Press ESC to close

Fed Sonrası Altın Fiyatları

Merakla beklenen Fed gecesi dün akşam geride kaldı. Fed gecesinde zaten Fed’in 0,25 baz puanlık bir artış yapacağını belirtmiş ve bunun neredeyse kesin yapılacağını da vurgulamıştık. Nitekim de Fed üyeleri 9-0 karşı oy kullanarak faizleri arttırdı. Yani bu faiz arttırımı tüm Fed başkanlarının desteğiyle alınan bir karar olmuş oldu. Yine bu faiz artışının fiyatlamaların içerisinde zaten yer aldığını belirtmiştik.

[ilgiliicerik icerik_id=”821″]

Bu sebepten ötürü de altın fiyatlarında sert bir düşüş yaşanma ihtimalinin çok az olduğunu vurgulamıştık. Nitekim dün 1200 dolar seviyelerine yakın seyrini devam ettiren ons altın fiyatına baktığımızda bugün de bu seviyelere yakın işlem gördüğünü görüntüleyebiliyoruz.

Altın ons fiyatlarında Fed sonrası nasıl bir fiyatlama oluşacak piyasalar tarafından merak edilir olmuş durumda. Fed tarafından yapılan faiz arttırımı sonrası Powell’ın açıklamaları bir miktar dolar endeksini yükseltirken altın fiyatlarını da 1200 doların altına atmış ve bir miktar baskılamış durumda görünmekte.

faiz artışı ve altın ons fiyatları
Abd Merkez Bankası Fed faizleri arttırdı, faiz artışının altın fiyatlarına etkileri

Altın ons fiyatlarında Fed fiyatlaması tamamen bitti mi yoksa altın Fed’in faiz arttırımı ile düşmeye devam eder mi yatırımcılar tarafından merak edilmekte. Durum böyle iken biz de ons altın fiyatlarına gelin bir de teknik analiz eşliğinde bakalım istedik.

Bu Makalede Bulabilecekleriniz

Fed Sonrası Altın Ons Fiyat Analizi

Ons fiyatını incelediğimizde bir süredir devam eden hareket herhangi bir tarafa kırılmış durumda değil. Yani yine faiz artışı öncesinde olduğu gibi 1,194 dolar ile 1,207 dolar aralığında gidip gelmeler şuan için devam etmekte. Altın fiyatlarında daha rahat bir görüntü elde etmek için bu fiyat aralığının dışına çıkılmasına ihtiyaç var gibi görünüyor.

fed sonrası ons fiyatları
Fed faiz arttırımı kararı sonrası altın ons fiyatları

Ons altın 4 saatlik grafiğinde olası aşağı yönlü hareketin devamı halinde 1194 dolar seviyesi kırılır ise 1,190 seviyesini takip ediyor olacağız. 1194 dolar üzerinde kalınması halinde ise altın ons fiyatları yeniden yukarı yönlü bir çıkış denemesi yapabilir. Bu durumda ise 1201 dolar seviyesi ilk izleyeceğimiz direnç bölgesi olacaktır. Bu seviye üstüne fiyatlamaların taşınması halinde 1207 dolar ve 1211 dolar seviyelerini izliyor olacağız.

[ilgiliicerik icerik_id=”26″]

Özellikle 1211 dolar seviyesi üzerindeki hareketler altın fiyatlarında yaşanan negatif görüntüyü pozitife çevirebilmek açısından oldukça önemli görünüyor. Altın fiyatlarının yapacak olduğu haftalık kapanış fiyatı da oldukça önemli olacaktır. Bu nedenle cuma günü kapanışında ons altın fiyatları 1200 dolar üzerinde bir kapanış gerçekleştirebilirse önümüzdeki haftaya  ufakta olsa pozitif bir sinyal verilmiş olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir