gumruk-vergısı-nasil-hesaplanir
gumruk-vergısı-nasil-hesaplanir

İlgili yasal düzenleme uyarınca Türkiye Cumhuriyeti Devleti gümrük bölgesine giren ya da çıkan eşya/mal/taşınıra uygulanan ithalat veya ihracat vergilerinin bütününe gümrük vergisi denilmektedir.

Gümrük Vergisi Nasıl Hesaplanır ?

Gümrük vergisinin tanımını yaptıktan sonra akıllarda soru olan bir diğer noktaya geçiyoruz. Gümrük vergisi hesaplama işlemi nasıl olmaktadır? Gümrük vergisinin hesaplanmasında kamu maliyesine ilişkin pek çok para metre ve veri kullanıldığı için bu işlemleri bizler kâğıt kalem ile yapmakta güçlük çekeriz. Ancak internetin hayatımıza girmesi ile artık gümrük vergisi hesaplama işlemi de oldukça kolaylaşmaktadır. Peki, nasıl? Bunun için gerekli tüm iktisat verilerini ve maliye para metrelerini barındıran ve güncel mevzuatın belirlediği oranlara göre işlem yapan web sayfaları bulunmaktadır. Yani herhangi bir arama motoruna gümrük vergisi nasıl hesaplanır yazdığınız takdirde oldukça kısa ve pratik bir şekilde hesaplayabilirsiniz.

gumruk-vergisi-hesaplama

gumruk-vergisi-hesaplama

Gümrük Vergisi Ne Kadardır ?

Her bir sevkiyat için değeri 1.500 Euro’yu aşmayan eşyaya, geldiği devlete göre tek ve maktu gümrük vergisi işlemi uygulanmaktadır. Bahsi geçen vergi oranları kişisel kullanıma ait kitaplar hariç öteki eşyanın; AB ülkelerinden direkt gelmesi durumunda %18’lik gümrük vergisi, diğer ülkelerden gelmesi halinde %20’lik gümrük vergisi, eşyanın özel kullanıma mahsus kitap olması ve gönderimin 150 Euro’yu aşması halinde ise ülke farkı gözetilmeksizin %8’lik gümrük vergisi uygulanmaktadır.

Gümrük Vergisi Muafiyeti Olan Ürünler Var Mı ?

Aydınlatılması gereken bir diğer husus ise vergiden muaf ürünler olacaktır. Hangi ürünler gümrük vergisi muafiyeti hakkına sahiptir? Türkiye gümrük bölgesindeki bir şahsa posta veya hızlı kargo taşımacılığı vasıtasıyla gelen kişisel kullanıma özel kitaplar ve basılı yayınlar için gümrük değeri gönderim başına toplam 150 Euro’yu geçmiyorsa muafiyet tanınmakta ve gümrük vergisi uygulanmamaktadır.

Forexte Hırs Yapmak Doğru Mudur ?

Previous article

Bankaların Çalışma Saatleri

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi