Hesabıma Yanlışlıkla Para Gelmiş Ne Yapmalıyım | Hatalı Para Yatırmak

Günümüzde insanlar sık sık banka hesaplarından para transferi işlemi gerçekleştirmektedir. Bu durumda hatalı girilebilecek bir sayı nedeniyle gönderdiğiniz para bambaşka birinin hesabına gidebilmektedir. Bu şekilde yanlış para transferi yapan kişiler hemen bankalarına başvurmalıdır ve hatalı işlem yaptıklarını belirtmelidir. Hesabıma yanlışlıkla para gelmiş ne yapmalıyım diye soranlar ise parayı iade edebilirler.

Eğer hesabınıza hatalı bir şekilde yatırılan parayı iade etmek istemezseniz, bu sizin tercihiniz olacaktır. Sizden bu parayı zorla alamazlar. Ancak parayı hatalı yatıran kişi hukuki metotlara başvurabilir ve hakkınızda dava açabilir. Bu sayede paranın geri alınması sağlanabilir. Mahkeme neticesinde haksız olan taraf tüm mahkeme giderlerini ödeyecektir.

Hatalı Para Yatırmak

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mobil bankacılık ve internet bankacılığı hizmetlerini uygulamalarına koydu. Birçok bankacılık hizmeti bu uygulamalar sayesinde daha basit bir şekilde yapılır durumdadır. Bu işlemleri yapabilmek için müşteri numarası ya da IBAN gerekmektedir. Bu işlemler esnasında girilecek tek yanlış rakam paranın istenmeyen bir hesaba gitmesine neden olabilmektedir.

Hesabıma Yanlışlıkla Para Gelmiş Ne Yapmalıyım | Hatalı Para Yatırmak

Para transferini hatalı yapan kişilerin yapması gereken bazı işlemler vardır. İlk olarak bankanın müşteri hizmetleri aranarak durum bildirilmelidir. Eğer aynı bankanın müşterisine para transferi gerçekleşmişse işlem anında düzeltilmektedir. Ancak başka bir bankaya havale gitmişse işler biraz daha zorlaşmaktadır. Hesabıma yanlışlıkla para gelmiş ne yapmalıyım sorusunu soranlar hatalı işlemin sahibine parasını iade etmek istemektedir. Şayet böyle düşünen birine paranız gitmişse rahatlıkla iadesini alabilirsiniz.

Yanlış Yatırılan Paranın İadesi

Eğer paranızı hatalı gönderdiyseniz bankanıza haber vermek dışında yapabileceğiniz pek de bir şey yoktur. Zira parayı gönderdiğiniz kişinin tasarrufu ile ancak paranızı geri alabilirsiniz. Banka kişiyle iletişim kurar ve ondan müşteri talimatı ister. Eğer o kişi talimatı vermezse banka herhangi bir yaptırım uygulayamaz.

Yanlışlıkla yatırdığınız paranın iade edilebilmesi için karşı tarafa haksız kazanç sağlama davası açabilirsiniz. Bu durumda haklılığınız ortaya çıkarsa kişiden paranızı alabilirsiniz. Hesabıma yanlışlıkla para gelmiş ne yapmalıyım diye merak eden kişiler parayı iade etmeniz en doğrusu olacaktır.

 

Ekonomi Editörü

Halka Arz Nedir?

Previous article

İcralık Olanlarla Kredi Veren Banka Var Mı?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

More in Ekonomi