Galata kulesi İstanbul’un en önemli sembollerinden bir tanesidir. İstanbul ile ilgili bir tur yazısı okursanız veya gezilecek yerler listesine bakarsanız o listenin en başında mutlaka Galata kulesini göreceksiniz. Galata kulesi günümüzde restoran olarak kullanılmaktadır. Fakat en üst katına çıkarsanız dışarıda harika İstanbul manzarasını izleyebilirsiniz.

Bu Makalede Bulabilecekleriniz

Galata Kulesi Tarihi

Galata kulesi Bizans İmparatoru Oilosuz tarafından 528 yılında inşa ettirilmiştir. Fener kulesi olarak yapılmıştır. Bu yüzden yapıldığında ahşaptan yapılmıştır. Fakat sonraki dönemlerde oluşan büyük yangınlarda Galata kulesi çok büyük hasarlar almıştır. Cenevizliler 1348 yılından bu kuleyi yığma yaş kullanarak tekrardan inşa etmişlerdir. Fakat İstanbul’un Osmanlı Devleti tarafından fethedilmesi sonucunda bu kule farklı amaçlarda kullanılmıştır. 1700lü yıllarda tersanelerde çalışan tutsaklar bu kulede kalmışlardır. Sonrasında ise kulenin şehre hakim bir konumda olmasından dolayı yangınları gözetlemesi için bu kuleye o dönemin itfaiyecileri yerleştirilmiştir.

Galata kulesi bir çok kez bakım ve tadilattan geçmiştir. Günümüzdeki şekli ise Osmanlı padişahlarından 2.Mahmut zamanında verilmiştir. Galata kulesi ile ilgili efsanelerde kulaktan kulağa dolaşmaktadır. Galata kulesi karşısında kız kulesi bulunmaktadır. Kız kulesi daha önce inşa edilmiş bir kuledir. Kız kulesi boğazda tek başına iken karşısında Galata kulesi inşa edilmekteymiş. Bu iki kule arasında o zamandan beri bir aşk olduğu söylenir. Diğer bir efsane ya da buna inanış diyebiliriz Galata kulesine çıktığınız sevdiğiniz kişi ile evlenirsiniz. Bu iki efsane çoğu kişi tarafından bilinmektedir.

Galata Kulesi Giriş Ücreti

Galata kulesi şu an İstanbul’da en merkezi yerlerden bir tanesinde bulunmaktadır. Çoğu kişi toplu taşıma sayesinde kolaylıkla ulaşımını gerçekleştirebilir. Fakat özel araç ile gidilmez istenirse de, etrafında çok fazla sayıda ücretli veya ücretsiz park alanı bulunmaktadır. Kulede günümüzde restoran bulunmaktadır. Galata Kulesine giriş sabah 9 ile akşam 7 arasındadır. Giriş ücretleri ise Türkler ile yabancı turistler arasında fiyat farkı vardır. Türkler için giriş 10 TL, öğrenciler için 5 TL ve yabancı turistler için giriş 25 TL’dir. 5 yaşının altındaki çocuklar Galata kulesine ücretsiz olarak girebilirler. Müze kart ise Galata kulesinde geçerli değildir.

Darıca Hayvanat Bahçesi Nasıl, Giriş Ücreti Ne Kadar ?

Previous article

İthalat Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

More in Genel