Press ESC to close

Hangi Bankalarda Gümüş Hesabı Var? Gümüş Nereden Alınır 2022

İşte piyasalarda esen fırtınanın esen faktörü gümüş. Yatırım yapmak isteyenlerin en fazla tercih ettiği altından sonra ziynet eşya olarak da kullanılan en değerli varlık olarak biliniyor. Gümüş,  yüksek kazanç ihtimali ve güvenli olması nedeniyle bir çok yatırımcının şimdiye kadar ilgisini çekmeyi başarmıştır. Bu nedenle yatırımcılar gümüş nasıl alınır, hangi bankalardan gümüş alabilirim gibi soruları yöneltmekteler. Biz de bu yazımızda hangi bankalarda gümüş hesabı var sorusunu cevaplandıracak ve farklı gümüş alma yöntemlerini açıklayacağız.

Gümüşün Yatırım Dünyasındaki Yeri

Birçok ülke arasındaki ticaret savaşları derken altın fiyatları daha düne kadar rekordan rekora koşuyordu. Fiyatların son günlerde sürekli yükselmesi nedeniyle yatırımcıların altına olan ilgisi her geçen gün arttı. Bu durumda darphane ve kuyumcular talebe yetişemedi. Tüm dikkatler altına yoğunlaşmışken gümüş ise sessiz sedasız yol almaya başladı ve altına rakip olma yolunda ilerledi.

Halk arasında gümüş pek yatırım aracı olarak görülmese de son dönemde talepte ciddi artış var. Gümüş getiri potansiyeli ile de altınla yarışıyor diyebiliriz. Gümüşün kârda altını sollamasında yatırımcı ilgisinin yanında üretim ve tedarik sıkıntısı da etkili oldu.

Gümüşün uzun vadeli fiyat değişimlerini göz gezdirdiğimiz zaman 2013 yılında sonlandırdığını ve yükseliş trendi sonrasında 2015 yılının sonlarına doğru düşüş trendi göstermiştir. Daha sonra belli bir miktar yükseliş yaşamış ve belli bir aralıkta hareket etmeye başlamıştır. Bir yıllık fiyat değişimlerine baktığımızda ise fazlasıyla yüksek bir oynaklık görülmektedir. Bu durumun ise altın fiyatlarına bağlı olduğu bilinmektedir. Bu sebeple gümüş yatırımı yapmak istiyorsanız eğer, tıpkı altında da olduğu gibi birkaç farklı yatırım piyasalarını tercih etmeniz mümkün.

Gümüş Yatırım İçin Kaç Seçeneğimiz Bulunuyor?

Öncelikle gümüşe yatırım yapacaksanız eğer bunun için 4 tercihiniz bulunuyor. İlk seçeneğiniz fiziki olarak gümüş almak, ikinci seçeneğiniz bankalar üzerinden gümüş alma, üçüncü seçenek Viop piyasaları yani vadeli işlemler ve opsiyon piyasalarından gümüş almak, dördüncü yani son seçeneğiniz Forex piyasalarından gümüş satın alma. Peki bu seçeneklerden hangisini tercih etmem gerek? Diyeceksiniz, tabi bunun kararını siz vereceksiniz. Gelelim ikinci seçenek olan bankadan gümüş nasıl alınır sorusunun cevabına.

Bankadan Gümüş Nasıl Alınır?

Birkaç banka son zamanlarda gümüşe olan büyük ilgi nedeniyle yatırımcılara vadesiz gümüş hesabı açma fırsatı sağladı. Günümüzde altınları güvenli şekilde saklamak ve finansal sisteme kazandırmak amacıyla bankalar üzerinden yeni bir yatırım yöntemi geliştirildi. Tıpkı vadeli mevduat hesapları gibi altın içinde banka hesapları yaratıldı.

Altın hesapları üzerinden hem dolar, hem de Türk lirası bazında yatırım yapılması mümkün oldu. Aynı şekilde gümüş için yatırım hesapları bulunmaktadır. Bankadan gümüş almayı tercih ederseniz aldığınız gümüş yatırımında herhangi bir güvenlik riski olmaz. Bankalar yatırımcının aldığı kadar gümüş rezervini tutmakla yükümlüdür ve bu nedenle bankadan gümüş almak en mantıklı durumdur.

Hangi Bankalarda Gümüş Hesabı Var?

Türkiye’de özellikle 4 banka gram gümüş için yatırım hesabı açmaktadır. Örnek verecek olursak ilk Denizbank gümüş hesabı, Kuveyt Türk gümüş hesabı, Vakıf Katılım Bankası gümüş hesabı, TEB gümüş hesabı olarak 4 kategori bulunmaktadır. Bu bankalardan makas aralığı en uygun olan Kuveyt Türk bankası olarak karşımıza çıkıyor. Sonrasında ise TEB bankası gelmektedir.

Gümüş alım veya satım konusunda Kuveyt Türk bankasının diğer bankalardan birçok avantajı bulunmaktadır. Örneğin; 1 TL karşılığında bile gümüş alabiliyorsunuz ki bu vadesiz gümüş hesabı oluyor ancak internet banka şubelerinden kolaylıkla gümüş alım ve satım yapabiliyorsunuz. Bu durumun en büyük avantajlarından biri ise bankanın belirlediği miktarda fizik teslimatlı gümüş alabilmektesiniz. Ayrıca gümüş hesabınızı sabah 09.00 ile akşamüstü 17.30 saatleri arasında gerçekleştirilebilirsiniz. Gümüş yatırımı yapmak istiyorsanız eğer size en uygun bankalar olacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir