir seyir izlemeye devam etti. Aslında diğer paritelere baktığımızda ufakta olsa bir kıpırdanma hareketi vardı sanki. Dolar tl de ise herhangi bir oynaklık olmadı. Dün Fed saatine 6,10 seviyelerinde giren dolar kuru şu sıralarda yine 6,10 seviyelerine oldukça yakın işlem görmekte.

[ilgiliicerik icerik_id=”821″]

Fed faiz kararı açıklandıktan hemen sonra dolar endeksinde bir miktar gerileme yaşanmıştı. Sonrasında gelen Powell’ın ekonomiye yönelik olumlu söylemleri ufakda olsa doları kıpırdattı. İlk etapda dolar karşısında sterlin 1,32 seviyesini aşmış euro dolar paritesi ise 1,18 seviyesine kadar yükselmişti.

fed faiz arttırdı

fed faizleri arttırdı, faiz artışı sonrası dolar yorumları

Powell’ın konuşmaları sonrası iki paritede gerileme yaşandı. Türk Lirası ise biraz daha sağlam durdu diyebiliriz. Dün akşam saatlerinde 6,05 seviyelerine kadar gerileyen dolar bu sabah 6,10 seviyesi üzerinde fiyatlanıyor. Sabah saatlerinde bir miktar daha alım gelme ihtimali bulunuyor. Şu sıralarda 6,12 seviyelerine kadar yükselmiş olan dolar kuru için bu haftaki kapanış fiyatı önümüzü görmemiz açısından önemli olacak.

Dolar Teknik Analizi

Dolar kurunda 4 saatlik grafiği açıp incelediğimizde karşımıza çıkan önemli noktalar şu şekilde. Dolarda bugün yükseliş yaşanması halinde 6,155 seviyesi ve 6,217 seviyelerini izliyor olacağız. Dolar tl paritesi 6,257 seviyesi altında kaldığı sürece dolarda düşüş yönlü eğilim devam edebilir düşüncesi içerisindeyiz.

günlük dolar kuru analizi

dolar tl analizi, 4 saatlik grafik

Dolar tl paritesinin düşüşlerine kaldığı yerden devam etmesi halinde ise ilk izleyeceğimiz nokta 6,05 seviyesi. Bu seviye aşağı yönlü kırılabilir ise dolar kuru için 6 lira seviyesi kritik bir eşik olacaktır. Düşüşlerin devamı için 6,05 altında saatlik kapanışların gelmesi önemli görünüyor. Dolar kurunun incelediğimizde 6,155 seviyesi sabah saatlerinde önemli olacaktır. Bu seviye altında kalacak olan fiyatlamalar aşağı baskıyı hızlandırabilir. Tabi bu sırada yurtdışı piyasaları da takip etmek gerekmekte. Yani euro şu sıralarda dolar karşısında 1,17 seviyesine kadar gerilemiş durumda. Yine sterlinde dün 1,32 üstüne yükselmişken 1,3130 seviyesine kadar gerilemiş durumda. Bu nedenle yurt dışı forex piyasalarını da takip etmekte doların yönünü kestirebilmek açısından önemli bir detay olacak.

[ilgiliicerik icerik_id=”338″]

Öte yandan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yapmış olduğu bir dizi görüşme ile hem Abd ile olan ikili ilişkilerimiz hem de diğer ülkelerin Türkiye’ye bakışı değişecek mi takip ediyor olacağız. Dün akşam saatlerinde Trump’dan gelen İdlib’de ki duruşu nedeniyle Türkiye’ye teşekkürler açıklaması ile bir miktar buzlar erimeye başlamış gibi oldu ancak buzların eriyişi devam eder mi piyasalar yakından takip ediyor olacaktır.

Fed Faizleri Arttırırsa Dolar Ne Olur ? ( Özel Analiz )

Previous article

Fed Sonrası Altın Fiyatları

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

More in Analizler