Havale ve EFT Arasındaki Fark Tam Olarak Nedir?

Hemen hepimiz zaman zaman gerek yakınımızda gerekse uzakta bulunan kişi ve kurumlara para verme ihtiyacı hissedebiliyoruz. Bunu yapmak için artık elle para vermek yerine bankaları tercih ediyoruz. Bankalarda para gönderimi yapmak hem çok kolay hem de farklı seçeneklerle gerçekleştirmektedir. Öyle ki, banka hesabınızda bulunan bir parayı başka birine göndermek istediğinizde karşınızda havale ve EFT isimli iki farklı seçenek çıkar. Bu içeriğimizde havale ve EFT arasındaki farka değinip EFT ne zaman hesaba geçer diye merak edenlere yanıt vereceğiz.

Havale ve EFT Arasındaki Fark Nedir?

Banka hesabından bir başka banka hesabına ödeme yapmak istediğimizde karşımıza çıkan havale ve EFT seçenekleri arasındaki temel fark şudur: Havale, aynı banka içerisinde bulunan hesaplar arasında para gönderimi yaparken kullanılır, EFT ise farklı bankalarda bulunan hesaplar arasında para transferi yaparken kullanılır. Yani örnek vermek gerekirse sizin X bankasında bir hesabınız var, bu hesapta bulunan parayı yine X bankasında yer alan başka bir hesaba gönderirseniz bu işlemde havale kullanılır. Diğer taraftan sizin hesabınız X bankasında fakat para göndermek istediğiniz hesap Y bankasındaysa bu durumda EFT seçeneğiyle bu para gönderimi gerçekleşir.

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Havale yoluyla aynı bankalar arasında para transferi yaptığınızda gönderdiğiniz para anında karşı hesaba geçer. Fakat EFT ile para gönderiminde aynı şeyi söylemek mümkün değildir. EFT işleminin tamamlanıp paranın karşı hesaba geçmesi için bankalar açık olmalıdır. Yani hafta içi 08.00 ile 17.00 arasında EFT işlemi tamamlanır. Diğer saatlerde göndereceğiniz para, ilk mesai saatlerinde karşı tarafa ulaşacaktır. Yani EFT ne zaman hesaba geçer sorusunun cevabı, bankalar ne zaman açıksa şeklindedir diye özetleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir