Press ESC to close

Gamestop Hisse Senedi Nasıl Alınır? Gamestop Alınabilecek Yerler

Gamestop hisse senedi Nisan ayında 2,50 dolar seviyelerine kadar gerilemesinin ardından Reddit kullanıcılarının örgütlenip, güçlü bir şekilde destek vermesi ile birlikte 2020 yılını 18 dolar seviyelerinde tamamlamıştı. Fakat Gamestop hisse yükselişi bununla sınırlı kalmadı. Yeni yılla birlikte, hissedeki artış hızla devam etti ve Gamestop hisse senedi değeri 347 dolara kadar yükseldi.

Bu yükseliş, ilgi ile takip edildi ve neredeyse borsa ile yakından ilgilenen herkes tarafından duyuldu. Fakat ABD’nin önde gelen borsa kuruluşları arasında yer alan Robin Hood tarafından alış emri verilmesinin engellenmesi gibi nedenlere bağlı olarak hisse değerinden hızlı bir düşüş yaşandı.

Bu düşüşün yaşanmasının ardından Gamestop hisselerinin yükselmesini sağlayan, Reddit üzerinden kurulan iş birliği daha da genişledi ve bir gün sonra Gamestop hisse değeri 325 dolara kadar yükseldi. Bu yükselişte dünyanın en zengin iş insanları arasında yer alan Elon Musk’ında payı olduğunu söyleyebiliriz. Elon Musk’ın Gamestop hisseleri ile ilgili bir tweet atması ile birlikte birçok insan Gamestop hisselerine satın almaya yöneldi. Bu yükselişin ardından birçok kişi, Gamestop hisseleri nereden alınır gibi sorgular yapmaya başladılar. Gamestop hissesi satın alabileceğiniz yerleri sizler için derledik.

Gamestop Hissesi Satın Alınabilecek Yerler

Gamestop hisselerindeki yükseliş adeta küçük yatırımcıların bir araya gelerek, büyük finans kuruluşlarını yendiği bir savaş olarak yorumlanabilir. Bu noktada bireysel yatırımcıların daha başarılı olduğunu ve hisse fiyatlarını hızla yükselttiklerini söylememiz mümkündür. Bu yüzden birçok küçük yatırımcı ayağına kadar gelen bu fırsattan faydalanmak için Gamestop hissesi satın almak istiyor. Fakat Gamestop yabancı menşeili bir firma olduğu için nereden satın alınabileceği konusunda da bazı kafa karışıklıkları ortaya çıkıyor.

Gamestop hisse senedi almak ya da yabancı bir firmanın hisse senetlerini satın alabilmek için öncelikle yabancı borsalarda işlem yapma yetkisi bulunan bir aracı kuruluş ya da bankaya yönelmeniz gerekiyor. Türkiye’deki borsalardan işlem yapma yetkisi bulunan tüm bankalar ya da aracı firmalar bu işlemleri yapmak için gerekli yetkiye sahip değillerdir. Türkiye’de bulunan ve yabancı piyasalarda işlem yapma yetkisine sahip olan kurumlar ise şu şekilde listelenebilir;

  • QNB Finansinvest
  • Ata Yatırım
  • Yapı Kredi Yatırım
  • İş Yatırım
  • Deniz Yatırım
  • Gedik Yatırım
  • ICBC Yatırım

SPK tarafından, yabancı borsalarda işlem yapabilme konusunda yetkilendirilmiş kurumlar ile Gamestop hisse senedi üzerinde alım-satım işlemleri yapılabilir. Ayrıca, bu firmalar arasında seçim yaparken bazı konulara dikkat etmenizde de fayda var. Firmaların, hisse alım – satım işlemleri için talep ettikleri komisyonlar, işlem yapabilme saatleri ve işlemlerin uygulanma aralıkları dikkat etmeniz gereken konular arasında yer alacaktır. Diğer yandan, bazı firmalar yatırım hesabı bulunan kullanıcılarına bazı avantajlar sağlamaktadır. Bu avantajlara, detaylı bir şekilde göz atmanızda daha iyi bir süreç yaşamanız adına önemli olacaktır.

Gamestop Hissesi Neden Yükseldi?

Gamestop hisse senetlerinin bir anda aşırı yükselmesinin ardında Reddit yatırımcıları bulunuyor. Reddit üzerinden örgütlenen küçük yatırım topluluğu, açığa satış yapan fonlara savaş açmış ve bu yükseliş hareketi yaşanmıştı. Bu şekilde bir anda hayatımıza giren Gametsop şirketinde yaşanan yukarı yönlü hareketin detaylarına Gamestop hissesi neden yükseldi başlıklı analizden ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir