Press ESC to close

İlk Kredi Ödenirken İkinci Kredi Çekmek Mümkün müdür?

Bazı ihtiyaçları sebebi ile ihtiyaç kredisi çekmiş bir insan sonradan ev almaya karar verdiğinde konut kredisi çekme gereksinimi duyabilir. Bunun yanı sıra hayat şartlarının zor olmasından kaynaklı çektiği ihtiyaç kredisinin ihtiyaçlarını karşılamaması ve bunun sonucunda tekrardan ihtiyaç kredisi çekme gereksinimi de duyabilir. Bu gibi durumlarda ihtiyaç sahiplerinin aklına ilk olarak bir krediyi öderken ikinci kredi çekebilir miyim sorusu gelmektedir.

Bankalar müşterilerine kredi verirken bazı kriterleri göz önünde bulundururlar. Bunun en önemli sebeplerinden birisi ise kişinin borç yükünün fazla olmasından ve verilen kredinin geri ödenmesinde sorun yaşanmamasını istemeleridir. Bu sebepten dolayı kişinin kredi kullanması ilk kredi kadar kolay olmamaktadır. Kısacası kredi halihazırda bir kredi borcunuz olduğu için kredi talebiniz ret cevabı ile karşılaşabilir.

İkinci Krediyi Kullanmak için Kişiden Talep Edilen Şartlar Nelerdir?

Yazımızın girişinde bahsettiğimiz gibi bankaların gözünde kredi vereceği kişilerin herhangi bir borç yükünün bulunmuyor olması çok önemlidir. Bu yüzden bankalardan kredi talep etmeniz durumunda bankalar ilk olarak anlık olarak borç yükünüz ve sabit geliriniz ile arada bulunan farkı hesaplar. Bu hesaplama doğrultusunda banka size ikinci krediyi verip vermemek konusunda son kararı verecektir. Eğer sabit geliriniz iki krediyi ödemek konusunda size herhangi bir zor durum hissettirmeyecekse ikinci kredi rahatlıkla verecektir. Bu konuyla beraber bankaların ilgilendiği diğer konulardan birisi bir önceki kredinizin ödemelerini düzenli yapıp yapmadığınızdır. Eğer bilinçli bir kullanıcı olduğunuza kanaat getirilse kolay bir şekilde ihtiyaç kredisinin yanı sıra konut kredisi kullanabilirsiniz. Buradan da görüldüğü üzere kredi ödemeleriniz olumsuz olursa her durumda karşınıza çıkmaktadır. İleride oluşabilecek sorunları göz ardı etmeden güncel kredi borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemeniz kesinlikle öneriliyor.

İkinci Kredi Kullanılırsa Düşük Faiz Oranlarından Yararlanılır mı?

Bankaların verdiği kredilerde kişileri zorunlu kıldığı faiz oranlarının herhangi bir şekilde değişken yapısı bulunmamaktadır. Faiz oranları her müşteri için aynı şekilde olup müşteriden müşteriye değişkenlik göstermez. Ara sıra yapılan uygulamalar ile birlikte aşağıya veya yukarıya doğru yönlendirilse de genel bir müdahale olmadığı sürece kişilere özel düşük faiz oranı uygulanmamaktadır. Eğer ikinci krediyi çektiğinizde düşük faiz oranları devrede ise bu sayede düşük faiz oranlı kredi çekmek konusunda başarılı olabilirsiniz. Bu yöntemi beklemek yerine refinansman seçeneği ile kredi başvurusu yapmak bu konuda sizi daha fazla kazançlı çıkaracaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir