Press ESC to close

Gate.io nedir, Nasıl Kullanılır? Gateio Kripto Borsası Güvenilir mi?

Kripto para dünyasına girmek isteyenlerin ilk arayacağı ortam kripto para borsaları oluyor. Fakat gerek global gerek yerel birçok kripto para borsası bulunuyor. Bu kripto para borsalarından birisi de gate.io oluyor. Gate.io yüksek komisyon oranları ile tepki çekse de özellikle yeni çıkan kripto paraları hızla sistemine dahil etmesi ile de insanların tercihi oluyor. Tabii ki bir borsa seçiminde insanların aklına birçok soru takılıyor. Bu sorular genellikle Gate.io borası nedir? Gate.io borsası ne zaman kurulmuştur? Hangi ülkeye aittir? Gate.io borsası güvenilir midir? Gibi sorular oluyor.

Gate.io Nedir?

2013 yılında Çin merkezli olarak kurulan bir kripto para borsasıdır. Bu bağlamda dünya üzerinde kurulan ilk borsalardan birisidir. 2017 yılında hamlelerini hızlandırmış ve global pazarda söz sahibi olmaya başlamıştır. Özellikle yeni eklenen alt coinlerin bir numaralı borsası haline gelmiştir. Yeni çıkan birçok coinin ilk eklendiği borsa olmaya başlamıştır. Bu da işlem hacmini ve piyasa büyüklüğünü hızla artırmıştır. Gate.io borsasının en olumsuz yanı yüksek komisyon oranlarıdır. Gerek yerli gerek yabancı çoğu kripto para borsasına göre hatırı sayılır şekilde yüksek bir komisyon oranı uygulamaktadır. Bunun yanında özellikle yeni çıkan ve dump yapan coinleri takip etmek isteyenlerin bir numaralı kripto para borsası tercihi gate.io oluyor. Gate.io yeni çıkan coinleri sistemine en hızlı entegre eden borsaların başında geliyor.

Gate.io Fon Şifresi Nedir?

Gate.io borsasında karşınıza çıkacak ilk terimlerden birisi “fon şifresi”dir. Fon şifresi gate.io hesabınızda bir nevi ikinci bir şifre ve güvenlik aşaması sağlamaktadır. Alım satım işlemlerinde ve para çekme – yatırma işlemlerinde fon şifresi girilmesi gerekiyor. Bu sayede hesabınızı ikinci bir kodla daha doğrulamış oluyor.

Hesabınızdan haberiniz olmadan para veya kripto para çekilmesine izin vermiyor. İçerideki paranızın güvenliğini bu sayede artırmış oluyor. Fakat bu güvenlik önlemleri bazen kullanıcıların hayatını da zorlaştırabiliyor. Özellikle fon şifresinin unutulması durumunda kullanıcılar bir paniğe ve korkuya kapılabiliyor.

Gate io Fon Şifresini Unutursak Ne Olur?

İnsanların bu bağlamda en çok sorduğu sorulardan birisi de fon şifresini unuttum ne olacak veya unutursam ne olacak? Soruları oluyor. İnsanlar içerideki o kadar paralarını kaybetmek istemiyor. Bu bağlamda bu şifreyi unutmaları durumunda ne yapacaklarını merak ediyor. Eğer fon şifrenizi unutursanız;

  • İlk olarak Gate.io’ya giriş yapın. Daha sonra “hesap ayarları” seçeneğine gelin.
  • Hesap ayarları menüsünden sonra fonlarım kısmına gelmeniz lazımdır. Menüden fonlarım seçeneğini seçiniz.
  • Daha sonrasında “güvenlik ayarları” seçeneğine gelinmelidir. Fonlarım kısmından güvenlik ayarları kısmına tıklanmalıdır.
  • Buradan “kimlik ve güvenlik” seçeneği seçilmelidir. Kimlik ve güvenlik seçeneğini seçtikten sonra karşınıza şifre ve fon şifresi kısmı gelecektir. Buradan değiştir diyerek fon şifrenizi değiştirebilirsiniz. Tabii ki bu şifreyi değiştirmek için gate.io sizden güvenlik için SMS ve e-posta ile doğrulama alacaktır. Sonrasında şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Bu noktada şunu belirtmeden geçmeyelim ilk yolu yani yukarı da yer alan yöntemi denemek için mutlaka internet tarayıcınızdan gate.io’ya girmeniz gerekmektedir. Gate io’nun mobil uygulaması üzerinden bu işlem yapılamamaktadır. Bu işlemi gerçekleştirmek ve fon şifresini değiştirmek için telefonunuz veya bilgisayarınızın internet tarayıcısından gate.io’ya girmelisiniz. İkinci bir yol ise “fon şifremi unuttum” seçeneğidir. Hesabınıza giriş yaptığınız ekranda bulunan fon şifremi unuttum butonuna tıklayarak şifre sıfırlama ekranına gidebilirsiniz. Bu ekranda yine hem telefonunuza hem de e-posta adresinize güvenlik doğrulama kodları girecektir. Bu kodları şifre sıfırlama ekranına girerek fon şifrenizi değiştirebilirsiniz. Bu nedenle fon şifrenizi unutursanız panik yapmanıza gerek yoktur.

Gate.io Neden Fazla Tercih Ediliyor?

Gate.io’nun bu kadar popüler olmasının temelinde sunduğu kripto para seçeneğinin çok olması yatıyor. Komisyon oranları diğer borsalara göre ciddi seviyede yüksek olsa bile çok fazla kripto para seçeneği sunması, yeni eklenen kripto paraları sistemine çok hızlı bir şekilde dahil etmesi ile kullanıcıların tercihleri arasına giriyor. Özellikle yeni çıkan coinlerin anlık yükselişlerinden kazanmak isteyen yatırımcıların en çok tercih ettiği borsaların başında gate.io geliyor. Bu özelliği ile de fazlaca tercih ediliyor.

Gate.io Güvenilir Mi?

Tabii ki insanların en sık sorduğu sorulardan birisi de gate.io güvenilir mi? Sorusu oluyor. İnsanlar binlerce belki milyonlarca lirasını yatıracağı borsaların güvenilir olmasını bekliyor. Bu bağlamda hiçbir kripto para borsası için tamamen güvenli dememiz mümkün değildir. Fakat gate.io kurulan ilk borsalardan olması, teknik altyapısının ve güvenlik altyapısının güçlü olması, çok sayıda ülkede kullanılması ve çok fazla kullanıcısının olması ile güvenilir borsalar arasında yer alıyor.

Piyasanın köklü firmalarından birisi olması ile insanların güvenlerini kazanmayı başarıyor. Özellikle alım satım yapmak için güvenle tercih edebileceğiniz borsalardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Yine de çok büyük meblağlarda yatırım yapacaksanız hangi borsa olursa olsun alım satım işleminizden sonra paranızı soğuk cüzdanlara çekmeniz en güvenli yöntem olacaktır. Özellikle uzun yıllar alıp unutmak gibi bir düşünceniz varsa farklı kripto para saklama yöntemlerini kullanmanız faydanıza olacaktır.

Gate.io ile ilgili Önemli Bağlantılar

Gate.io Resmi Web Sitesi

Gate.io Kullanım Rehberi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir