Press ESC to close

İlk Emeklilik Maaşı Ne Zaman ve Nereye Yatar? Nasıl Öğrenilir?

Yeni emekli olanların aklına takılan sorulardan birisi de tabii ki maaşları oluyor. Maaşlarını hangi gün hangi bankadan alacaklarını merak ediyorlar. Emekli olduktan sonra ilk emekli maaşı ne zaman yatar? Nereden öğrenilir? Bu merak konusu oluyor. Emekli maaşları hangi gün yatıyor? Emeklilik işlemleri kaç hafta sürüyor? İlk maaşınızı hangi bankadan hangi şekilde alabilirsiniz? Bu ve benzer soruların cevapları makalemizde sizleri bekliyor.

İlk Emekli Maaşı Nereye Yatar?

İlk emeklilik maaşının yatacağı yer tercihinize göre değişiklik gösterir. Artık e-devlet üzerinden veya emeklilik başvurusu yaparken dolduracağınız belge ile hangi bankadan emekli maaşınızı almak istediğinizi seçebiliyorsunuz. Eğer bu seçimi yaptıysanız maaşınız belirttiğiniz bankanın belirtiğiniz şubesine yatacaktır. Eğer bu seçimi yapmadıysanız maaşınız Ziraat Bankası’na yatacaktır. Bu durumda ilk maaşınızı kimliğiniz ile gidip Ziraat Bankası’ndan alabilirsiniz. Eğer şubeye gitmekle uğraşmak istemiyorsanız emeklilik işlemlerinizi tamamlarken mutlaka hangi bankadan ve bankanın hangi şubesinden emekli maaşınızı almak istiyorsunuz bunu belirtin. Artık bu işlem e-devlet üzerinden de kolaylıkla yapılabilmekte. Hem maaşınızı alacağınız bankayı e-devlet üzerinden seçebilir hem de mevcut bankanızı değiştirebilirsiniz.

Bankalar emekli maaşını kendilerinden alan müşterilerine 3 yıl kalma şartı ile ekstra promosyon ödemesi de yapmaktadır. Promosyon ödemeleri maaşınızı aldığınız bankaya ve maaşınızın miktarına göre değişiklik göstermekle birlikte 500 TL’den 2000 TL’ye kadar değişmektedir. Bu nedenle bankanızı seçerken bu gibi ekstra avantajlara da dikkat etmeniz faydanıza olacaktır.

ilk emeklilik maaşı nereye yatar
ilk emeklilik maaşı nereye yatar, ilk emekli maaşının nereye yattığı nasıl öğrenilir 2022

Neredeyse bir maaş tutarınıza veya en azından yarım maaş tutarınıza yakın bir meblağı da 3 yılda bir promosyon olarak almanız bu şekilde mümkün olacaktır. Bankalar promosyonu 3 yılın sonunda değil bankadan emekli maaşınızı almaya söz verdiğiniz gün yatırmaktadır. Bu nedenle maaşınızı almaya başladıktan sonra bankanızla iletişime geçerek bu promosyonu da alabilirsiniz. Bu da size ekstra bir gelir olacaktır. 3 yıl aynı bankada kalmak dışında da ekstra bir şart bulunmamaktadır.

Emeklilik İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Bu sürede değişiklik göstermektedir. Emekli işlemlerinizin başlaması, tazminatınızın hesaplanması, maaşınızın hesaplanması ve ilk maaşınızın yatması ortalama olarak 1 ay civarında sürmektedir. Bu süre yoğunluğa göre değişiklik göstermektedir. 20 günde sonuçlanabileceği gibi 2 aya yakın da sürebilmektedir. Bu süre o anki yoğunluğa, sizin işinize, belgelerinizi teslim etme sürenize ve benzer sebeplere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Siz emekli olurken bu süreyi ortalama olarak 1 ay sürecek gibi hesaplayabilirsiniz. Ekstra bir yoğunluğa gelmediğiniz ve gerekli belgelerde bir sorun olmadığı sürece 1 ay içerisinde emeklilik işlemleriniz sonuçlanacaktır.

İlk Emeklilik Maaşı Ne Zaman Yatar?

Emekli maaşı, emekli olduğunda sosyal güvenceye (4A, 4B, 4C veya Bağkur gibi) değişiklik göstermektedir. Bunun yanında T.C kimlik numaranıza göre de değişiklik göstermektedir. Emeklilik maaşları ayın 20 sinden diğer ayın ilk haftasına kadar geniş bir aralıkta yatırılmaktadır.

Memur emeklileri genel olarak ayın 1’inden 1’ine maaşını almaktadır. Fakat yine de emeklilik şeklinize göre ve T.C kimlik numaranıza göre bugün değişiklik gösterebilmektedir. Hangi gün maaşınızın yatacağını öğrenmek için aynı işte çalıştığınız ve emekli olan bir arkadaşınız varsa ona sorabilirsiniz. Bu genellikle size yakın bir sonuç verecektir. Bunun dışında sosyal güvenlik kurumunu arayarak da hangi gün maaşınızı alacağınızı öğrenebilirsiniz. Eğer emekliliğiniz maaş tarihinden sonrasına denk gelirse ve maaşınız 1,5 – 2 ay sonra yatarsa aradaki fark da size ödenecektir. Bu nedenle ne zaman emekli olduğunuzun bir önemi bulunmamaktadır. Eğer arada fazla gün kalırsa bu fazla günlere ait paranız ilk maaşınızla beraber size yatacaktır. Fakat bu yatma süresi uzayabileceği için mutlaka emekli olmadan önce kenarda biraz para bırakmaya özen gösteriniz.

İlk emeklilik maaşı yatması 1 aydan uzun sürerse bu durum sizi sıkıntıya sokabilir. Maaşınız emekli olduğunuz ilk aya yetişmeyebilir. Her ne kadar fark size ödenecek olsa da ödenmesi ilk maaş gününüze kalacağından, o güne kadar harcamalarınızı kontrol altına almanız gerekmektedir. Bu nedenle ilk emekli maaşınız yatana kadar sorun yaşamamak için mutlaka köşeye bir para bıraktığınızdan, maaşınız yatana kadar faturalarınıza, mutfak masrafınıza varsa kredi kartı veya kredi borcunuza yetecek bir meblağın olduğundan emin olunuz. Aksi halde ilk maaşınız yatana kadar geçen sürede sorun yaşama ihtimaliniz bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir