insan kendini nasıl geliştirir
İnsan kendini nasıl geliştirir? Kendini geliştirme yolları 2021

İnsan, her zaman birçok farklı konuda kendini geliştirmenin ve değiştirmenin yollarının peşine düşer. Bu yolları araştırırken de genellikle kolaylık ve hızlı sonuçlar elde etmeyi diler. Örneğin, sizde hayatınızın belirli dönemlerinde mutlaka kendinizi geliştirmek için farklı araştırmalar yapmış olabilirsiniz. Bu araştırmalarda gördüğümüz kadarıyla kendini geliştirmek isteyen bir kişi farklı yöntemleri denemiş, bu yöntemlerde tecrübe elde etmiş ve bazen de başarılı olmuş olabilir. Bu yazımızda insan kendini nasıl geliştirir sorusuna cevap vereceğiz.

İnsan Kendini Nasıl Geliştirir? Kendini Geliştirme Yolları

Bu yazımız sayesinde de aslında yapabileceğiniz bu tarz bir araştırmada kendinizi geliştirmek için hangi yollardan yararlanabileceğiniz konusunda ipuçları vermeye çalışacağız. Yani insanın kendini geliştirme yolları nelerdir ve bu yolda neler yapılmalıdır gibi noktalar üzerinde durulması gerektiğini anlatacağız.

İnsan her zaman kendini birçok farklı konuda geliştirerek daha üst ve daha bilgili bir konuma gelebilir. Örneğin, bazı insanlar kitap okuyarak bilgi konusunda kendini daha engin bir noktaya ulaştırırken, bazı insanlar daha fazla gezerek ve dünyayı tanıyarak farklı kültürleri, adet ve gelenekleri öğrenebilir. Bu gibi birçok farklı deneyim ve birçok farklı tercih ile birlikte insanın kendini geliştirmesi mümkündür.

İnsan Kendini Nasıl Geliştirebilir?

Her insanın doğuştan itibaren yetişkinliğe ulaşana kadar hatta en ilerleyen yaşlara ulaşana kadar kendine ait bilgileri yer alır. Elbette dünya üzerindeki her konuda bilgi sahibi olmak mümkün olmasa da özellikle çalıştığınız, ilgilendiğiniz ve size öğretilen konularda bilgi sahibi olmanız gayet normaldir. Bu gibi durumlarda da öğrenmek istediğiniz yani bilgi sahibi olmadığınız konularda da araştırmalar yaparak ve bu araştırmalar sonucunda bilgiye ulaşarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir kişinin ilgilendiği veya daha önce hiç duymadığı bir alanda araştırma gerçekleştirmesi, kendisini geliştirmenin en önemli aşamalarından birisidir. Bu açıdan da özellikle günümüzde internet kaynağının kullanılması ile birlikte aklınıza gelebilecek dünyadaki her konuda salt bilgiye kolayca ulaşmak mümkündür. Bu bilgi bazen sadece teorikte sizi, bilgili ve gelişmiş bir hale getirirken, bazen uygulamalar sayesinde de gelişmenin yollarını açabilir.

İnternet üzerinde, kitaplarda, çevrenizden, insanlardan veya uygulayarak öğrendiğiniz her bilgi sizi geliştirirken, size yeni yaşam tarzları ve yeni düşünce yapıları da kazandırabilir. Örneğin, daha önce hiç görememiş olduğunuz bir sporu yani tenis, hentbol veya pilates gibi bir sporu denediğinizde, bu spor sayesinde vücudunuzu, sağlığınızı ve yaşam tarzınızı geliştirebilirsiniz.

Yeni bir dil öğrenmeye çalıştığınızda, farklı toplumlar ve insanlar ile iletişim kuracak kadar gelişmiş ve ilerlemiş bir birey haline gelebilirsiniz. Okuduğunuz her romanda her düşünce kitabında veya her felsefe kitabında farklı bilgilere hakim olarak kişisel gelişiminize katkı sunabilirsiniz.

Kendini Geliştirme Yolları Nelerdir?

Her insanın kendini geliştirmek için başvurabileceği birçok farklı yol bulunmak ile birlikte bahsedildiği şekilde yeni kitaplar okumak, internetten yeni bilgiler elde edilmek, yeni bir dil, spor dalı ile ilgilenmek, bir sanat kursuna katılmak, insanlarla daha fazla haşır neşir olarak deneyimler elde etmek gelişime kapı açacak uygulamalardır.

Kendinizi geliştirme yolları ararken, örneğin haftalık bir egzersiz programı, yıllık gezi programları, her yıl öğrenilecek yeni bir sanat veya zanaat dalı gibi ayrıcalıklardan yararlanabilirsiniz. Kimi zaman seramik, fotoğraf çekmek, resim yapmak ya da ahşap oymacılığı gibi bir hobi edinerek bu hobi sayesinde yeni insanlarla tanışabilir ve bu sayede de kendinizi daha gelişmiş bir konuma ulaştırabilirsiniz.

Mantar Yetiştiriciliği Nedir, Nasıl Yapılır? Ne Kadar Kazandırır?

Previous article

Ne İş Yapabilirim Diyenlere İş Önerileri, Yeni İş Fikirleri 2021

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

More in Genel