Press ESC to close

Fiziki Altın Satan Banka Var mı? Bankadan Fiziki Altın Almak Mümkün mü

İnsanlar paralarının değerini korumak ve yatırım yapmak amacı ile güvenli liman olarak tabir edilen altını tercih etmekteler. Altın dünya üzerinde kullanılan ilk paralardan olmasının yanında günümüzde de yatırım aracı olarak kullanılmakta. Özellikle ülkelerde oluşan enflasyondan korunmak amacı ile tercih edilmekte. Altın satışı yapılan birçok yer bulunmakta. Bunların arasında kuyumcular ve bankalar da başta gelmekte. Bankalar altın satışı yapsa da insanlar bir altın hesabı yerine fiziki altını tercih edebilmekte. Peki fiziki altın satan banka var mı? Bankalardan fiziki altın alınabilir mi?

Banka Vadesiz Altın Hesapları Nedir?

Bankalar oluşturacağınız bir vadesiz hesap üzerinden altın almanıza olanak tanırlar. Size 1000/1000 veya 1000/995 saflıkta altın satarlar. Fakat bu altınlar fiziki bir altın değil sadece hesabınızda duran bir tutardır. Bankaların çoğu altın alım satımınıza izin verse de bu tutarı peşin olarak çekmenize olanak sunmazlar.

Hesabınızda yer alan bu altını öncelikle TL’ye çevirmeniz daha sonrasında kullanmanız gerekir. İnsanların bu noktada en çok sorduğu sorulardan birisi fiziki altın veren bankalar var mı? Altını fiziki olarak alabilir miyim sorusu oluyor.

Fiziki Altın Satan Banka Var Mı?

Evet şubelerinden ve ATM’lerinden fiziki altın satan banka var. Bu konuda size yardımcı olabilecek iki farklı alternatif banka bulunuyor. Albaraka ve Kuveyt Türk’tür. Bu iki banka sizlere fiziki altın satışı yapmaktadır. Albaraka şubeleri üzerinden 1 gr, 5 gr, 10 gr, 20 gr, 50 gr ve 100 gr. seçenekleri ile size satış yapmaktadır. Şubeler üzerinden satılan altınlar 995/1000 saflıkta olmaktadır. Aldığınız bu altınları paketi deforme olmadığı sürece Albaraka şubelerine geri satabilir veya bir kuyumcuda bozdurabilirsiniz. Bunun yanında Kuveyt Türk’ün de şubelerinden ve bazı ATM’lerinden altın alımı yapabilirsiniz. Yine bu altımı da istediğiniz zaman istediğiniz yerde bozdurabilirsiniz.

Bu iki banka üzerinden fiziki altın alım / satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Tabii ki o an ki talebe göre bankaların elinde sizin istediğiniz miktarda altın bulunmayabilir. Bu nedenle altın almaya gitmeden önce gideceğiniz şubeyi arayıp ellerinde altın olup olmadığını teyit ettirmeniz gerekmektedir. Her an bankaların şubesinde altın olmayabilir. Bu nedenle zaman kaybı ve mağduriyet yaşamamak için altın almaya gitmeden önce şubeyi arayıp bilgi almanız faydanıza olacaktır.

fiziki altın veren banka var mı
fiziki altın veren banka var mı, bankaya fiziki altın yatırılabilir mi?

Altın Vadesiz Mevduat Hesapları Güvenilir Mi?

Fiziki altın satmayan bankalardan vadesiz veya vadeli olarak altın mevduat hesabı açılabilir. Bu hesaplar üzerinden altın anlık değeri ile alınabilir veya satılabilir. Bu hesaplar tamamen güvenilirdir. Bu hesaplarınızdaki altının 150.000 TL’ye kadar olan kısmı devlet güvencesi altındadır. Yani altın aldığınız bankaya bir şey olması durumunda içerideki paranız devletin garantisi altındadır. Paranızın 150.000 TL’ye kadar olan kısmını bankaya bir şey olsa bile geri alabilirsiniz. Bu nedenle bankaların sunduğu bu hesaplara güvenebilirsiniz. Bankalar açtığınız bu altın mevduat hesaplarından herhangi bir hesap işletim ücreti de almamaktadır. Bunun yanında bin 2’lik vergi dışında da herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Bazı bankalar bunun yanına altın transferi yapmanıza da imkân tanımaktadır. Hesabınızda bulunan altınları farklı bir hesaba veya farklı bir bankaya transfer edebilme imkânı tanımaktadır. Hesabınızdaki altınları tıpkı TL’de olduğu gibi farklı bir hesaba yollayabilirsiniz. Bu da bankalarda altın hesabı açmanın diğer olumlu yönlerinden biridir. İçerideki altınlarınızı kolaylıkla transfer edebilme ve çekip / yatırma derdi olmadan kolaylıkla farklı bir kişiye veya hesaba gönderme imkânı sunarlar.

Bankalara Fiziki Altın Verilebilir Mi?

Bir diğer sorulan soru da elimde fiziki altın (yarım, çeyrek, gram vb.) var bunları bankalara verip hesabıma yatırabilir miyim? sorusu oluyor. Bu sorunun cevabı da evet. Bazı bankalar şubeleri üzerinden bu altınlarınızı alırken bazı bankalar yaptığı “altın günlerinde” fiziki altınlarınızı alıp banka hesabınıza gram altın olarak yatırmanıza imkân sağlamaktadır. Burada önemli nokta fiziki altınların 995/1000 saflıkta olmasıdır. Bankalar 1000/1000 saflıkta altın sattığı için elinizdeki altınların gramı aynen hesabınıza yansımaz. Öncelikle 1000/1000 saflıkta olacak şekilde dönüştürülüp daha sonra hesabınıza yansıtılır. Bu altın satışını 1000/1000 üzerinden yapan tüm bankalar için geçerlidir.

Bankalar bu hesaplama işlemini tamamladıktan sonra çıkan altın miktarını hesabınıza gr. olarak aktaracaktır. Sonrasında bankanın vadesiz altın mevduatlarına sunduğu tüm avantajları (transfer edebilme gibi) sizlerde kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir