Press ESC to close

Fed Nedir ? Abd Merkez Bankası’nın Görevleri

Bu makalede son günlerde sıkça duymakta olduğumuz Fed Nedir ? Fed faiz kararı ne demek ? Fed Toplantısı Nedir ? Fed Ne İş Yapar gibi soruları cevaplamaya çalışacağız.

Fed Nedir? Ne İş Yapar ?

Fed açılımı Federal Reserve Board’dır ve Amerikan Merkez Bankasını ifade etmektedir. Bağımsız bir kuruluş olan Fed Abd Merkez Bankası’dır ve Abd ekonomisine yönelik kararlar alır. Her ne kadar bağımsızlık vurgulaması yapılsa da ülkemizde ki gibi Abd’de de zaman zaman bağımsızlığı sorgulanmakta olan bir kurumdur.

Finans piyasası için oldukça büyük bir önem arz eden ABD Merkez Bankası (FED), Amerika Birleşik Devletlerinin para piyasalarından sorumlu 23 Aralık 1913 yılında kurulmuş bir bankadır. Özellikle forex piyasalarında işlem yapan kişilerin Fed ile yatıp kalktığı dönemler olmaktadır. Finansal piyasalardaki fiyatlamalar üzerinde son derece etkili ve söz sahibi bir bankadır Fed.

[ilgiliicerik icerik_id=”851″]

FED, Amerika Birleşik Devletleri’nde 1913 yılında çıkmış olan Federal Reserve yasası ile kurulmuş ve bu sistem içinde yer almakta olan bankalardan oluşmaktadır. Washington merkezli bu banka, merkez bankası işlevlerine sahip bir sistem ile faaliyet göstermektedir. Ülkemizde merkez bankasının bağımsızlığının sorgulandığı dönemde FED tamamen bağımsız bir Merkez Bankası olduğunu vurgulasa da orada da bazen siyaset gözetilerek kararlar alındığı bilinmektedir.

FED Ne Kararlar Alır?

FED diğer ülkelerin merkez bankaları gibi bir takım kararlar alır ve bunları uygular. Kredi ihtiyacını ekonomik beklentiye göre belirlemek ve piyasaya para sunumu yapmak bunlardan en önemlileridir. Ayrıca madeni ve kâğıt paraları basmak, diğer bankaları denetlemek, piyasadaki para ve kredi hacmini tahmin etmek, bankalar arası fon alımını sağlamak, bankalara kısa süreli borç vermek FED’in en önemli görevleriyken, sorunsuz bir bankacılık olması adına verdiği kararlar da oldukça etkilidir.

[ilgiliicerik icerik_id=”847″]

FED görevlerini ve kararlarını tam olarak yerine getirebilmek adına bağımsız olmak zorundadır. Ayrıca fiyat sürekliliğinin ve fiyat sürekliliğinin tam olarak sağlanması görevi de bu merkez bankası tarafından yerine getirilmek zorunluluğu bulunan bir görevdir.

FED’in Aldığı Kararlar Piyasaları Nasıl Etkiler?

Dünyanın en büyük ekonomik gücü olan Amerika Birleşik Devletleri’nin para politikasından sorumlu olan FED, doğal olarak aldığı kararlar ile piyasaları şekillendirmektedir. Doların tüm dünyada geçerli olan bir para birimi olması sebebi ile FED’in önemi bir kat daha artmaktadır. Bu sebep ile FED’in uyguladığı ve aldığı para politikaları ve faiz kararları tüm piyasalarda dikkatle takip edilip bu duruma göre aksiyon alınmasını sağlar.

fed nedir
Amerikan Merkez Bankası Fed Hakkında Bilinmeyenler

Fed Faiz Arttırırsa Ne Olur ?

  • Dünya genelinde dolar değer kazanır. Ülkemizde de dolar tl paritesi yükselir
  • Dolar yükseldiği için altın ons fiyatları baskılanır ve düşüşe geçer.

Fed Faiz Düşürürse Ne Olur ?

  • Dünya’da dolar değer kaybeder. Dolar TL Paritesinde düşüş yaşanması beklenir.
  • Dolar yükseldiği için altın ons fiyatları geriler. Ancak dolar tl paritesi yükseleceğinden gram altın fiyatı yükselebilir.

Fed’in faiz arttırımı yapması gibi sıkılaştırıcı para politikaları dolara değer kazandırırken, faiz indirimi ve genişlemeci bir para politikası izlemesi ise dolarda düşüş sağlamaktadır. Ülkemizde Fed faiz toplantıları ile gündemde yer almaktadır. Fed’in son dönemde faiz arttırımı beklentileri ile dolar değer kazanırken, Fed’in olası faiz indirim ihtimallerinde ise dolar değer kaybetmektedir. Yine Fed’in belirleyeceği para politikaları da dolar kuru açısından oldukça önemlidir.

[ilgiliicerik icerik_id=”821″]

Para basma yetkisini de elinde bulunduran FED, başmış olduğu paraların ne kadarının piyasaya süreceğine ya da sürmeyeceğine karar veren ve bu anlamda planlar yapan bir kuruluştur. Doların az ya da çok piyasada kalması çok büyük krizlere yol açabileceği için, uluslar arası piyasalara FED yapılanmasının yön verdiğinden söz etmek oldukça mümkündür. Tüm bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda, FED’ in para piyasalarında çok büyük bir aktör olarak yer aldığından söz ermek kolay olacaktır.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir