Altın fiyatlarında bu hafta deyimi yerindeyse ” dananın kuyruğunun koptuğu ” hafta olabilir. Nitekim haftalardır vurgulamakta olduğumuz Abd Merkez Bankası Fed bu hafta faiz kararını açıklayacak. Altın fiyatlarının yönünü Abd’den gelecek bu haberler belirleyecek gibi duruyor. 26 Eylül 2018 Çarşamba günü Türkiye saati ile 21:00’de açıklanacak  olan

  • Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Ekonomik Planları,
  • Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC)  Açıklaması,
  • Federal Fon Hedef Oranı ,

verileri ve sonrasında saat 21:30 da Fomc toplantısında, Fed yetkilileri tarafından yapılacak açıklamalar oldukça önemli olacak. Tüm piyasaların odaklanmış olduğu Fed’in Eylül Ayı Faiz Toplantısında ne sonuç çıkacağı merak konusu olmuş durumda.

Piyasalarda 2 seviyesinde bulunan faiz oranlarının 2,25 e arttılacağı yani 25 baz puanlık bir arttırımın yaşanacağı yönünde beklenti mevcut. Ancak son gelen Abd ekonomik verilerinden üfe ve tüfe verileri sonrası Fed’in belki Eylül ayını pas geçebileceği de konuşulmakta.

Güncel Altın Fiyatları

Altın fiyatlarını incelediğimizde yaklaşık olarak 3 haftadır 1200 dolar çevresinde fiyatlamaların sürdüğünü, zaman zaman 1200 dolar üzerine yükselse de buranın üzerinde bir kapanış yapamadığını gözlemlemekteyiz. Son olarak geçtiğimiz hafta 1207 dolar seviyesine kadar artan altın fiyatları haftalık kapanışını yine 1200 dolar seviyesinin hemen altından gerçekleştirdi. Altın ons fiyatları şu sıralarda 1,195 doların altına kadar gerilemiş durumda.

Altın fiyatlarında 2018’in kalan kısmında yükseliş yaşanır mı yoksa altın fiyatları düşmeye devam eder mi gibi son günlerde sık sorulan soruların cevapları da bu hafta Fed’in açıklayacağı faiz oranlarında ve FOMC toplantısından çıkacak satır başlarından sonra belli olacak gibi görünüyor.

Ons Altın Analizi

Ons altın fiyatlarında gözler çarşamba günü Fed’den gelecek kararlara çevrilmiş durumda. Altın fiyatları bir yandan Fed’i beklerken diğer yandanda teknik analizin çalıştığı bir dönem yaşamaya devam ediyor. Bu dönem Fed’in kararları ile yaşanabilecek sert hareketler ile son bulabilir. Ancak biz yine de ons altın grafiğini bir açıp bakalım. Grafikler bize altın fiyatlarının yönü ile alakalı ne söylüyor, altın fiyatları ne olur diyor bir de o şekilde inceleyelim.

ons-altin-grafiği-altın grafik

altin-ons-haftalık-grafik

Altın ons grafiğini haftalık olarak açıp detaylı bir şekilde incelediğimizde karşımıza çıkan bazı önemli detaylar mevcut. Öncelikle göstergeler şuan nötr de bulunuyor. Yani ons altın için grafik ne yukarı yönlü bir hareketi ne de aşağı yönlü bir hareketi kesin bir şekilde desteklemiyor diyebiliriz. Bu durum altın fiyatlarında yaşanabilecek hareketlerinde teknikten ziyade haber akışından kaynaklanabileceğini gösteriyor.

Altın Fiyatları Ne Olur ?

Ons altın fiyatlarında yaşanacak olası yükselişlerde takip edeceğimiz noktalar şu şekilde. Altın fiyatları 1200 dolar üzerine atması halinde 1,211 dolar ve 1232 dolar seviyeleri direnç belgeleri olarak takip edeceğimiz noktalar. 1232 dolar seviyesinin aşılması altında görünümü pozitife çevirecek ve 1270 dolar ve 1301 dolar seviyelerini hedef haline getirebilecektir.

altın grafik analizi

ons altın analizi ve yorumları

Altın fiyatlarında yaşanacak olan olası düşüşlerde ise 1184 dolar seviyesi ön plana çıkıyor. 1884 dolar seviyesinin aşağı yönlü kırılması ise 1157 dolar destek seviyesine doğru yeni bir düşüşün yaşanmasını sağlayabilecektir. Bu seviyenin altına inişler ise altın fiyatlarında yeni bir dip arayışını beraberinde getirebilir ki bu konuyu daha sonraki paylaşımlarımızda detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.