Influencer nedir
Influencer nedir, nasıl olunur? Influencerlık ne kadar kazandırır, avantajları neler

Günümüz hayatında sosyal medyanın yeri çok büyük olmakla birlikte bilhassa son yıllarda Instagram, YouTube, Twitter ve Snapchat gibi birçok platform kullanılmaktadır. Neredeyse her insanın bu sosyal medya platformlarında en az bir hesabı bulunurken, bu hesaplarda da takip edilen influencer yani Türkçesi ile etkileyen hesaplar çok önemli bir yer oluşturmaktadır.

Influencer Nedir?

Influencer kavramı; Türkçede ifade edildiği şekilde etkileyen anlamına gelirken, sosyal medya üzerindeki söylemleri ve hareketleri ile insanlarda etki oluşturan kişi anlamına gelmektedir. Yani sosyal medya yaklaşımları sayesinde düşünce ve davranış değişiklikleri oluşturan bu kişiler diğer bir deyişle fenomen olarak da bilinmektedir.

Influencer Nasıl Olunur?

Sosyal medya hesabı bulunan bir kişinin influencer konumuna ulaşabilmesi için çok yoğun bir çalışmadan ve gerçekten başarılı bir süreçten geçmesi gerekir. Eskiden insanlar toplum içerisinde kabul edilerek, fikirleri, hareketleri ve konuşmalarıyla yaygın bir hale gelebiliyordu. Bugün ise dijital ortamda influencer olarak adlandırılan kişiler iyi bir hayran kitlesi elde ederek, ilgi çekici paylaşımlar ile kullanıcılar arasında güçlü bağlar kurmaktadır.

Influencerlık nedir

Influencerlık nedir, avantajları neler? Influencer nasıl olunur?

Influencerlar yaptığı her konuşma, paylaştığı her söylem ve her harekette insanların hayatlarına dokunan ve onları güven noktasından yakalayacak hareketler gerçekleştirir. En önemli noktada her zaman özgün ve ilgi çekici içeriklere sahip olması gerekir. Örneğin, mizah ile ilgileniyorsa; yazıları, fotoğrafları veya videoları insanların gerçekten güleceği ve eğleneceği içerikler olmalıdır.

Aktif ve doğru bir şekilde sosyal medya kullanan bir hesap sahibi, influencer olmak için seçtiği alanda gerçekten uzman olmalıdır. Örneğin, sinema ile ilgileniyorsa ve fenomen hale gelmek istiyorsa, sinemanın farklı alanlarına hakim olmalı, sık sık film yorumları gerçekleştirilmeli, yönetmenleri, oyuncuları, senaristleri, sinema akımlarını, sinema müziklerini ve Türkiye’de ya da dünyada sinema endüstrisini iyi tanımalıdır.

Influencerlar yaptığı paylaşımlar ile takipçilerinden yorumlar ve beğeniler alarak, bu sayıları her geçen gün arttırır ve bu sayede markaların ve önemli kişilerin de dikkatini çeker. Bu sayede çok daha popüler bir hale geldiğinde de bulunduğu alanda ilgi duyan kişilerin saygınlık gösterdiği ve güvenliği yani sadık kişiler haline gelir.

Influencer Olmanın Avantajları Nelerdir?

Popüler bir hale gelmiş ve günümüzde genellikle on binlerce, yüzbinlerce ve bazen milyonlarca takipçisi bulunan influencerlar, sosyal medya pazarlamasında çok önemli bir yere sahiptir. Çünkü fenomenler markalarla işbirliği yaptıklarında reklam gelirleri elde edebilir.

Bir markanın sunacağı yeni bir hizmette veya üründe bu avantajı erken dönemde ve ücretsiz bir şekilde elde edebilir. Genellikle birçok marka kendilerini ilgilendirecek ve hedef kitlesinin takip ettiği influencer hesaplara ürün ve hizmetlerini ücretsiz şekilde sunmaktadır.

Influencer hesap sahibi olduğunuzda, herkesin ilgisi üzerinizde olurken, sadece sosyal medyada değil müzik piyasasında, televizyon veya sinema sektöründe de fırsatları elde edebilirsiniz.

Bugün Türkiye’de birçok influencer belirli bir popüler kitle elde ettikten sonra özellikle mizah veya müzik alanında tanınıyorsa, kendi yapımlarını ortaya koyarak, büyük başarılar ve daha fazla tanınmışlık elde etmektedir. Tabii bunun yanında da çok yüksek gelirler elde etme imkanı ortaya çıkmaktadır.

Ne İş Yapabilirim Diyenlere İş Önerileri, Yeni İş Fikirleri 2021

Previous article

Bankamatik Kartı Yuttu Ne Yapabilirim? ATM Kartı Yuttu Ne Yapmalıyım?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

More in Ekonomi