Kredi Ödemelerinin İdari Takip Süreci Nedir? Süreç Nasıl İşler

iota nereden alınır

iota nedir, iota nasıl ve nereden alınır

Bankalardan nakit ihtiyacı sebebi ile çekilen kredileri geri ödemekte zorlanan müşterilerin ileride karşılaşabileceği durumlardan biri olan kredinin idari takip düşmesi konusunda yapılması gerekenler ile ilgili birçok bilgiyi bu yazımız aracılığı ile bulabileceksiniz.  Böyle bir durum ile karşılaştığınızda yapmanız gerekenler konusuna dikkat etmek banka ile herhangi bir problem yaşamamak konusunda çok önemlidir. Banka ile müşteri arasında yaşanacak olumsuzluklar birçok soruna davetiye çıkaracaktır. Bu konuda ilk yapmanız gereken kredi borcunuzun tamamını kapatmak olacaktır. Eğer imkanınız var ise olumsuzluklara karşı önlem almak için bu yola başvurabilirsiniz.

Bankalar tarafından sağlanan kredi idari takip sürecine girdiği süre boyunca bankalar ile herhangi bir işlem yapma imkanınız bulunmayacaktır. Çözüm olarak tek çıkar yolu banka ile görüşerek borcunuzun yapılandırılmasını talep edebilirsiniz. Bu durumda bankanın avukatları aracılığı ile sizinle iletişime geçilecek ve krediniz ile ilgili size gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır. Bu görüşme esnasında size sunulacak olan çözüm yollarından bütçenize en uygun, ödemekte zorlanmayacağınız yöntemi seçmeye özen göstermelisiniz.

Kredi Takibe Düştü Ne Yapmalıyım?

Bankalar müşterilerine kredi verdiklerinden herhangi bir sebepten dolayı ödenmeyen kredilerin idari takip düşmesi gibi durumları kesinlikle kabul etmezler. Bu gibi durumlarda çektiğiniz krediyi ödemezseniz bankaların finansal piyasalarda itibarı azalacaktır.  Bir yandan da takibe düşen kredinin geri alınma süreci çok uzun sürmekte olduğu için bankalar kesinlikle verdikleri kredinin ödenmemesini hoş görmüyorlar. Bu gibi sebeplerden dolayı çektiğiniz kredinin ödemelerinde gecikme olduğu durumda banka ile görüşerek kredilerinizin ödeme planlarında düzenleme talep edebilirsiniz.

Diğer bir sorun ise bankalar ile yaşadığınız sorunlar neticesinde tüm bankalar ile olan ilişkileriniz zedelenecektir. Kredi notunuz ödemeleri düzenli yaptığınız gibi yükselmeyecek tam aksine düşecektir. Kredi notunu yükseltmeniz için bazı çözümleri kullanabilirsiniz.

Kredi İdari Takip Sürecinde Kredi Kartı Alabilir miyim?

Takip sürecinde olan kredi sonrasında bankalardan kredi kartı talep ettiğinizde size bu kartı kolay kolay tahsis etmeyeceklerdir. Ancak düzenli bir şekilde maaş ödemeniz yapılan bir bankanız var ise bu bankadan kredi kartı almanız normalin aksine daha kolay olabilecek. Herhangi bir yol bularak kredi kartı sahibi olursanız bu kartın ödemelerini kesinlikle geciktirmemeniz gerekiyor. Aksi taktirde bankalar ile olan ilişkiniz her zamankinden daha kötü olur ve bankalar ile işlem yapmanız tamamen kısıtlanır.

Kredi kartı almanın diğer bir kolay yolu ise kullandığınız bankalardan faturalarınıza otomatik ödeme  talimatı vermektir. Düzenli verilen talimatlar sonrasında bankanız size öncelik tanıyarak talep ettiğiniz kredi kartını kolay bir şekilde verecektir. Bankanız bu sayede size her zaman olduğundan daha fazla güvenecek ve işlemlerinizi en iyi şekilde yapmanız için bankanın her şartlarından faydalanabileceksiniz. Bu gibi durumlara dikkat ederek finansal hayatınızda herhangi bir gün acil nakit ihtiyacınız olursa bankalardan kolayca bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bankalar hayatımızın her noktasında önemli bir yer taşıdığı için onlarla kesinlikle aranızı iyi tutmanız gerekiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir