Medeniyetin başlangıcında insanlar ilk etapta ateşi keşfetmiş sonrasında ateşi elde etmek için de odun ve ilerleyen zamanlarda fosil yakıtlar olan kömür, petrol ve doğalgaz kullanımları göstermiştir. Yenilenemez enerji kaynaklarını oluşturan bu yakıt türleri arasında fosil yakıtlar, 200 milyon yıl öncesine kadar dayanan bir tarih gösterirken, son 1000 yıl içerisinde de kullanılmıştır.

Ham Petrol Hakkında

İşlenmemiş madde, ham madde anlamına gelmekle birlikte ham petrol yine işlenmemiş petrol ürününü ifade etmektedir. Ham petrol damıtılarak çeşitli türlere ayrılmamış, çıkarıldığı yerde bulunduğu derinliğe göre koyu yeşil, siyah veya kahverengi bir renk gösteren sıvıdır. 20. yüzyıl başından itibaren yapılan bilimsel araştırmalar sayesinde ham petrol oluşumu incelenmiştir. Hidrokarbonların ve bir hidrokarbon olan petrol, milyonlarca yıl öncesinden bugüne yaşamını yitiren bitki ve hayvanların organizma artıkları ile deniz ve göl gibi tabanlarda birikmesiyle oluşmaktadır.

Ölü mikroorganizmalar taşınma yolu ile tabanda birikim gerçekleştirdiğinde, ham petrol ortaya çıkar. Sonrasında kimyasal bozulma ile parçalanarak, moleküler değişim gösteren bu fosiller ham petrol ve doğalgaz oluşturur.

[ilgili_yazi id=”201″]

Ham Petrol Neye Göre Fiyatlanır?

Bir araç sahibi olan kişiler veya forex piyasası gibi noktalarda yatırım yapan kişiler benzin fiyatlarını ve petrol fiyatlarını sürekli şekilde takip etmektedir. Petrol bir yeraltı zenginliği olarak her zerresi ile değerlendirilir ve ham petrolün çıkarılmasından rafine ürünlerin elde edilmesine kadar sürekli fiyat değişiklikleri oluşur.

Ham petrol fiyatları üzerinde belirleyici faktörler olarak; ilk etapta gösterilebilecek talep faktörü bulunmaktadır. Arz -Talep faktörü petrol fiyatlarına etki eden en önemli kıstas olmaktadır.Petrol üreticilerinin sahip olduğu üretim kapasitesi, petrol üretimi yapılan ülkelerde yaşanan siyasal ve sosyal değişiklikler, dağıtım ağı, evrensel ekonomi ham petrol fiyatlarında oynaklık oluşturur.

Her geçen gün dünya genelinde enerji talepleri artış gösterirken, ham petrol kaynakları giderek azalmakta ve her gün petrol kuyularında sondaj çalışmaları yapılmaktadır. Her ne kadar petrol üretimi her geçen gün daha fazla artsa dahi petrol fiyatları üzerinde yine de bir baskı bulunmaktadır.

Dünyada petrol üretilen ve özellikle ham petrol çıkarılan bölgeler sınırlı olduğu için bu bölgelerde yaşanan siyasi değişiklikler ve istikrarsızlık petrol fiyatlarında beklenmedik etkiler ortaya çıkmasına neden olur. Savaşlar, tartışmalar ve siyasi marifetler ham petrol fiyatlarının birden yükselmesine neden olabilir.

Ham petrol fiyatları üzerinde en önemli etkilerden birisi de dağıtım olarak bilinmektedir. Yani petrol dağıtılırken, yol üzerinde yer alan terör faaliyetleri, yol zorlukları, ambargolar ve hükümet politikaları fiyatlar üzerinde etki göstermektedir.

Opec’in Petrol Fiyatlarına Etkileri

OPEC yani Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü, verdiği kararlar ile petrol fiyatları üzerinde önemli bir etki oluşturmaktadır. OPEC’e üye olan devletler ve üye olmayan devletler dönem dönem üretim kesintisi veya artırma kararları aldığında, petrol fiyatları değişim göstermektedir. Petrol son bir kaç yıl içerisinde ciddi anlamda bir düşüş yaşamıştır. 100 doların üzerinden başlayan düşüş hareketi petrolü 30 dolar seviyelerine dek çekmiştir. Bu seviyelerden toparlanan petrol fiyatı yeniden yükselişe geçmiş ve şu sıralarda 60 doların hemen altından fiyatlanmaktadır.  Amerika’da kaya petrolü için üretim hızlı şekilde büyürken, 2025 gibi dönemlerde Amerika’nın toplam üretiminin Rusya ve Suudi Arabistan üretimine eşit olacağını tahmin edilmektedir.

[ilgili_yazi id=”194″]

Petrol fiyatlarının zaman içerisindeki değişimlerini, güncel petrol yorumlarını ve analizlerini petrol forum sayfasından takip edebilirsiniz. Sizde bir petrol yatırımcısı iseniz diğer yatırımcılar ile petrol forumları aracılığı ile fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir